Vratiti umetnost u sve segmente društva 1Foto: Miroslav Dragojević

Kroz umetnost sam sagledao život. Pokušao da malo bolje upoznam sebe, da se promenim, iskoristim prednosti i da ne pravim greške koje sam pravio – kazao je D. B. četrdesetjednogodišnji osuđenik iz Okružnog zatvora u Beogradu koji je danas je sa još desetak osuđenika bio u poseti Narodnom muzeju.

Poseta osuđenika, u saradnji Narodnog muzeja i Uprave za izvršenje krivičnih sankcija, prvi put se realizuje kao deo projekta Art paket čiji je cilj bio da se osuđenici, najpre u samom zatvoru, upoznaju sa delom nacionalne kulturne baštine putem projekcija eksponata iz Narodnog muzeja i kroz kreativne radionice. Sada samom posetom muzeju, omogu?en im je neposredan kontakt i susret sa umetnošću.

Tokom programa projekta u zatvoru, osuđenici su imali prilike da saznaju nešto o delima ali i da sami, kroz vođeni kreativni proces, zabeleže svoje refleksije i osećanja koja u njima bude ova dela. Projekat je podržala Fondacija Jelena Šantić.

– Iz prve je to bilo zato što ta dva sata neću biti u zatvoru – objašnjava D. B. zašto se prijavi na projekat iako je tome doprinela radoznalost i znatiženja. Iako voli, on nije ranije imao priliku da se bavi umetnošću.

– Najbitnije je da budemo iskreni prema sebi jer jedino tada možemo da napravimo korak napred. Sve ovo mi je pomoglo jer sam u projekat ušao otvoreno, bez predrasuda i granica – ukazuje D. B.

On bi voleo da, kada izaće iz zatvora kroz radionice ovog tipa, pomaže ostalim zatovenicima.

– Oduševio sam se ovom postavkom. Obuzeli su me radost i tuga. Sada bih jedno dva tri sata lutao i gledao slike, ali na žalost nema vremna – kaže K. Z. (43) koji nikada ranije nije bio u ovom muzeju, ali dodaje da će doši ponovo da mu posveti više vremena.

– Ako želimo da budemo bolje, kvalitetnije, humanije i razvijenije društvo, moramo da vratimo umetnost u sve njegove segmente. Da je vratimo ljudima bilo kojeg uzrasta ili socijalne kategorije. Da se vratimo kulturi zato što nas vaspitava, odgaja, menja, razvija i omogućava  da postanemo građani koji razvijaju kritički osvrt i prema sebi i društvu u kome žive – reči su Aleksandre Jelić, realizatorke projekta i rediteljke.

Ona primećuje da umetnost spaja prošlost i budi?nost – ono što smo bili i ono što možemo da postanemo kao pojedinci ali i kao društvo u celini.

„Suština svega na čemu godinama radimo jeste da razumemo da ljudi ne treba da se vraćaju u zatvor iznova. Da bi se stopa povratnosti sa šezdeset i nešto procenata smanjila, moramo da radimo sa ljudima, a ne samo da gradimo veće i bolje zatvore, iako je i to potrebno, jer su zatvori prenaseljni“, smatra Aleksandre Jelić i primećuje da treba staviti fokus na rad sa ljudima, jer je snaga umetnosti u ostvarivanju dijaloga.

Izložba, na kojoj će biti predstavljeni video radovi nastali iz ovog projekta, biće postavljena u Ostavinskoj galeriji 20. i 21. juna.

Zgrešli smo, ali smo jednaki ko ostali

Pored zanimljivog predstavljena baštine Narodnog muzeja D. B. primećuje da koleginice sa fakulteta, koje su sa njima radile, nisu na njih gledale kao na građane drugog reda.

– Jednaki smo ko i svi ostali. Jesmo zgrešili ali to ne znači da ne vredimo. Verujem da od nas svašta može da se nauči, kao što smo i mi dali sve od sebe da učimo iz ovog projekta – ukazuje D. B.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari