Sedam meseci nakon što je Izrael otpočeo žestoku vojnu kampanju kako bi sprečio raketiranje svojih južnih zajednica, radikalni palestinski pokret Hamas, koji kontroliše Pojas Gaze, obustavio je upotrebu raketa i preusmerio napore na zadobijanje podrške kod kuće i u inostranstvu uz pomoć kulturnih inicijativa i odnosa sa javnošću.
Cilj Hamasa jeste da se uspostavi ono što njegovi lideri zovu „kulturom otpora“, što je bila tema nedavno održane dvodnevne konferencije. Naime, u proteklih nekoliko dana održana je pozorišna predstava, premijerno prikazan film, organizovana umetnička izložba, objavljena zbirka pesama, a započeto je i emitovanje televizijskog serijala. Većinu svega toga sponzoriše Hamas, a glavna tema svih inicijativa jeste teška situacija Palestinaca u Gazi.
„Oružani otpor još uvek je važan i legitiman, ali sada stavljamo novi akcenat na kulturni otpor. Nakon rata i borcima i narodu je potreban odmor, naglasio je Ajman Taha, lider Hamasa i bivši borac. Taha i ostali predstavnici radikalnog palestinskog pokreta tvrde da je vojska zamenila komandante i izvršila rekonstrukciju pošto je naučila lekcije iz rata. Odluka da se obustavi upotreba kasam raketa kratkog dometa, koje su lansirane na teritoriju Izraela delimično je rezultat pritiska koji vrši narod. Narod sve više dovodi u pitanje korist od raketa, ne zato što od njih stradaju civili, već zato što se smatraju relativno neefikasnim, rekla je Mona Abdelazis, 36-godišnja pravnica.
Koliko dugo Hamas neće otvarati vatru i da li će nabaviti rakete većeg dometa, još uvek je nepoznanica. Međutim, kako navode dopisnici, promena u njegovoj politici je evidentna. U junu su iz Gaze ispaljene ukupno dve rakete, saopštila je izraelska vojska, što je najniži broj od početka sukoba 2002. Navodi se da je, kada je reč o taktici, u ratu pobedu odneo Izrael, dok je Hamas poražen. Međutim, prema mišljenju javnog mnjenja, Hamas je odneo prevagu. Njegovi lideri ukazuju na neophodnost međunarodne osude Izraela zbog optužbi da primenjuje nesrazmernu silu. Obustava raketiranja takođe bi mogla da pomogne ispunjenju tog cilja.
„Mi nismo teroristi, već borci koji pružaju otpor i želimo da objasnimo realnost spoljnom svetu. Želimo da svetski pisci i intelektualci dođu i uvere se kako narod ovde svakodnevno pati“, rekao je Osama Alisavi, ministar kulture u Pojasu Gaze. Dopisnici navode da su ekonomske aktivnosti u Gazi ograničene na uzgoj stoke, dok je trgovina nedovoljno razvijena, uprkos činjenici što Izrael dozvoljava da 100 kamiona dopremi hranu i lekove svakog dana, a sve više robe isporučuje se preko tunela kojima se obavlja šverc iz Egipta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.