Jedan japanski gradonačelnik izjavio je da je prisilna prostitucija azijskih žena za japansku vojsku uoči i tokom Drugog svetskog rata bila neophodno da bi se „održala disciplina“ u vojsci i obezbedio predah za vojnike koji su rizikovali živote u borbi.
Jučerašnja izjava mladog gradonačelnika Osake Toru Hašimotoa već je izazvale gnev u susednim zemljama koje su bile žrtve japanske ratne agresije i koje već dugo kritikuju Japan smatrajući da nije pokazao dovoljno žaljenje za zločine počinjene tokom rata.
Hašimoto, koji je takođe kopredsednik nove konzervativne političke stranke, novinarima je još rekao da nema čvrstih dokaza da je japanska vojska prisiljavala žene da postanu „žene za utehu“, eufemizam koji se za njih koristio.
„Mora da je bilo potrebno u to vreme da se održi disciplina u vojsci. Za vojnike koji su rizikovali živote u okolnostima gde meci lete okolo kao kiša i vetar, ako želite da se malo odmore, sistem žena za utehu bio je neophodan. To je svima jasno“, rekao je Hašimoto.
Prema istoričarima, oko 200.000 žena, uglavnom sa Korejskog poluostrva i iz Kine prisiljene su na seks s japanskim vojnicima u vojnim bordelima.
Jedan južnokorejski zvaničnik rekao je novinskoj agenciji Jonhap da je razočaravajuće da jedan visoki japanski zvaničnik daje izjave u kojima podržava zločine protiv čovečnosti i pokazuje ozbiljan nedostatak istorijskog razumevanja i poštovanja prava žena.
Hašimotove izjave date su u jeku rastućih kritika zbog najava da bi konzervativna vlada premijera Šinzoa Abea mogla da revidira ranija izvinjenja japanskih zvaničnika za zločine načinjene tokom rata.
Pre nego što je preuzeo funkciju u decembru, Abe se zalagao za revidiranje izjava tadašnjeg premijera Joheija Konoa iz 1993. u kojoj se priznaje i izražava žaljenje za patnje načinjene seksualnom roblju japanske vojske.
Abe je priznao da su „žene za utehu“ postojale, ali je demantovao da su bile prisiljene na prostituciju, pozivajući se na nedostatak zvaničnih dokaza.
Poslednjih nekoliko dana, međutim, vodeći ljudi u Abeovoj vladi davali su izjave u smislu da neće biti revidiranja ranijih japanskih izvinjenja.
Glavni sekretar kabineta Jošihide Suga rekao je danas novinarima da je stav japanske vlade o pitanju „žena za utehu“ dobro poznat, da su one imale veoma bolna iskustva i da kabinet Šinzoa Abea ima o tome isti stav kao prethodne vlade.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.