Gruhonjić: Novinari u lokalnim medijima naviknuti na gerilski rad, opstaju zahvaljujući entuzijazmu 1foto (BETAPHOTO/MILAN OBRADOVIĆ/MO)

Novinari u lokalnim medijima naviknuti su na gerilski rad i često im nije potrebna samo pravna, već i psihološka podrška, izjavio je FoNetu programski direktor Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV) Dinko Gruhonjić i ocenio da oni vrlo često nisu ni svesni u koliko su teškom položaju.

On je u serijalu razgovora Kiosk o medijskoj sceni objasnio da lokalni mediji opstaju zahvaljujući entuzijazmu i veri da je novinarstvo potrebno društvu.

Gruhonjić ističe da novinari lokalnih medija zbog strasti prema novinarstvu ne odustaju od svog posla, bez obzira na nepovoljan položaj.

Na pitanje da li novinari lokalnih medija prijavljuju pretnje i pritiske koje dobijaju od predstavnika lokalnih vlasti, on je odgovorio da oni često nemaju poverenje da će ih institucije zaštiti.

Problem je ubediti ih da moraju da prijave to što im se dešava, rekao je Gruhonjić, ukazujući da je pretnje neophodno prijaviti, bez obzira na lično mišljenje o tužilaštvu.

On savetuje novinare lokalnih medija da prijave sve vrste pretnji, jer će samo tako doći do konkretnih činjenica koje medijski eksperti mogu da predstave međunarodnoj zajednici i udruženjima novinara.

Upitan da li su novinari i zaposleni u velikim medijskim kućama u Beogradu i Novom Sadu solidarni sa kolegama na lokalu, Gruhonjić je uzvratio da živimo u duboko centralizovanom društvu, a da su mediji najčešće slika društva.

„Naši mediji su izuzetno centralizovani, nemojte mi zameriti, ali bih rekao i izuzetno beogradizovani“, ocenio je on i napomenuo da njega koji živi u Novom Sadu ne interesuje da li je gužva na Gazeli.

Govoreći o institucionalnoj zaštiti novinara, Gruhonjić je predočio da očekujete da će vas država zaštititi, „jer ih plaćate da bi vas štitili i da ne bi pravili diskriminaciju između Vučića i nekakvog Gruhonjića“.

On smatra da je diskriminacija drastična i da „silni Vučići“ stoje iza hajki na novinare i naglašava da na osnovu ličnog iskustva može da kaže da to dolazi iz državnog vrha.

Bio sam 15 dana vest dana u takozvanim medijima koji nemaju nikakve veze sa novinarstvom. Ja to zovem antinovinarstvo, jer oni služe da upropaste novinarstvo i da usput prebiju ili otvore lov na nekoga, rekao je Gruhonjić.

Prema viđenju Gruhonjića, kada se nalazite pod strašnim pritiskom, onda niste sposobni objektivno da sagledate situaciju, već morate da se fokusirate na samoodbranu i odbranu porodice, kolega i profesije.

U situaciji u kojoj je bio meta napada tabloida bliskih vlasti, Gruhonjić je sebi dao zadatak da objektivizira situaciju i došao je do zaključka da je njegova bezbednost drastično ugrožena i da se u Srbiji oseća izrazito nebezbedno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari