Gaje svinje i zečeve, muzu krave, sade paradajz i kornišone, šiju uniforme, zidaju, prave prozore i vrata, nameštaj, košnice za pčele ili gajbe za hleb. Čiste priobalje i pijace.
Oslikavaju ikone. Prave ukrasne predmete za poklone diplomatama… Ipak, po zanimanju najčešće i nisu poljoprivrednici, tekstilci, zidari, čistači, dizajneri ili ikonopisci, niti su u redovnim školama stručno obrazovani za takve poslove. Nisu ni u radnom odnosu. Za svoj rad primaju iznose koji su pet puta manji od minimalca u Srbiji.
Svi oni su osuđenici na izdržavanju kazne u niškom Kazneno-popravnom zavodu, čiji ekonomski deo, prema dostupnim podacima, spada u najuspešnije zatvorske ekonomije u Srbiji. Od 1.300, koliko ih je u ovom zatvoru, skoro 900 svakoga dana radi na tim poslovima, što je procentualno najviše radno angažovanih osuđenika u zatvorima u Srbiji. Obrađuju oko 400 hektara zemlje, proizvode i čuvaju više od 14.000 komada domaćih životinja, prave najrazličitije proizvode u pogonima za izradu nameštaja, metalne i drvne galanterije, konfekcije, a rade i u štampariji. Proizvode za potrebe samog zatvora, kao i državnih institucija i domaćih firmi, a ono što naprave „često završi u inostranstvu“.
– Imamo 103 grla krupne stoke, 1500 jaja svakog dana. Pileće i drugo meso ne kupujemo dve godine. Ni povrće ne kupujemo, sve proizvodimo sami. Ove godine smo imali rekordnu proizvodnju paradajza. Imamo i zečeve, žive zečeve, naručuju nam ih iz Vojvodine na veliko, a sada pregovaramo o izvozu u Italiju. Proizvodimo 800 litara mleka dnevno i višak isporučujemo niškoj mlekari. Očekujemo uskoro i dnevnu proizvodnju mleka od jedne tone – nabraja upravnik niškog KPZ Aleksandar Grbović.
Prema navodima Službe za obuku i upošljavanje, u zatvoru se godišnje proizvede 10.000 tovnih piladi i čuva oko 2.000 koka nosilja. U stočnom fondu je osim 103 grla junadi i muznih krava i više od 2.000 svinja i 200 ovaca. U toku je opremanje klanice. Proizvedeni viškovi mesa, jaja i povrća se prodaju na tržištu. Sade se paprika, krastavac, kupus, krompir, šargarepa, cvekla, luk, zelena salata, spanać… Sve to se koristi za ishranu osuđenika i zaposlenih, čime se smanjuju zahvatanja iz budžeta, a novac dobijen prodajom viškova „ulaže se u poboljšanje uslova u kojima osuđenici borave i rade“.
U zatvoru se šiju zimska i letnja osuđenička odela, radna odela zaposlenih, kao i dušeci, posteljina i jastuci za potrebe svih zatvora u Srbiji. Šiju se i uniforme za sudsku stražu za sve sudove u zemlji. Šile su se uniforme za zdravstvene radnike. U proizvodnim pogonima se između ostalog izrađuju plastenici, nastrešnice, ograde, metalni i drveni prozori, vrata, osuđenički i bolnički kreveti, police, ormari, čiviluci, stolovi, parkovske klupe, kante za otpad i reciklažni materijal. Napravljeno je na hiljade metalnih elemenata, kao što su nosači, zatezači ili metalne palete.
Prošle godine je pravljen nameštaj za više sudova u Srbiji, kao i za Kardiohirurgiju Kliničkog centra Niš. Za nišku gradsku opštinu Palilula urađene su parkovske nastrešnice. Za beogradski blok 67 napravljene su parkovske klupe i kante za otpatke. Bili su to komercijalni poslovi koje je zatvor dobio kao najpovoljniji ponuđač na javnim nabavkama. Uspešno funkcioniše i zatvorska vulkanizerska radnja, koja je „najjeftinija u gradu“.
– Uradili smo grb za englesku kraljicu, koji smo kao poklon uručili britanskoj ambasadi u Beogradu kada smo bili pozvani na prijem povodom kraljičinog rođendana. Gravirani šah komercijalno radimo za potrebe različitih ministarstava, koji ih kasnije, prilikom međudržavnih poslova poklanjaju zvaničnicima drugih država. Osuđenici rade i druge predmete pogodne za poklon, koje sami smišljaju i dizajniraju – kaže upravnik Grbović, pokazujući neke od njih, ne bez ponosa.
U zatvorskoj upravi dodaju da osuđenici besplatno rade za gradska javna preduzeća, što spada u društveno koristan rad. Pokazali su se kao „korektni i dobri radnici. Za potrebe JKP Medijana rade u reciklažnom centru, čiste kej na Nišavi, a uskoro će započeti redovno čišćenje Starog groblja, koje je već godinama zapušteno. Radili su i na pošumljavanju više lokacija.
– Završavamo pregovore sa američkom kompanijom „Clean earth capital“, koja na prostoru bivše vojne kasarne na Bubnju gradi poslovno-stambeni kompleks, i koja je zainteresovana za čišćenje i održavanje tog prostora od 10 hektara. Ovih dana osuđena lica bi trebalo da započnu raščišćavanje, a kasnije i da održavaju taj prostor – kaže Grbović.
Niški KPZ, takođe, sam renovira jednu od zgrada za potrebe novog pogona konfekcije i štamparije. Ovi pogoni u novom zdanju trebalo bi da budu pušteni u rad krajem septembra. Vrata i prozori, kao i druga oprema za taj objekat, urađena je u postojećim zatvorskim pogonima. Ova zgrada je, inače, bila oštećena, jer je „pre šest godina gorela zbog dotrajalih instalacija“.
Na ulazu u zatvor se istovremeno gradi novi objekat u kojem će biti smešteno prijemno odeljenje, dežurna služba i posetna sala. Objekat bi trebalo da bude završen i useljen do kraja godine. I nameštaj za ovaj objekat je izrađen u postojećim zatvorskim pogonima.
Osuđenici su dve godine radili na renoviranju i oslikavanju zatvorske crkve Svetog kralja Stefana Dečanskog. Kompletno je renoviran i Paviljon C, u kojem su smešteni osuđenici koji izdržavaju najteže kazne. Ranije su na svakom spratu bila zajednička kupatila, a sada svaka soba ima svoje kupatilo. Zamenjeni su kompletna stolarija i nameštaj. Nameštaj je urađen u zatvorskim pogonima. „Sopstvenim snagama“ je renoviran i zatvorski hotel na planini Mali Jastrebac.
Zatvorski orkestar da svira u kafani„Osuđenici su napravili pozorišnu grupu, pa su već gostovali u Kruševcu, Zaječar, Lazarevcu, a nadamo se da će i u Nišu i drugim gradovima. Sav prihod ide u humanitarne svrhe. Neki od osuđenika ovih dana će ići na takmičenje u Likovnoj koloniji u Somboru. Sada pravimo i orkestar. Nadamo se da ćemo ga napraviti do kraja godine, pa da onda svira negde u Nišu“, kaže Aleksandar Grbović.
Nemački Help pomaže’]
„KPZ Niš je prošle godine u saradnji sa nemačkom organizacijom Help realizovao pilot projekat u okviru kojeg su obezbeđena sredstva za nabavku novih savremenih mašina za različite poslove. Vrednost nabavljene opreme je oko 40.000 evra. Polovinu je platilo Ministarstvo pravde, polovinu Help“, kažu u Službi za obuku i upošljavanje niškog KPZ.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.