Hag ponovo traži Šešelja, među osmoro optuženih i Nemanja Šarović 1foto (BETAPHOTO/EMIL VAS/DS)

Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične sudove, pravni naslednik Haškog tribunala, preko Tužilaštva za ratne zločine Srbije, uputio je pozive za saslušanje osam osoba, sadašnjih i bivših radikala, zbog „kršenja pravilnika o neobelodanjivanju tajnih podataka i identiteta zaštićenih svedoka“ u procesu koji se protiv predsednika SRS Vojislava Šešelja vodio pred Haškim tribunalom.

– Optužuju me za obelodanjivanje poverljivih dokumenata i podataka o zaštićenim svedocima. Moj proces je davno završen, a ja sam u više od 50 knjiga objavljivao sva haška dokumenta iz mog procesa. A što da ih ne objavim, kaže za Danas Vojislav Šešelj i dodaje da su mu poziv uručili pripadnici MUP-a. Njemu je za 1. jul zakazano saslušanje u Beogradu pred predstavnicima Mehanizma, a predsednik radikala navodi da će se pozivu verovatno odazvati.

Šešelj navodi da nikom od svedoka nije pretio ili dovodio u opasnu situaciju, a da je haška dokumenta objavljivao da bi „jednom bilo objavljeno ono što su oni prikrivali pred Hagom“, te dokazao da je to nelegalni sud, koji se služio falsifikatima i lažnim svedocima. Najavljuje i da će sa objavljivanjem dokumenata nastaviti.

On dodaje da je ukupno osam lica dobilo poziv – Ljiljana Mihajlović, Ognjen Mihajlović, Miljan Damjanović, Marina Ristić, Marina Raguš, Miroljub Ignjatović i Nemanja Šarović.

Šarović odbio da primi poziv: Ne znam šta je povod

Šarović, nekada funkcioner i narodni poslanik SRS, a danas predsednik pokreta „Ljubav – Vera – Nada“, kaže za naš list da je poziv za svedočenje Tužilaštva za ratne zločine, koji je juče odbio da primi od inspektora MUP-a, usledio nakon što su ga pre oko mesec dana više puta pozivali stranci „na vrlo lošem srpskom“ koji su se predstavljali kao istražitelji Haškog tribunala. Oni su tražili da se sa njim sastanu, što je Šarović odbijao, jer kaže „oni moraju da se obrate srpskim institucijama“.

Inspektori MUP-a su radili po nalogu zamenika tužioca za ratne zločine Mioljuba Vitorovića, kaže Šarović i dodaje da je do tog zaključka došao iz razgovora sa njima.

Poziv je odbio da primi jer nije bio na ćirilici što je, ukazuje Šarović, po zakonima Srbije, već je jedna verzija bila na engleskom, a druga na latinici na loše prevedenom srpskom, bez slova sa kukicama.

Šešelj za Danas kaže da takve pozive nije dobijao, ali da su kao potencijalni svedoci saslušavana lica koja su učestvovala u izradi njegovih knjiga – daktilografkinje, lektorke, vlasnici štamparija. Recenzije nekih od Šešeljevih knjiga radio je, tada radikal, Aleksandar Vučić.

Hag ponovo traži Šešelja, među osmoro optuženih i Nemanja Šarović 2
Foto: FoNet/Aleksandar Mijailović

Šarović navodi da ne želi da nagađa šta bi mogao da bude povod, jer, kako kaže, Mehanizam ne može da pokreće nove procese, već samo da sprovodi postojeće, te da je proces protiv Šešelja odavno završen.

– Mehanizam nema pravo da započinje nove postupke zbog ratnih zločine, ali može za ovakve stvari. Sigurno je povezano sa procesom protiv Jojića i Radete, jer je sve u okviru mog predmeta, naveo je lider radikala.

Upitan očekuje li da bude priveden jer je odbio da primi poziv, Šarović odgovara: – Ako žele da me privedu, neka me privedu. Ja odgovaram po zakonima Srbije. Nisam još u Haškom tribunalu i imam svoja ustavna prava. Ne znam da li je Hag preuzeo direktnu kontrolu.

Ovo nije prvi put da se u kontekstu procesa koji se u Hagu vodio protiv Šešelja spominje odavanje imena svedoka i pretnje, te da se 2007. u kontekstu otkrivanja i pritisaka na svedoke spominjalo i ime Aleksandra Vučića, koji je takve navode poricao. Oni koji su u to vreme pratili rad Haga govorili su da je lista svedoka dospela do Beograda, što je rezultovalo time da su određeni svedoci Tužilaštva u postupku Šešelju, postaju svedoci njegove odbrane. Tužilaštvo takođe i dalje od Beograda traži da isporuči radikale Vjericu Radetu i Petra Jojića, koji su optuženi za nepoštovanje suda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari