Opštinski štab civilne zaštite u Rači kod Kragujevca naredio je hitno sprovođenje mera za suzbijanje besnila kojim je zaraženo uže područje te opštine. U naselju Vinogradi u opštini Rača sedam osoba, među kojima i dvoje dece, ujele su mačke, od kojih je jedna bila zaražena besnilom, što je potvrđeno analizom u Institutu za veterinu u Jagodini.

Opštinski štab civilne zaštite u Rači kod Kragujevca naredio je hitno sprovođenje mera za suzbijanje besnila kojim je zaraženo uže područje te opštine. U naselju Vinogradi u opštini Rača sedam osoba, među kojima i dvoje dece, ujele su mačke, od kojih je jedna bila zaražena besnilom, što je potvrđeno analizom u Institutu za veterinu u Jagodini.
Rešenjem Uprave za veterinu Ministarstva poljoprivrede, opština Rača Kragujevačka proglašena je, prekjuče, za područje zaraženo besnilom. Istovremeno, šire područje račanske opštine (u poluprečniku od deset kilometara od žarišta zaraze) proglašeno je ugroženim od zarazne bolesti besnila.

ORKA: Država mora preuzeti odgovornost

Organizacija za zaštitu životinja Orka je u jučerašnjem saopštenju skrenula pažnju da je vakcinacija protiv besnila najefikasniji način za sprečavanje i suzbijanje ove bolesti prema zajedničkom stavu Svetske zdravstvene organizacije i Svetskog društva za zaštitu životinja. Prema navodima Orke Uprava za veterinu pri Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva mora preuzeti odgovornost i postojeću pravnu prazninu, i to dopunom Pravilnika o obeležavanju pasa i vođenju evidencije o obeleženim psima, i obeležavanjem i registarcijom mačaka, donošenjem zakona o dobrobiti životinja.

Proglašenju Rače za područje zaraženo besnilom prethodili su napadi mačaka (ujedi i ogrebotine) na sedmoro žitelja te šumadijske varoši. Analizom Veterinarskog instituta iz Beograda utvrđeno je da je jedna ubijena mačka, koja je prethodno napala jednog stanovnika Rače, zaražena besnilom. Koordinator novoformiramnog Kriznog štaba u Rači Budimir Milenković juče za naš list kaže da je prvi napad mačke na jednog od žitelja mesta zabeležen pre 20 dana, dok je ostalih šest registrovano uoči i tokom minulog vikenda, nakon čega su nadležni u opštini i državi počeli da preduzimaju mere zaštite i preventive.
Odlukom nadležnih organa i Kriznog štaba u Rači, prekjuče je svim vlasnicima pasa i mačaka na zaraženom i ugroženom području naloženo da u roku od tri dana zatvore svoje pse i mačke. Nakon isteka tog roka, sve mačke i psi koji se nađu na ulicama Rače smatraće se lutalicama i potencijalnim izvorima zaraze, te će shodno tome biti uklonjeni na human način. Naloženi su i obavezna registracija, vakcinacija i obeležavanje svih nevakcinisanih pasa i mačaka. Građani Rače pozvani su i da veterinarskoj stanici u varoši prijave svako sumnjivo ponašanje svih životinja.
Sanaciju terena zaraženog besnilom, koja podrazumeva uklanjanje svih uginulih životinja, obaviće Javno komunalno preduzeće iz Rače. Milojević je potvrdio da od juče nije bilo novih slučajeva zaraze i ocenio da je situacija „pod kontrolom“ nadležnih institucija.
U Institutu za zaštitu zdravlja u Kragujevcu rečeno je da je sedam osoba iz Rače koje su ujele mačke juče primilo neophodnu terapiju, vakcinu i serum protiv besnila, kao i da će se terapija ponoviti u propisanom roku. Pomoćnik direktora Institutu za zaštitu zdravlja Nebojša Ranković naveo je da je od početka ove godine protiv besnila vakcinisana 31 osoba iz Topole, Aranđelovca, Donje Sabante, Lapova i Batočine. Osobe koje su se javljale zdravstvenim ustanovama imale su povrede od ujeda pasa, mačaka, lisica i koza. Ranković je ocenio da se u Šumadiji češće pojavljuje besnilo jer na tom području ima više šakala koji su „prirodni neprijatelji“ lisica koje zbog njih beže ka naseljenim mestima i dolaze u kontakt sa psima i mačkama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari