Grupa država članica EU, prema navodima nemačkog Fajnenšel tajmsa, poslala je žalbu Evropskoj komisiji zbog njene inicijative za reformu energetskog sektora. U pismu francuskog ministra privrede Žan-Luj Borloa, koje su potpisali predstavnici još pet zemalja, izraženo je protivljenje ideji razdvajanja kanala za proizvodnju i distribuciju energenata.
Grupa država članica EU, prema navodima nemačkog Fajnenšel tajmsa, poslala je žalbu Evropskoj komisiji zbog njene inicijative za reformu energetskog sektora. U pismu francuskog ministra privrede Žan-Luj Borloa, koje su potpisali predstavnici još pet zemalja, izraženo je protivljenje ideji razdvajanja kanala za proizvodnju i distribuciju energenata. Komisija tako namerava da uvede konkurentnost u energetski sektor. „Pretpostavka da jedino kompletno odvajanje vlasništva nad proizvodnjom od vlasništva nad kanalima za distribuciju može dovesti do razvoja tržišta mora da bude pobijena“, navedeno je u pismu koje su potpisali predstavnici Austrije, Francuske, Nemačke, Grčke, Luksemburga i Slovačke. Potpisnici smatraju da nema dokaza da bi povlačenje ovakvog poteza dovelo do sniženja cena električne energije i gasa za potrošače, niti do većih investicija u energetskom sektoru. Pismo se pojavilo u kritičnom vremenu kada Komisija razmatra reforme, pre nego što će na jesen objaviti dugo čekane zakonske predloge. Komesar za konkurenciju EU Neli Kros rekla je da želi da „razbije“ energetske gigante kakvi su francuski EDF i nemački E.ON.
Krosova ističe da kontrola koju ove kompanije imaju kako nad proizvodnjom tako i nad distribucijom energenata sprečava dolazak novih preduzeća na tržište. Države koje se protive reformama navode da potez Komisije ne može istovremeno garantovati konkurentnost, energetsku održivost i bezbednost. Brisel ima podršku ostalih država, uključujući Britaniju i Švedsku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.