Gradski park sa fontanom i granitnim pločama 1

Gradski park u Požarevcu ponovo će postati atraktivna oaza u urbanom jezgru varoši pošto se lokalna samouprava opredelila da prekine višegodišnje propadanje prostora ispred monumentalne zgrade starog Načelstva, usled čega je centralni park postao sasvim oronuo.

Naime, Gradska uprava objavila je javni poziv za prezentaciju urbanističkih projekata za rekonstrukciju gradskog parka u Požarevcu i rekonstrukciju prostorne celine Čikoš sa idejnim rešenjima a stručna javnost i građani su o predloženim rešenjima mogli da se izjasne do početka tekuće sedmice. Urbanistički projekat za gradski park i pasaž Parma izradilo je preduzeće BMD BAU iz Beograda. Prema proceni čitava rekonstrukcija parka trebalo bi da košta oko 255.000.000 dinara.

Rekonstrukcija podrazumeva uređenje prostora ispred Načelstva sa fontanom, sanaciju i rekonstrukciju parkovskih površina, funkcionalnu organizaciju prostora i opremanje urbanim mobilijarom. Predviđeno je rekonstrukcija staza i novo popločavanje sa odvodima za atmosfersku vodu, izgradnja javnog toaleta, česme sa vodom za piće, sanaciju i obnovu zelenila i travnjaka kao i restauraciju spomenika Milošu Obrenoviću. Plato ispred zgrade Načelstva pretežno će zadržati postojeće formacije staza u parku. Na ovom platou bi pored traka vodenog ogledala fontane, trebalo da se formiraju i trake zelenih površina.

Čitav novoformirani plato nosiće motiv sa grba grada Požarevca sa tri paralelne trake, koje se pružaju paralelno sa zgradom Načelstva, a simbolizuju tri reke koje okružuju grad – Dunav, Veliku Moravu i Mlavu. Traku najbližu Načelstvu činiće fontana, središnja traka formira se slogom kamena u popločanju dok je treća traka formirana pomoću zelenih površina.

Duž zelenih površina, koje se pružaju od platoa ispred zgrade Načelstva ka centralnom platou sa spomenikom Knezu Milošu, planiraju se klupe koje će brojnim posetiocima parka kao i građanima koji dolaze u Načelstvo biti prostor za odmor i predah. Predviđeno je formiranje pravca posebnog značaja koji vodi od Tabačke čaršije kroz pasaž „Parma“ preko centralnog platoa sa spomenikom Knezu Milošu do glavnog ulaza u objekat Gradske uprave. Spomenik se nalazi na kružnom platou koji je formiran na mestu preseka glavne podužne i poprečne staze parka kao i sporednih dijagonalnih staza, tako da se spomenik sagledava iz osam pravaca.

Budući da je spomenik jedna od glavnih karakteristika grada i njegov prepoznatljiv simbol, ovom prostoru biće posvećena posebna pažnja. Spomenik Knezu Milošu zadržava status centralnog motiva u parku sa potpunim zadržavanjem pozicije spomenika uz obnavljanje i osvežavanje cvetne rondele koja okružuje postament.

Centralni kružni plato unutar parka bi trebalo da se rekonstruiše i dobije precizniju kružnu geometriju sa spomenikom Knezu Milošu i cvetnom lejom u sredini. Popločanje platoa se formira od radijalno postavljenog kamena u odnosu na spomenik, sa ubačenom diskretnom podnom rasvetom, čime će se dodatno istaći značaj ovog prostora i samog spomenika. Plato će biti okružen lučnim klupama koje će se pružati po obodu platoa izmeću staza.

Za sve staze i platoe u Gradskom parku planira se novo popločanje od granitnih kocki koje će biti u skladu sa epohom u kojoj je park podignut.Oko parka planirana je niska ograda koja se sastoji od betonskog zidića, visine 40 centimetara na kom se nalazi ograda od kovanog gvožđa svedene geometrijske forme. Ova ograda daće parku autentičan izgled gradskih parkova s kraja XIX veka, kada je park i podignut, pri čemu se neće kopirati oblici prošlih epoha.

Planirana je izgradnja prizemnog objekta javnog toaleta na prostoru između Gradske kuće i pijace. Planirana je javna česma u delu namenjenom za sedenje oko eliptične cvetne leje u južnom delu parka. Česma bi trebalo da se sastoji od tri vertikalna pravougaona stuba, čime se takođe prati motiv sa grba grada. Tri stuba predstavljaju tri česme – za odrasle, decu i kućne ljubimce i postavljene su na odgovarajućim visinama.

U Gradskom parku planira se postavljanje sistema za rasterivanje ptica koje su godinama uznemiravale posetioce i stanare okolnih zgrada. Prvobitno se planira uklanjanje gnezda, nakon čega bi trebalo se montira zvučni rasterivač ptica koji rasteruje ptice štetočine na površini do 2,5 hektara. Zvučni rasterivač ptica je bezbedan, human i ekološki način zaštite od ptica. Ovakvi sistemi uspešno rasteruju: golubove, čvorke, vrapce, galebove, vrane, kosove, kormorane, gavrane, detliće, ali i druge vrste. Pored ptica rasteruje i sitne životinje. Postavkom ovakvog sistema smanjuju se troškovi čišćenja i održavanja, rizici širenja zaraze, a smanjuje se i neprijatnost za posetioce parka i stanovnike okolnih zgrada.

Planira se kompletna zamena zastora na svim stazama u parku, kao i u pasažu „Parma“ i postavljanje popločanja od svetlo sivih granitnih ploča. Analizom postojećeg zelenila, utvrđeno je da su mnoga stabla u lošem stanju, sa simptomima bolesti ili dejstva štetočina, ili zahtevaju mere sanacije u vidu orezivanja suvih grana, ranije odlomljenih grana ili obradu nepravilno orezanih preseka, prihranjivanje i druge mere. Pored toga veliki broj drveća u Gradskom parku čine stabla kratkovečnih vrsta koje je staro više decenija i odavno su dosegle svoju zrelost. U cilju očuvanja zelenog fonda gradskog parka predviđa se sadnja novih sadnica, kako bi se nadoknadio gubitak stabala koja će biti ukonjena.

Rekonstrukcija pasaža

Predviđena je i rekonstrukcija pasaža „Parma“ u kom se planira postavka novog popločanja koje će formirati se nadovezati na popločanje Gradskog parka čime će se formirati vizuelna celina parka i pasaža. U pasažu „Parma“, koji nije pod zaštitom kao spomenik kulture, planira se postavka prostorne instalacije – konstrukcije koja će se koristiti za različite privremene postavke, izložbe, postavku novogodišnje rasvete i slično. Pasaž Parma će nastaviti kao i do sada da služi stanarima zgrada za pristup parkingu unutar bloka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari