Kada Janoš podigne pogled, ispred sebe vidi tirkizno plavo more i belu peščanu plažu. U daljini, na horizontu, jedva se nazire jedrilica. Krajičkom oka vidi palmu čiji bogati listovi bacaju hlad na prozirnu vodu.
Ipak, Janoš se ne obazire na ovu sliku. Isuviše je fokusiran na rupu koju kopa.
Janoš je jedan od desetine radnika koji ovih dana radi na rekonstrukciji Trg Slavija i Bulevara Oslobođenja. U toku jučerašnjeg dana, (petak) zaduženje mu je bilo da iskopa rupu pored samog kružnog toka, kako bi se zamenile električne instalacije, neophodne za rad trolejbusa. Idilična slika pred njim zapravo je veliki reklamni pano jedne turističke agencije. U trenutku kada smo razgovarali, obližnji digitalni sat je pokazivao 43 stepena.
– Ma… malo vode, pauza za cigaru i ide…, kaže kroz osmeh, „uostalom sutra će da bude još toplije“. Radi u rupi koja je taman toliko široka da može da zamahne lopatom. Nigde da se sakrije od sunca. Na svakih četrdeset pet minuta, sat vremena, ide na pauzu.
– Mora da se radi. Ako se probiju rokovi, plaćaju se penali, kaže Janoš, bez tragova sarkazma ili ogorčenosti. Dozvoljava nam da ga fotografišemo.
Foto: Vuk Jeremić
– Slikaj. Ti radi svoj posao, ja ću svoj, kaže.
Njegov stoicizam nije zarazan. Slavija je neobično prazna. Ljudi koji su tu, radije bi bili negde drugde. Svi jure ka spasonosnom hladu. Autobuska stanica u ulici kralja Milana je pusta. Putnici se kriju ispod krošnje drveta. Do 14 časova, hitna pomoć je izašla na 90 intervencija, od čega 37 na javnom mestu.
– Bile su četiri saobraćajne nezgode, a svi ostali slučajevi su kolapsi. Vreme je teže nego juče, a mora se imati u vidu i kumulativni efekat. Ovo je četvrti ili peti toplotni talas ove godine. Organizam ne može dugo da izdrži kada je spoljašnja temperatura viša od telesne, kaže za Danas Nada Macura, portparolka Hitne pomoći.
Iako savet svi znaju, Nada Macura ga ponavlja.
– Što više tečnosti. Bazeni, reke i što češće u vodu. Izbegavati kaloričnu hranu. I što više tečnosti.
Trebalo bi obratiti pažnju na njene reči, pošto se prema Republičkom hidrometeorološkom zavodu do kraja nedelje očekuje veoma toplo vreme sa maksimalnom temperaturom do 42 stepena Celzijusa. U upozorenju RHMZ-a se navodi da će tople biti i noći, u većini krajeva tropske, sa najnižom temperaturom iznad 20 stepeni.
RHMZ najavljuje početkom naredne sedmice blago osveženje, ali samo kratko. Od srede, temperatura se vraća blizu 40. Oni građanima preporučuju da izbegavaju boravak na otvorenom u najtoplijem delu dana, primenu adekvatne zaštite od UV zračenja, kao i smanjenje fizičkih napora.
„Meteoropatske reakcije su moguće u vidu nervoze, umora i glavobolje. Preporučuje se izbegavanje boravka na otvorenom u najtoplijem delu dana i unos dovoljne količine tečnosti, a u saobraćaju je neophodan povećan oprez“, savet je RHMZ-a.
Foto: Vuk Jeremić
Za to vreme Janoš, bez posustajanja, i dalje kopa rupu. Krajem juna, štab za vanredne situacije Grada Beograda usvojio je preporuku koja podrazumeva da se svi radovi na otvorenom obustavljaju na 37 stepeni. Još samo da administrativni termometar prebaci magičnu cifru.
Mladenović: Rad u dve smene iznad 37 stepeni
Naša preporuka je da se, kada temperatura pređe 37 stepeni, uvede režim dvosmenskog rada i to do 13 časova, posle čega sledi pauza do 16 sati i sva javna preduzeća pridržavaju se toga, izjavio je zamenik gradonačelnika Beograda Andreja Mladenović. Mladenović, gradski menadžer Goran Vesić i pomoćnik gradonačelnika Borko Milosavljević obišli su radnike nekoliko javnih gradskih preduzeća, koji rade na otvorenom, u otežanim uslovima zbog visokih temperatura, prenosi Beoinfo. Oko 700 radnika Beograd-puta na šezdesetak gradilišta trenutno je aktivno, rekao je Mladenović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.