Hašim Tači: Turista na jezeru Gazivode 1Foto: EPA-EFE/ PETRIT PRENAJ

Kratka poseta predsednika samoproglašene kosovske države Hašima Tačija Ibarskom Kolašinu, uključujući i vožnju čamcem po jezeru Gazivode prošle subote uz jako obezbeđenje specijalnih jedinica KPS „Rosa“, izazvala je pravu medijsku i političku pometnju u redovima vlasti u Beogradu.

Tači je prošetao severom KiM dok je protiv njegove politike o korekciji granica, prema izveštajima agencija, u Prištini demonstriralo više hiljada pristalica Samoopredeljenja, čiji lideri Tačijevo „okretanje kruga po Gazivodama“ nazivaju „akrobacijama i scenskim dogovorima sa Vučićem“. Zanimljivo je i da su se, kako tvrde Danasovi izvori, srpske „barikade“ na severu KiM u vidu kamioneta i desetak naprednjačkih kadrova pojavile tek kad se Tači vratio u Prištinu, a nestale pre nego što je SNS demantovao tvrdnje srpske opozicije da u ime Srbije o razgraničenju pregovara bivši britanski premijer Toni Bler, za kog opozicija u Prištini tvrdi da je i Tačijev lobista. Šta više, Blerova supruga je, prema spekulacijama diplomatskih krugova, glavni londonski promoter poslednje Tačijeve knjige, mada je navodno odbila da mu pruži advokatske usluge, ako bude optužen za ratne zločine na KiM, iako je Ramuša Haradinaja zastupala pred Haškim sudom. Obojica su pre vrtoglave političke karijere pod protektoratom UN na KiM bili komandanti OVK.

Hašim Tači, poznat i pod ratnim imenom „Đapni“ – na albanskom jeziku“Zmija“, 24. aprila 2019. napuniće 50 godina. Rođen je u selu Broćna u Srbici, a po obrazovanju je istoričar. NJegovi politički protivnici tvrde da je za Tačijevu kasniju ratnu i političku karijeru presudno to što što je čvrsto bio rešen da život ne provede kao profesor istorije u Mališevu, već da „kreira sudbinu Kosova“. Iako je navodno jednom od bivših predsednika SRJ Milanu Paniću priznao da je na izborima glasao za njega, kasnije se posle vojne obuke u Albaniji direktno uključio u teroristike akcije na KiM i kao vođa „Dreničke grupe“. U Beloj knjizi albanskog terorizma na KiM Vlade Srbije, Tačija osim za terorizam, tereti i kontrolu organizovanog kriminala – prostitucija, šverc narkotika i oružja u regionu između Istoka, Kline, Srbice i Prištine. Srpske vlasti 1997. osudile su ga u odsustvu na zatvorsku kaznu od deset godina, koliko je prošlo od kako je za njim raspisana Centralna poternica, zbog koje ne može da ostvari želju da poseti Albance na jugu Srbije. Zbog sumnje da je bio povezan i sa trgovinom organa na KiM, Tačija mnogi vide kao kandidata za Specijalni sud za ratne zločine na Kosovu, iako u njegovoj zvaničnoj biografiji piše da ga je grupa američkih senatora i evropskih parlamentaraca 2014. kandidovala za Nobelovu nagradu za mir.

Posle raspuštanja OVK, Tači je sa saborcima osnovao Demokratsku partiju Kosova, čiji je predsednik. U dva mandata bio je premijer, a od 2016. predsednik Kosova. Govori engleski nemački, zna i srpski, mada to retko pokazuje. Živi u Prištini sa suprugom Lumnije i sinom Endritom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari