U Srbiji je u protekle tri godine utrostručen broj donora organa, ali je neophodno donošenje zakona koji će biti signal da je postignut nacionalni konsenzus o toj važnoj temi, navodi se u saopštenju Hemofarm Fondacije povodom obeležavanja Nacionalnog dana donora 6. juna.
Zakon je doslovno spas za oko 1.000 ljudi, naših građana koji su godinama na listama čekanja za novu jetru, bubreg ili srce, upozorava Hemofarm fondacija o Predlogu zakona o presađivanju ljudskih organa koji predviđa pretpostavljenu saglasnost davaoca.
Ovo je treća godina otkako je na inicijativu Hemofarm fondacije, a u okviru kampanje „Najvažniji poziv u životu“, ustanovljen Nacionalni dan donora kao početna tačka za menjanje svesti ljudi, rušenje predrasuda i informisanje javnosti o ovoj često tabuiziranoj temi. Na početku kampanje 2016. godine Srbija je imala dva, a početkom ove godine beležimo čak šest donora na milion stanovnika, što je veliki uspeh te kampanje.
Predlog zakona o presađivanju ljudskih organa, prema kome je svaki građanin potencijalni davalac organa ukoliko se tome izričito ne usprotivi tokom života, uskoro će biti na glasanju pred poslanicima Skupštine Srbije. Ova godina je presudna za donošenje zakona o presađivanju organa i on će biti najbolja potvrda svih napora inicijatora kampanje „Najvažniji poziv u životu“.
U Srbiji je i dalje mali broj donora i zato moramo govoriti o ovoj temi otvoreno i bez predrasuda kako bismo sačuvali ljudske živote, rekao je generalni direktor Hemofarma Ronald Zeliger. Usvajanje novog zakona je način da Srbija na evropskoj mapi humanosti pokaže svoje najbolje lice, ocenio je Zeliger koji je vlasnik dve donorske kartice, u Nemačkoj i Srbiji.
Prema podacima iz ove godine, za 41 pacijenta u Srbiji neophodna je transplantacija jetre, 39 čeka na presađivanje srca, a za njih 750 novi bubreg je jedini spas. Među njima je i Sanja Bojić koja već osam godina vodi bitku za život i čeka njoj najvažniji telefonski poziv. Život ljudi sa liste čekanja vrti se u začaranom krugu terapija, dijaliza i iščekivanja poziva da se pojavio donor. Taj jedan donor spas je za nas četvoro koji čekamo, rekla je Bojić. Zbog toga apelujem na poslanike i celokupno društvo da što pre bude usvojen zakon o presađivanju organa kojim se povećava krug donora i produžetak života svih nas, naglasila je ona.
U saopštenju se navodi da je Srbiji potrebno najmanje 10 donora na million stanovnika kako bi nestale liste čekanja za transplantaciju, a to bi bilo moguće promenom zakonske regulative i usvajanjem pomenutog zakona koji uvodi pretpostavljenu saglasnost davalaca organa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.