Rita Jamaoka, majka troje dece koja je imigrirala iz Brazila u Japan, nedavno je dobila otkaz u fabrici u kojoj je radila. Nakon toga, japanska vlada joj je ponudila nagodbu, koju možda neće moći da odbije. Naime, gospođi Jamaoka će biti isplaćena suma od više hiljada dolara da se zajedno sa decom i suprugom, koji je takođe državljanin Brazila japanskog porekla, vrati u svoju matičnu zemlju.

 Osim toga, oni moraju da pristanu na to da više nikada ne potraže posao u Japanu. “Pod ogromnim sam stresom. Često plačem“, rekla je gospođa Jamaoka (38) nakon sastanka s lokalnim zvaničnicima u industrijskom gradiću u centralnom Japanu. “Govorim svom suprugu da treba da uzmemo novac i vratimo se u Brazil. Ne možemo više da ostanemo ovde.“

Japanska vlada je ovakvu nagodbu ponudila stotinama hiljada imigranata iz Latinske Amerike i predstavlja deo novih napora te države da ohrabri strane radnike da napuste zemlju koja je pogođena recesijom. Prema rečima japanskih zvaničnika, do sada je 100 radnika pristalo da zajedno sa svojim porodicama napusti zemlju.

Međutim, kritičari su osudili takvu inicijativu i rekli da je uskogruda, nehumana i da ugrožava i ono malo napretka koji je Japan ostvario u otvaranju svoje privrede inostranim radnicima. „To je besramno i surovo,“ rekao je Hidenori Sakanaka, direktor japanskog instituta za imigracionu politiku, nezavisne istražne organizacije. Program je ograničen na gostujuće radnike iz Latinske Amerike, čiji su japanski preci pre jednog veka imigrirali u Brazil i susedne zemlje da bi radili na plantažama kafe. Procenjuje se da u Japanu sada živi 366.000 brazilskih i peruanskih građana.

Japan je pribegao novoj inicijativi zahvaljujući tome što je u sektoru proizvodnje zabeležen pad zbog smanjene potražnje za japanskim proizvodima. To je dovelo do najveće stope nezaposlenosti u poslednje tri godine koja iznosi 4,4 odsto.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari