Hipokrate, gde si ovih dana, nešto te nema, kazala je danas dr Lidija Dimitrijević, redovna profesorka Medicinskog fakulteta, jedinog državnog fakulteta na teritoriji grada čija uprava nije odustala od januarsko ispitnog roka.
Dr Dimitrijević je jedna od svega desetak nastavnika ovog fakulteta, od 320 nastavnika i saradnika lekarske struke i ukupno 380 zaposlenih, koji su javno podržali studentsku blokadu i zahteve.
Ona je zajedno sa studentima u blokadi ispred Medicinskog fakulteta dočekala više stotina univerzitetskih profesora koji su prošle sedmice stupili u protestnu obustavu rada do ispunjenja studentskih zahteva, kao i drugih studenta i građana.
Univerzitetski profesori su fakultetskoj upravi doneli tekst Hipokratove zakletve i ogledalo, da se „dobro pogleda zbog svog odnosa prema studentima“, ali su ih zalepili na jedna od ulaznih vrata, pošto je, kako je rečeno, dekan dr Aleksandar Mitić „proglasio slobodan dan na zaposlene“.
Na tom ulazu se nalazio lanac sa katancima, koji su sinoć postavili studenti nakon što su na vanrednom plenumu odlučili, „zbog nemogućnosti saradnje sa dekanatom“, da potpuno zaključaju fakultet, na koji će moći da uđu samo njihove kolege uz indeks, a da „nastavno i nenastavno osoblje mora da se najavi dan ranije putem mejla“.
„Vi nas niste blokirali, vi ste nas odblokirali. Hvala što ste nas probudili“, rekla je okupljenima dr Dimitrijević.
Ona je rekla da je podrška nastavnika na ovom fakultetu „na nivou statističke grešk“e, te podsetila kolege na Hipokratovu zakletvu, u kojoj se kaže: „Moje kolege biće moja braća“.
Pozvala je sve kolege da dođu na fakultet da vide i razgovaraju sa studentima u blokadi, koji će ih lepo primiti i ponuditi im čaj i kafu.
„Dođite pre nego što odu u Nemačku, biće vam žao što ih niste upoznali“, kazala je ona.
Rekla je da su imena desetak nastavnika koji su javno podržali studente nalaze na jednom spisku u upravi i upitala da li je to zato što uprava želi da im „svima po spisku“ da neku nagradu.
Dodala je da se ona između ostalog bavi deformitetima kičmenog stuba, te da je kod jedne od bolesti koja izgleda ozbiljno za poboljšanje stanja zapravo dovoljno „samo da se podigne glava i promeni stav“, za šta je dobila aplauz.
Govorom dr Dimitrijević i studentkinje medicine Irine Đorđević, kao i povicima „Generalni štrajk“, okončana je prva protestna šetnja u organizaciji Neformalne grupe nastavnika, istraživača i saradnika Univerziteta u Nišu, koja je započela ispred Banovine, u kojoj je sedište rektorata.
Dekanski kolegijum Medicinskog fakulteta ranije je saopštio da će, uprkos studentskoj blokadi, januarski ispitni rok biti održan u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju Republike Srbije, a nakon „zahteva velikog broja studenata“.
U obaveštenju, objavljenom 11. januara, navedeno je da će ispite moći da polažu studenti svih studijskih programa koji su za to stekli uslove.
U prethodnom obaveštenju je navedeno da će januarski ispitni rok, prema zvaničnom akademskom kalendaru fakulteta, trajati od 20. do 31. januara.
Studenti u blokadi su 14. januara bukom blokirali početak januarskog ispitnog roka, odnosno izbor ispitivača.
Deo studenta je bio ispred prostorija fakultetske uprave, koja se „zaključala“, skandirajući „Uprava napolje“.
Nakon celodnevnog protesta na fakultetu, usledio je sastanak sa dekanom Mitićem, a potom apel dekanskog kolegijuma šefovima katedri da organizuju diskusiju o mogućnosti organizovanja elektronske ankete među studentima u vezi sa blokadom i održavanjem januarskog ispitnog roka.
Studenti u blokadi su se tome usprotivili, izražavajući sumnju da da će rezultati ankete biti validni, kao i da će ona zaista biti anonimna, zbog čeka bi pristalice blokade mogle da budu targetirane.
Oni su u saopštenju naveli i da fakultetske katedre „nisu nadležne da diskutuju na ovu temu“, te da je „plenum studenata jedino legitimno telo za donošenje odluka studenata“.
Dodali su da će „otključati“ fakultet kada njihovi zahtevi prema dekanatu budu ispunjeni, među kojima su odlaganje svih ispitnih rokova do ispunjenja generalnih studentskih zahteva i garancija da niko od nastavnog i nenastavnog osoblja neće snositi posledice zbog javne podrške studentima u blokadi.
Zahtevali su i udaljavanje šofera dekana Mitića sa fakulteta za vreme trajanja blokade zbog njegovog „targetiranja i uznemiravanja“ studenata koji u njoj učestvuju.
Obavestili su dekana Mitića da sa njim „prekidaju svaki vid komunikacije dok je situacija ovakva“.
Neformalna grupa nastavnika, saradnika i istraživača se, inače, prvi put oglasila 13. januara, kada je pozvala dekana Medicinskog fakulteta Mitića, nakon odluke dekanskog kolegijuma da će uprkos blokadi januarski ispitni rok biti održan, da studente „ne ometaju u nastojanjima da svoju budućnost planiraju i grade u Srbiji“.
„Pitamo se kako neko ko radi u obrazovanju može svakog jutra da se pogleda u ogledalo ukoliko bez integriteta i srama obmanjuje i sebe i druge zarad neke trenutne lične koristi, služeći režimu koji tuče i zastrašuje našu decu. Ukoliko nemate snage, volje i hrabrosti da podržite zahteve studenata u blokadi, apelujemo da im bar dozvolite da sami kreiraju društvo dostojno čoveka kakvo smatraju da zaslužuju. Puteva je mnogo pred mladim ljudima. Nemojte ih ometati u nastojanjima da svoju budućnost planiraju i grade u Srbiji“, navedeno je u njenom otvorenom pismu dr Mitiću.
U pismu je rečeno da bi „naročito oni koji su položili Hipokratovu zakletvu morali da zastupaju humanizam i empatiju, posebno za mlade koji će već sutra postati nosioci svojih profesionalnih uloga i odgovornih funkcija u zdravstvenom i u drugim sistemima“.
„Mi, nastavnici, saradnici i istraživači Univerziteta u Nišu, odlučno stojimo uz svoje studente, kao i sve studente u Srbiji, u zajedničkoj borbi za bolje društvo. Žao nam je što Vi ne prepoznajete opšti interes akademske zajednice, kao i potrebe onih kojima bi trebalo da budemo uzori i profesionalno i moralno, i što nemate sluha za zajedničko dobro za koje se bore naši studenti, a to je društvo odgovornosti, bez korupcije i nasilja“, navedeno je.
Protestna šetnja u organizaciji Neformalne grupe profesora počela je danas u 11 časova ispred zgrade Banovine, a nastavila se ispred sedišta Osnovnog i Višeg suda, gde je u 11.52 petnaestominutnom tišinom odata pošta za 15 žrtava pada betonske nadstrešnice na rekonstuisanoj Železničkoj stanici u Novom Sadu, koja je povod studentskih blokada u Srbiji.
Okupljeni su u 12.20 časova bili ispred Gimnazije „9. maj“, koja, kako je Neformalna grupa navela, jedina od četiri gimnazije u Nišu koja danas nije bila u obustavi rada.
Ispostavilo se da ni u njoj nije bilo nastave, ali, po nezvaničnim informacijama, „zato što nema grejanja“.
Od 11 fakulteta Univerziteta Niš čije je sedište na teritoriji grada, studenti Medicinskog fakulteta su poslednji proglasili blokadu, 16. decembra prošle godine, a deo njih je od samog početka upozoravao na pritiske koje trpi od fakultetske uprave i pojedinih nastavnika i zaposlenih, što je uprava demantovala.
Niški akademci blokiraju fakultete od 6. decembra prošle godine povodom tragedije u Novom Sadu.
Oni između ostalog traže objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, krivičnu i političku odgovornost nadležnih i obustavu represije nad studentima i drugim učesnicima protesta.
Samo jedan dekan na protestima
U današnoj protestnoj šetnji učestvovala je dekanka Filozofskog fakulteta Natalija Jovanović, kao jedini čelnik niških fakulteta.
Primećeni su univerzitetski profesori Tamara Milenković Kerković i Mihajlo Cvetković, koji su opozicioni gradski odbornici.
Među okupljenima je bio i Zoran Živković, nekadašnji premijer Srbije i gradonačelnik Niša.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.