Berlin je danas, posle petodnevne zvanične posete, priredio kraljevskim visočanstvima knezu namesniku i kneginji Olgi srdačan isparćaj.
Nakon oproštajne posete vođi Rajha i državnom kancelaru Hitleru, knez Pavle i kneginja Olga vratili su se u dvorac “Belvi”, gde su ih posetili i ostali visoki državnici kako bi ih pozdravili, piše list Vreme pre 80 godina.
“Svečana povorka prošla je divno iskićenim i ukrašenim berlinskim ulicama i praćena svuda oduševljenjem nepregledne mase”, tako događaj ispraćaja opisuje list Vreme.
U ovom listu nalazimo i vest da će papa predložiti konferenciju mira.
Kako saznaje Dejli Ekspres, a prenosi list Vreme, papa će uputiti vladama nekih evropskih država note u kojima će predložiti saziv konferencije za mir.
“U noti upućenoj Velikoj Britaniji papa će izraziti svoju uznemirenost zbog englesko-sovijetskih pregovora, jer smatra da bi savez između Velike Britanije i Sovijetske Rusije mogao postati pripremanje puta ateističkom boljševizmu u Evropi”, prenosi list Vreme.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Japan se u toku ove nedelje mora konačno izjasniti o stavu prema silama osovine, piše list Pravda pre 80 godina.
Kako se navodi predsednik vlade konstatovaće prethodno sve uticajne ličnosti Japana.
“Prema obaveštenjima iz Tokija, treba da se još ove nedelje odluči o stavu koji će Japan zauzeti prema ponovnim predlozima iz Berlina i Rima o pristupanju čeličnom bloku”, prenosti list Pravda.
U razgovoru za list Pravda episkop Nikolaj istakao je da su pojave krivokletstva i samoubistva dve krvave rane današnjice.
“Zakonodavca se ne tiče da li krivokletnik veruje u Boga ili ne. Glavno je to, da li je položio lažnu zakletvu, da je, pozivajući se na Boga, laž podigao na stepen istine”, naglasio je episkom Nikolaj.
On je istakao da “greh ostavlja svoj gar u duši čovekovoj, kao što pucanj ostavlja svoj gar u pušci.”
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.