Apel gospodina Ruzvelta naišao je na veoma nepovoljan prijem u Berlinu, prenosi list Vreme 17. aprila 1939. godine.
Prema prvim komentarima koji su objavili nemački listovi, ovaj apel smatra se pokušajem da se stvori atmosfera rata i da se odgovornost na to prebaci na Nemačku i Italiju.
Jedan nemački list čak piše kako je Ruzvelt prvo vodio propagandu mržnje, a sad se pretvorio u lažnog apostola mira.
Dosad ni Rim ni Berlin nisu dali nikakve zvanične izjave o apelu gospodina Ruzvelta i prepotsavlja se da će se ove dve prestonie konsultovati o dogovoru.
Sa druge strane, u Engleskoj i Francuskoj ovaj apel primljen je sa najvećim zadovoljstvom, prenosi Vreme.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
I u listu Pravda bavili su se reakcijama Evrope na Ruzveltov apel na mir.
Kako se u ovom listu navodi, veliku senzaciju izazvala je vest da su se Hitler i Musolini čuli telefonom.
Jedino što se moglo saznati iz evropskih novina, je da se smatra da Ruzveltov predlog nije lako ostvarljiv jer, prema njemu, svet treba odjednom da se okrene za 180 stepeni, i da skoro preko noći likvidira ceo jedan ekonomski sistem koji se poslednjih godina preobrazio pod pritiskom potreba za naoružanje.
Osim toga, odnosi između izvesnih zemalja postali su toliko zategnuti da bi trebalo mnogo trpeljivosti i popustljivosti da bi sporovi mogli da se izglade.
Prema nezvaničnim komentarima, italijanska vlada proučava sa nemačkom vladom jedan protivpredlog, prema kome sva sporna pitanja treba da se iznesu pred jedan forum koji će biti unapred određen.
Taj forum međutim neće biti međunarodna konferencija svih država, jer bi tako ličio na Društvo naroda, prenosi Pravda.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.