Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić potvrdio je sinoć da su tri bivša pripadnika Jedinice za specijalne operacije bivšeg Resora državne bezbednosti juče popodne privedena na saslušanje zbog organizovanja pobune Crvenih beretki 2001. Privedeni su Veselin Lečić (51), Mića Petraković (39), i Vladimir Potić (37). Kako je novinarima rečeno, Lečič (bivši pomoćnik komandanta JSO za kontraobaveštajni rad) danas je u BIA, Petrarković je pripadnik Žandarmerije, a Potić je u Protivterorističkoj jedinici MUP. Oni su sinoć bili na salušanju u gradskom MUP u Ulici Despota Stefana, u izčekivanju odluke tužioca koji će odrediti njihov status.


Tokom dana u medijima su pominjana i imena Dragana Krsmanovića i Dragiše Radić, ali nije potvrđeno da li su i oni privođeni, niti u kom svojstvu. Ministar Dačić nije želeo da govori o imenima.

„To su spiskovi koji su i ranije pominjani, nisu nikakva tajna. To je objavljeno u vreme godišnjice atentata na Đinđića. Ali, pošto je trenutno u toku akcija, tužilaštvo će videti šta će dalje preduzeti, da li će predložiti pritvor, zadržavanje i kako će sudija odlučiti“, kaže Dačić.

Akciju su sproveli operativci Službe za borbu protiv organizovanog kriminala, a nalog za hapšenja i saslušanja izdalo je Tužilaštvo za organizovani kriminal. Tužilac Miljko Radisavljević, po čijem su nalogu bivši pripadnici JSO privedeni, nije se juče oglašavao. Ranije je izjavio da tužilaštvo postupa po krivičnoj prijavi koju je u ime majke i sestre Zorana Đinđića krajem prošle godine podneo advokat Srđa Popović.

Pripadnici JSO su 8. novembra 2001. godine otkazali poslušnost i izašli na ulice, a tokom pobune blokirali su i autoput u Beogradu kod Centra „Sava“.

„Ubistvo premijera je najteži zločin u savremenoj političkoj istoriji i dužni smo i porodici i građanima Srbije da odgovorimo na pitanja ko je sve učestvovao u zaveri i da li je pobuna JSO-a u novembru 2001. bila uvod u zločin“, rekla je ministarka pravde Snežana Malovićev sinoć za RTS.

Krivična prijava je, u ime majke i sestre Đinđića, podneta protiv nekadašnjih komandanata JSO Milorada Ulemeka i Dušana Maričića, članova komande JSO Veselina Lečića i Zvezdana Jovanovića. Ulemek i Jovanović osuđeni su za atentat u kojem je 12. marta 2003. ubijen premijer. Popović je podneo prijavu i protiv tadašnjeg načelnika Uprave vojne bezbednosti generala Ace Tomića. Tom prijavom obuhvaćen je i Vojislav Koštunica, predsednik DSS. Kao organizatori pobune navedeni su Ulemek, Maričić, Jovanović i Lečić, a objašnjena je i uloga vođe zemunskog klana Dušana Spasojevića.

U procesu za ubistvo Đinđića jula 2005. advokati Popović i Radivoj Paunović podneli su tadašnjem specijalnom tužiocu za organizovani kriminal Slobodanu Radovanoviću predlog za proširenje optužnice i na oružanu pobunu JSO, što je odbijeno. Sudsko veće je u tom postupku odbilo i da sasluša Koštunicu kao svedoka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari