Nijedna privatizacija u Novom Pazaru, od dosadašnjih petnaestak, nije izazvala toliko nesporazuma kao najavljena prodaja ovdašnjeg Ugostiteljskog preduzeća Lipa. Ako Vlada Srbije uvaži zahtev novopazarske gradske vlasti, onda će se ovo preduzeće, na aukciji 28. novembra, pojaviti sa četiri objekta.
Vlasništvo nad Amir-aginim hanom, starom zgradom Novopazarske Banje i kafanama Granata i Bezistan, ovom preduzeću osporavaju vlasnici kojima je ta imovina oduzeta nacionalizacijom posle Drugog svetskog rata. Račje o objektima koji su i deo kulturno-istorijskog nasleđa.
Gradska uprava se uključila u rešavanje ovog problema. Od Agencije za privatizaciju zatražili su da se iz privatizacije izuzmu ova četiri objekta, a pomoćje zatražena i od Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Kraljevu. Agencija za privatizaciju nije uvažila zahtev, pa je na Vladi Srbije da preseče neizvesnost. Zavod iz Kraljeva je nenadležan za rešavanje takvih sporova, ali su u dopisu sva četiri objekta nabrojana kao kulturno-istorijsko nasleđe.
-Ti objekti treba da budu proglašeni javnim dobrom, jer imaju istorijsku i kulturnu vrednost. Postoje i nagoveštaji da Lipa bude javno ugostiteljsko preduzeće grada Novog Pazara – ocenio je Munir Poturak, narodni poslanik i predsednik gradskog Saveta za budžet.
Amir-agin han je objekat iz 18. veka, smešten u samom centru grada. Nacionalizovan je u maju 1959. godine „kao poslovni prostor veći od 72 kvadratna metra“. Potomci Amir-aginog sina Ćazima, 2000. godine pokrenuli su postupak za vraćanje objekta, pa je Opštinski sud u Novom Pazaru zabranio Ugostiteljskom preduzeću da ovaj objekat ne uvrsti u proces privatizacije, a iz Agencije za privatizaciju stigao je odgovor da će imati u vidu da je objekat nacionalizovan i o tome će obavestiti budućeg kupca. Kafana Granata u Staroj čaršiji sagrađena je u 19. veku i do nacionalizacije je pripadala ovdašnjoj porodici Smailbegović. Vlasništvo nad kafanom Bezistan, koja se nalazi na jednom od bedema u gradskom parku, osporava Komunalno preduzeće Čistoća. Gradskom parlamentu je upućen zahtev da im se taj objekat dodeli kao javno dobro. Kafana je „novijeg“ datuma, sagrađena je 1970. godine i zbog narušavanja ambijentalne celine minulih godina bilo je mnogo nesporazuma sa kraljevačkim Zavodom za zaštitu spomenika kulture.
Islamska zajednica u Srbiji Direkciji za restituciju uputila je zahtev za vraćanje zgrade u Novopazarskoj Banji, poznatoj u narodu kao Stara Banja i tri hektara zemljišta. Prema dokumentaciji Lipe, zgrada je sagrađena 1925. godine na zemljištu koje je islamskoj zajednici zavakufio hadži Hurem. Taj posed je 1946. godine nacionalizovan po Zakonu o agrarnoj reformi. Zgrada sa kupalištem i prostorom za smeštaj gostiju ostala je narodnoj vlasti, a tri hektara zemljišta podeljeno je bezemljašima. Agenciji za privatizaciju i Direkciji za restituciju upućena je obimna dokumentacija o vlasništvu i oduzimanju. Lekovite rimske terme još su na raspolaganju narodu.
Fahrudin Hamzagić, pravnik u IZ u Srbiji, kaže da su se u svom zahtevu pozvali na Zakon o vraćanju imovine crkvama i verskim zajednicama i na član u kojem se kaže da „nije dozvoljeno bilo kakvo raspolaganje imovinom koja je po odredbama predmet vraćanja, niti zasnivanje hipoteke, zaloga ili zakupa“. Agenciji su predložili da obustavi postupak privatizacije.
Novopazarsko Ugostiteljsko preduzeće je Amiragin-han i kafane Granata i Lipa dobilo rešenjem tadašnje opštinske uprave u novembru 1970. godine „u zamenu za nedovršeni građevinski objekat Novopazarske Banje. Ovim rešenjem preduzeće je obeštećeno jer je započeti objekat ustupila tadašnjem Republičkom zavodu za socijalno osiguranje za izgradnju Specijalne bolnice. Gradsko veće je uputilo zahtev lokalnoj skupštini da poništi ovo rešenje.
Hotel Sopoćani
Iz vlasništva Lipe, zaključkom Vlade Srbije iz septembra prošle godine, izuzet je hotel Sopoćani i dat SPC. Ovaj objekat je pod sudskim sporom, jer u preduzeću Lipa smatraju da je njihov i da nikada nije pripadao SPC bez obzira na to što se nalazi u blizini istoimenog srednjovekovnog manastira.
Emin Raždaginac, direktor UP Lipa, smatra da „nema osnova za izuzimanje bilo kojeg objekta i da bi svako odlaganje privatizacije dovelo u težak položaj zaposlene koji mesecima ne primaju plate“.
Ovo ugostiteljsko preduzeće trenutno ima 15 objekata sa 11.500 metara kvadratnih prostora. Vrednost 70 odsto kapitala procenjena je na 563.909.000 dinara. Početna cena je 135.338.000 dinara.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.