Više od 17 godina je prošlo od brutalnog ubistva američkih državljana Ilira, Agrona i Mehmet Bitićija, a Srbija i dalje izbegava da reši ovaj slučaj, štiteći bivšeg policijskog generala Gorana Radosavljević Gurija, koji je sada visoki predstavnik vladajuće Srpske napredne stranke.
To godinama ističu brat ubijenih Amerikanaca, Fatos Bitići i predstavnici Fonda za humanitarno pravo, a nedavno i američki ambasador u Srbiji Kajl Skot. On smatra da „istragu usporava to što je u događaj ubistva braće Bitići bio uključen jedan visoki policijski funkcioner koji je sada član izvršnog odbora vodeće stranke u Srbiji“. Nesumnjivo se može zaključiti da misli na Radosavljevića.
S druge strane, Radosavljević negira umešanost, navodeći da je bio u lovu kada su ubijena braća Bitići. On je krajem decembra 2008. svedočeći na suđenju optuženima Sretenu Popoviću i Milošu Stojanoviću (obojica oslobođeni), rekao da je tadašnji načelnik Resora javne bezbednosti Vlastimir Đorđević, njegovom zameniku Popoviću naredio da preuzme tri osobe iz zatvora u Prokuplju i da ih zadrži dok po njih ne dođu pripadnici MUP-a. Radosavljeviću su to u leto 1999. ispričali i Popović i Đorđević da je to bilo naređenje tadašnjeg ministra policije Vlajka Stojiljkovića i da ništa nije znao o masovnim grobnicama u Petrovom selu i da je „povezao priču“ tek kada je na kolegijumu MUP-a saznao o grobnicama i da su u jednoj pronađena tela braće Bitići.
Milica Kostić, direktorka pravnog programa Fonda za humanitarno pravo (FHP), ukazuje za Danas da je jedan od ključnih razloga sporog napretka u slučaju Bitići „činjenica da je u njega umešan visoki funkcioner i to policijski general“.
– U Srbiji nikada nije postojala volja da se procesuiraju slučajevi poput braće Bitići, niti da se procesuiraju osobe poput Gorana Radosavljevića Gurija. Ovaj slučaj je paradigmatičan i daje savršen prikaz opstrukcija prilikom rešavanja ključnih slučajeva ratnih zločina. Naime, ovaj slučaj otvara pitanje masovnih grobnica u Srbiji i sistemske involviranosti državnog aparata u stotine tela kosovskih Albanaca pokopavanih u Srbiji, što nikada nije otvoreno kao pitanje, niti je ikada procesuirano. Otvara se pitanje ujedno visokorangiranih počinilaca ratnih zločina, koje je do sad bila nepremostiva prepreka u procesuiranju zločina – objašnjava Kostić.
Kako podseća, iz srpskog Tužilaštva za ratne zločine su odavno izjavili da kada se istražuju ratni zločini u koje je umešana policija, „da se nailazi na zavet ćutanja“. Prema njenim rečima, sedam godina je prošlo od kada je u završnoj reči u predmetu protiv Popovića i Stojanovića, tužilac naveo da „egzekucija braće Bitići nije mogla proći bez Gorana Radosavljevića“, istakavši da se protiv njega u tužilaštvu vodi „poseban postupak“.
– Rezultata još uvek nema, a Goran Radosavljević sedi u glavnom odboru Srpske napredne stranke i pojavljuje se na svečanostima sa najvišim državnim funkcionerima. Potpuno je jasno da oduvek imamo opstrukcije istraga protiv osumnjičenih ‘naših’, koji su bili ili još uvek jesu pripadnici policije i vojske ili su bliski vlasti, opstrukcije što od strane državnih organa koji nisu spremni da daju dokaze, da otvaraju arhive Ministarstva odbrane i Ministarstva unutrašnjih poslova, i, s druge strane, opstrukcije da ljudi – pripadnici tih jedinica govore. A na sve to se otvara i pitanje delovanja posebnih jedinica policije tokom rata na Kosovu, što je do danas ostao gotovo tabu – te arhive nikada nisu otvorene – ističe Kostić.
Fatos Bitići se trenutno nalazi u Beogradu gde se raspituje za napredak u slučaju. Kako je rekao, svi dokazi koje je prikupio njegov pravni tim ukazuju da je glavni osumnjičeni bivši policijski general Goran Radosavljević Guri „koji je sada bliski partijski saradnik premijera Aleksandra Vučića“. Brat ubijenih američkih državljana navodi da je Radosavljević zastrašivao svedoke i njihove porodice.
Ilir, Agron i Mehmet Bitići su uhapšeni krajem juna 1999. zbog ilegalnog ulaska u tadašnju Jugoslaviju, zbog čega ih je sud u Prokuplju osudio na 15 dana zatvora. Četiri dana pre isteka kazne izvedeni su iz zatvora, odvedeni u Petrovo Selo u istočnoj Srbiji, gde su 9. jula ubijeni. NJihova tela nađena su 2001. u jednoj od dve masovne grobnice u tom mestu.
Fatos Bitići sastao se juče sa ministarkom pravde Nelom Kuburović. U saopštenju Ministarstva pravde navodi se da je sastanku prisustvovao i zamenik ambasadora SAD u Srbiji Kurt Doneli, kao i politički sekretar ambasade DŽon Bauer Master, te da je istaknuta spremnost svih nadležnih organa da rade na otkrivanju pune istine u vezi sa slučajem ubistva braće Bitići.
Tužilac Bramerc posetio FHPGlavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc posetio je Fond za humanitarno pravo (FHP), gde je sa predstavnicima FHP razgovarao o dostignućima u procesuiranju ratnih zločina u Srbiji, saradnji Srbije sa Tribunalom i drugim naporima za uspostavljanje pravde u odnosu na zločine koji su počinjeni tokom oružanih sukoba u bivšoj Jugoslaviji tokom 1990-ih. Kako je saopšteno iz ove NVO, direktorka pravnog programa FHP Milica Kostić ukazala je Bramercu kako je politička posvećenost Srbije da se okonča nekažnjivost za ratne zločine samo deklarativna.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.