Od 2.851 hektar poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini u sremskomitrovačkoj opštini, koji je protekle nedelje bio na javnoj licitaciji zakupljeno je 2.818 hektara, a zakupca nije našla samo jedna parcela u katastarskoj opštini Ležimir, rekao je predsednik komisije za javno nadmetanje na pres konferenciji Todor Kuzmančević i dodao da je prva licitacija u ovoj opštini protekla bez problema, što znači da je dobro pripremljena.

Od 2.851 hektar poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini u sremskomitrovačkoj opštini, koji je protekle nedelje bio na javnoj licitaciji zakupljeno je 2.818 hektara, a zakupca nije našla samo jedna parcela u katastarskoj opštini Ležimir, rekao je predsednik komisije za javno nadmetanje na pres konferenciji Todor Kuzmančević i dodao da je prva licitacija u ovoj opštini protekla bez problema, što znači da je dobro pripremljena. Prosečno postignuta cena po hektaru iznosila je 30.725 dinara, ili 380 evra, a prosečna početna cena je bila 12.079 dinara. „Najniže izlicitirana cena iznosila je 9.500 dinara koliko je za parcelu od 27 hektara postigao poljoprivrednik iz Sremske Mitrovice, a najviša cena bila je 50.000 dinara po hektaru, koliko je za jednu parcelu ponudio „Šećer-Šefer“, kaže Kuzmančević.
I dok poljoprivrednici smatraju da su tajkuni enormno podigli cene, predstavnici firmi učesnici licitacije zakup pravdaju obezbeđenjem posla za svoje radnike.
Dvadeset petogodišnji Aleksandar Jovanović, poljoprivrednik iz Martinaca, učesnik licitacije, zadovoljan je što je uspeo da sebi obezbedi dodatne hektare zemljišta. Poljoprivreda je osnovni posao kojim se bavi, zemlja mu je potrebna da bi razvijao gazdinstvo, ali je za neke parcele ponudio sumu od 26.000 dinara po hektaru.
On kaže da je dobro što je uspeo da uzme nešto zemlje u zakup, a nije dobro što su visoke cene. „Kada bi se davalo samo poljoprivrednicima, a ne i biznismenima, bilo bi drugačije i lakše. Ovako, biznismeni idu sa cenama zakupa enormno visoko. Ponudio sam za hektar 26.000 dinara, smatram da ću moći da to platim i da zaradim. Odgovara mi što ću zakupninu plaćati nakon njenog isteka, ali je sve ovo, ipak, veliki rizik“ – rekao je Aleksandar Jovanović.
Mitrovački poljoprivrednik Vladimir Pavasović, nije, generalno gledano, nezadovoljan licitacijom. On podržava licitacije, ali smatra da nije trebalo, u prvom krugu, dozvoliti učešće – biznismena.
„Oni koji imaju puno para, pričaju kako će da zaštite svoje radnike. Otpuštali su ih i pre, otpuštaće ih i posle ovoga. Ovo je promašaj ako se uzme u obzir priča od ranije, a ona je trebalo da glasi da će se davanjem u zakup državnog zemljišta srpsko selo i Srbija podići, da neće postati salašarska sredina. Treba, odrednicama zakona, sprečiti da tajkuni učestvuju, da enormno podižu zakupnine. Jer, 30.000 ili 40.000 dinara zakupa nema ekonomske opravdanosti. U Šidu su takvi ponudili i dvaput veće cene koje do danas nisu plaćene – zaključio je Pavasović.
Za Dragana Jankovića, iz Laćarka, ovo je bila uspešna licitacija, ali se i on nada da će neke buduće biti još uspešnije .“Ne znam šta će sejati ta gospoda koji su plaćali 50.000 po hektaru, možda će oni sejati dijamante. Ja sam platio realnu cenu, ja zemlju i obrađujem, ali dovoljno je čuti ime učesnika i znati da li je tome zemlja posao ili nije. Zakup bi trebalo odmah plaćati, to je najpoštenije, a ne za godinu dana – mišljenja je Dragan Jankovića, dok Pera Cucanić iz Laćarka smatra da bi poljoprivredni proizvođači trebalo da se organizuju i da daju svoju zemlju u zakup, jer će tako lako doći do para.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari