Simbolično testerisanje granice na nemačko-poljsko-češkoj tromeđi, povodom pristupanja još devet zemalja Evropske unije Šengenskom ugovoru, nemački kancelar Angela Merkel označila je juče kao „istorijski trenutak“ i događaj o kojem su sanjale ranije generacije, a poljski premijer Donald Tusk kao „trijumf slobode“.

Simbolično testerisanje granice na nemačko-poljsko-češkoj tromeđi, povodom pristupanja još devet zemalja Evropske unije Šengenskom ugovoru, nemački kancelar Angela Merkel označila je juče kao „istorijski trenutak“ i događaj o kojem su sanjale ranije generacije, a poljski premijer Donald Tusk kao „trijumf slobode“.
U centralnoj proslavi proširenja šengenskog prostora, u mestu Citau, Merkelova i Tusk prvo su simbolično uklonili granicu na nemačko-poljskom prelazu Citau – Porajuv, a zatim sa češkim premijerom Miroslavom Topolanekom pretesterisali i graničnu rampu na poljsko-češkoj granici.

KALFIN: Bugarska i Rumunija u šengenskoj zoni 2010-2011.

Sofija – Bugarski ministar spoljnih poslova Ivajlo Kalfin rekao je da bi Bugarska i Rumunija mogle da pristupe šengenskoj zoni 2010-2011. godine i ocenio da je to „realan datum“. „Realan datum za pristupanje šengenskoj zoni jeste 2010-2011. godina. To takođe zavisi od priprema Rumunije, jer bi bilo čudno da Bugarska uđe a da granica s Rumunijom ostane“, rekao je Kalfin.

Kalfin je rekao da će 2008. početi kontrola priprema Bugarske za pristupanje šengenskoj zoni i da će trajati dve godine. Bugarska će se pripremiti za obezbeđivanje pojačanih kontrola granice u delu spoljne granice šengenske zone prema trećim zemljama, dodao je Kalfin.

Svečanosti su prisustvovali i šef Evropske komisije Žoze Manuel Baroso, predsednik Evropskog parlamenta Hans Gert Petering i najviši zvaničnici Portugala, zemlje koja predsedava EU. „Od Švedske do Italije, od Portugala do baltičkih republika, nemamo granične kontrole, vlada sloboda putovanja, susretanja i razmene mišljenja s drugima“, naglasila je Angela Merkel.
„Danas je hladan dan, ali svima nam je toplo oko srca“, rekao je poljski premijer Tusk i dodao da ulazak u šengenski prostor ne znači samo lakše kretanje, već da je „znak da su ona zla vremena u Evropi konačno postala prošlost.“ „Mi koji uklanjamo granice dužni smo da sada ubrzano gradimo puteve i mostove“, zaključio je Tusk.
Češki premijer Miroslav Topolanek istakao je da je Češka, kao i druge zemlje koje slave ulazak u Šengen, ulaskom u EU pokazala zrelost da poštuje određene vrednosti i standarde, ulaskom u NATO odgovornost za sudbinu sveta, ali tek ulaskom u Šengen stekla je ravnopravnost.
„Želim i onima koji su ostali van šengenskog prostora, koji još nisu u EU, da dožive ovakav dan“, rekao je Topolanek. „Ukidanje graničnih kontrola izraz je toga da u Evropi možemo da živimo zajedno“, naglasio je predsednik Evropskog parlamenta Hans Gert Petering.
Prema oceni šefa Evropske komisije Žozea Manuela Barosa, šengensko slavlje pokazuje da „Evropa nije nekakva konstrukcija samo za političare i diplomate, već je upravo za obične ljude“. „Sada imamo celu tu Evropu ujedinjenu oko zajedničkih vrednosti“, rekao je Baroso.
Od ponoći su, kao i u mestu Citau, ukinute pogranične kontrole na još 86 mesta na nemačko-poljskoj i nemačko-češkoj granici. Pasoške kontrole ukinute su na kopnenim i pomorskim granicama, a u proleće 2008. godine biće obustavljene i kontrole u vazdušnom saobraćaju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari