Najnovije zaoštravanje odnosa između Budimpešte i Bukurešta prouzrokovao je predsednik mađarskog parlamenta, nosilac Fidesove partijske knjižice broj jedan Laslo Kever. On je u roku od dve nedelje dva puta otputovao u susednu zemlju, oba puta kao „privatno“ lice. Kever je poznat po ekstremnim izjavama, poput one koju je uputio novinarima sajta hvg.hu koji su otkrili da je sada već bivši predsednik države Pal Šmit falsifikovao svoju „malu“ doktorsku disertaciju. Kever je novinare jednostavno nazvao teroristima.


Prilikom svoje prve posete prisustvovao je ponovnoj „sahrani“ pisca Jožefa Njirea u njegovom rodnom Sekeljudvarheju (Odorheiu Secuiesc). Njire je prilično zaboravljen i od stručnjaka ne suviše cenjen književnik iz Erdelja (Transilvanije), koji je ušao u istoriju svojom kratkom, ali upečatljivom političkom karijerom. Naime, tokom Drugog svetskog rata, kada je Mađarska ponovo preuzela Transilvaniju, on je postao poslanik parlamenta u Budimpešti. Pored toga što je pisao hvalospeve o svom idolu Gebelsu i članke u ekstremističkim novinama, Njire je glasao za oduzimanje imuniteta Endreu Bajči-Žilinskom, čoveku koji je u Hortijevom parlamentu imao smelosti da iznese istinu o Novosadskoj raciji 1942. Direktna posledica tog čina je bila egzekucija Bajči-Žilinskog. Njire je 1944. bio među poslednjim pristalicama Ferenca Salašija, fašističkog premijera kome je Horti u završnici rata predao vlast i čije poluvojne formacije su zavele teror u Budimpešti, ubijajući uglavnom Jevreje.

Njire je preživeo rat i umro je pedesetih u Madridu, pod zaštitom Franka. Sada je nekom palo na pamet da njegove posmrtne ostatke prenesu u Budimpeštu i da ih kremiraju, da bi ih lakše transportovali u Rumuniju. Dogodila se neviđena farsa, jer su u međuvremenu rumunske vlasti, zabranile unošenje posmrtnih ostataka Njirea u zemlju pozivajući se na administrativnu grešku. Pogranične vlasti su pretresale nekoliko „sumnjivih“ automobila, pa čak su priveli i mađarskog novinara, koji se predstavio kao „direktor komunikacije“ sahrane, koji je, ispostavilo se, praznom urnom provocirao rumunske vlasti. Ceremonija je održana, bez posmrtnih ostataka, ali sa Laslom Keverom na licu mesta. On je, u svom poznatom stilu, rumunske vlasti nazvao, ni manje ni više nego varvarima. Rumunski premijer Viktor Ponta je od svog kolege Viktora Orbana tražio da se ogradi od izjava svog partijskog saborca, koji to, naravno, nije učinio.

I dok se još nisu ni stišale strasti, aktivni šef mađarskog parlamenta je prošle nedelje ponovo najavio odlazak u Transilvaniju i to višednevni. Razlog: učešće u predizbornoj kampanji sada već održanih lokalnih izbora u Rumuniji i to ne samo kao privatno lice, nego kao počasni predsednik Mađarske građanske partije (MPP), jedne od mađarskih stranaka u Rumuniji. Predsednici oba doma rumunskog parlamenta su u učtivom pismu zamolili Kevera da se mane puta, jer nije evropski mešati se u kampanju druge države. Kever je međutim ostao neumoljiv i rekao da kao „šengenski građanin“ može da putuje kuda hoće i da su Rumuni zaoštrili odnose time što je nova vlada (socijaliste Viktora Ponte) najavila nekoliko „antimanjinskih mera“. „Uostalom rumunski političari su učestvovali u kampanji rumunskih stranaka u Moldaviji i Španiji“, rekao je Kever.

Vikror Ponta je rekao da rumunske vlasti moraju biti pametnije i racionalnije, jer mađarske provokacije imaju dugoročne ciljeve.

Živopisnu situaciju međumađarskih odnosa usložnjava i činjenica da premijer Orban podržava drugu stranku Mađara u Rumuniji, onu koju predvodi Laslo Tekeš, bivši biskup, koji je bio heroj (svojim otporom vlastima, koje su htele da ga isele) „revolucije“ iz 1989. (ili unutrašnjeg puča, kako neki istoričari smatraju). Od onda je prešao dug put do poslanika u Evropskom parlamentu, ali i do čoveka dosta sumnjivih moralnih kvaliteta (knjiga o njegovom skandaloznom razvodu se upravo pojavila). Obe stranke su ljute protivnice najveće organizacije Mađara u Rumuniji, RMDSZ-a (Demokratski savez Mađara u Rumuniji). Ova potonja je daleko najsnažnija i u poslednjoj deceniji je bila stalno u vlasti, dajući uvek jednog vicepremijera i nekoliko ministara. Sve tri stranke (kao uostalom i u Vojvodini) na desnom su krilu političkog spektra. RMDSZ je članica narodnjaka u Evropskom parlamentu, kao i Fides, što ne sprečava sadašnje vlasti u Budimpešti da se prema njima odnose neprijateljski, odbijajući svaki dijalog. I zbog toga stava, spremne su i za krajnje zaoštravanje odnosa sa Bukureštom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari