Problemi sa Trgom republike nastali su zbog neadekvatnog izvođenja nadzora i problematičnih procedura u kojima nastaju i izvode se projekti.
To kaže za Danas arhitekta Zoran Dmitrović, koji je sa koleginicom Zoricom Savičić autor konkursnog projekta po kojem je CIP, na osnovu dobijenog posla putem javne nabavke, uradio izvođački projekat rekonstrukcije Trga.
On dodaje da je pitanje koliko se izvedeno stanje razlikuje od njihovog projekta, jer oni kao autori nisu imali uvid u to kako radovi teku.
– Ima dosta tema koje se otvaraju a koje su dovele do fijaska na Trgu. Po našem zakonu nadzor vrše investitor i izvođač. Projektanti i autori su isključeni iz te faze. Zorica i ja nismo mogli da budemo glavni projektanti, jer naš zakon ne prepoznaje autore. Zakon o javnim nabavkama ne razlikuje autorsko delo od toalet papira. Inače bi sve moglo da bude drugačije – ističe Dmitrović.
Da odgovornost za neravne i napukle kocke snose upravo čelnici Beograda, potvrđuje izjava glavnog gradskog urbaniste Marka Stojčića, koji je u aprilu ove godine za Novosti rekao da su oni tražili način da ubrzaju radove na Trgu republike.
U nameri da trg otvore 1. septembra, mesec i po dana pre prvobitno planiranog roka, gradski čelnici su tražili način da ubrzaju radove i rešenje su uspeli da nađu kroz organizaciju gradilišta i u izmeni projekta.
„Izmene projekta koje smo uradili u tehničkom i inženjerskom smislu podrazumevaju način tretiranja podložnih slojeva. Našli smo način da ne čekamo mesec i po dana na sušenje betona koji se izliva pre postavljanja kamenih kocaka. Novi način tretiranja podložnih slojeva uštedeće nam vreme i pojeftiniti rekonstrukciju, ali to neće biti nauštrb kvaliteta“, rekao je Stojčić.
Taj „novi način“ koji su pronašli stvorio je aktuelne probleme. Umesto betona, koji je trebalo da bude podloga kamenim kockama a na koji čelnici grada nisu mogli da čekaju, podloga je pesak u koji su kocke utonule i napravile neravnine na kolovozu.
– Najgore je što i ovu „popravku“ izvode bez obzira na uslove iz projekta – ponovo rade na pesku a asfaltnu podlogu buše nasumično u nadi da će tako voda otići u zemljište ispod. To znači da ni drenažu nisu uradili kako je projektovano i da će, po svoj prilici, sve morati ponovo da se radi – saglasni su stručnjaci sa kojima je Danas prethodnih dana razgovarao. Oni takođe tvrde da preslaganje kocki neće rešiti problem i da će se nove pukotine pojaviti prilikom prvih mrazeva. Sem izmene prvobitnog projekta i stavljanja kocki u pesak, kao problem navedeno je i to što su one lepljenja silikonom.
Prorežimski mediji se nisu detaljno bavili problemima na trgu, već su ovu temu zaobilazili ili pak na sve načine pokušavali da operu gradske vlasti. Informer je citirao „stručnjaka za kamen“ iz udruženja „Kamen Srbija“ koji je tvrdio da nije bilo nikakvog lepljenja. „Ja sam prolazio i fotografisao kocke i jasno se vidi da to nije lepljeno“, rekao je stručnjak za kamen.
U odbranu zamenika gradonačelnika Gorana Vesića stao je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je rekao da ne razume zbog čega se pojavila histerija oko novih radova na Trgu republike u Beogradu. On je ocenio da je zamenik gradonačelnika Goran Vesić uradio „baš sve kako je trebalo, jer nije probleme stavljao pod tepih“. Vučić je rekao da je Vesić „kriv“ jedino što se odaziva na suđenja na koje ga zove Dragan Đilas i tamo ga „razbija“, zbog čega „plaća veliku cenu u svim Đilasovim medijima“.
Lidera Stranke slobode i pravde je ničim izazvan spomenuo i sam Goran Vesić gostujući na Pinku nakon vanredne inspekcije rekonstruisanog trga. Umesto da priča o svojim propustima, medijski prostor je iskoristio da Đilasa nazove lopovom koristeći ustaljene spinove. Zašto nadzorni organi nisu uočili propuste i na vreme reagovali, odgovor nismo dobili od Vesića ali ni ostalih gradskih čelnika sa kojima smo pokušali da stupimo u kontakt.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.