Četvrtak, 27. maj: Srbija je dobila Zakon o rodnoj ravnopravnosti.
Mnogi se pitaju hoće li sada „trenerka oblačiti trenerku“, da li će „generalka raditi generalku“… Rat političke korektnosti protiv biologije/prirode se nastavlja, a žrtve mogu biti sportistkinje. Mogu, da li će, ostaje da se vidi.
„Ovo je ludo. Ženska prava na osnovu pravičnosti i jednakosti uništavaju se pred oltarom političke korektnosti“, tvitovala je Pirs Morgan, britanska televizijska voditeljka, reagujući na mogućnost da će Lorel Habard izboriti mesto u olimpijskom timu dizačica tegova Novog Zelanda.
Naime, Lorel je prvih 35 godina bila Gevin, muškarac, juniorski rekorder Novog Zelanda.
Muški i ženski sport su sa razlogom razdvojeni, a cilj je pravična konkurencija.
Brojni naučni radovi pokazali su da ljudi koji su prošli muški pubertet zadržavaju značajne prednosti u snazi, čak i nakon uzimanja lekova za smanjenje nivoa testosterona. Trejsi Lambreks, bivša olimpijska dizačica tegova, jasna je: „Svi se bavimo jednakošću žena u sportu, ali trenutno nam se oduzima jednakost.“
Svetska ragbi federacija iz bezbednosnih razloga zabranila je transrodnim sportistima da igraju u elitnim ženskim ligama. Da bi se postigla pravična konkurencija, i u muškim i u ženskim sportovima, postoje starosne granice (pioniri, kadeti, juniori, omladinci, seniori), težinske kategorije (borilački sportovi).
Petak, 28. maj
Pre tri decenije na današnji dan najmanje pola Srbije bilo je u vanrednom stanju.
Dan uoči finala Kupa šampiona u fudbalu. Stadion Sveti Nikola u Bariju, Crvena zvezda – Olimpik Marsej.
Strah, hoće li i kako igrati Piksi u dresu francuskog kluba.
Hoće li nas naš bivši kapiten zaustaviti na poslednjem koraku do titule najboljeg evropskog kluba.
Epilog je poznat, Zvezda je postala prvak Evrope, Piksi je u igru ušao pri kraju utakmice i nije želeo da puca penal.
Najveći uspeh srpskog fudbala, koji se, verovatno, nikad neće ponoviti.
U međuvremenu, dva odlaska na Svetska prvenstva (2006, Nemačka – selektor Ilija Petković, 2010, Južnoafrička Republika – selektor Radomir Antić), eliminacija posle prvog kruga.
Da će nam biti bolje, nema naznaka. Naprotiv.
Predsednik FSS Slaviša Kokeza podneo je ostavku posle informacije da je preko carine oštetio državu za 600 miliona evra.
Marko Pantelić, zamenik, preuzeo je upravljanje, smenio pola Izvršnog odbora.
Istog dana smenjeni Nenad Bjeković i ostali članovi smenjuju Pantelića, jer nije po Statutu izabran, a upravo su ga oni izabrali. Sve što je bilo po Statutu (izbor Pantelića na mesto zamenika predsednika) za Bjekovića i njegove saborce više nije.
Kršili su zakon, ali više neće.
Obećavaju.
Treba li im verovati. Ne. Razlog je jednostavan: svi su u fudbalu jako dugo, a fudbal nam je klinički mrtav. Bliži se Evropsko prvenstvo u fudbalu, na kome će igrati pola Evrope, a mi smo u onoj drugoj polovini koja će to gledati na TV ekranima.
Subota, 29. maj
Čelsi je savladao Mančester siti u finalu Lige šampiona, dva dana ranije Viljareal je, posle penal serije, pobedio Mančester junajted u Ligi Evrope.
Bilo je uzbudljivo i u Srbiji, ali van terena i posle završetka sezone.
Superligu napustilo je šest klubova (Rad, Javor, Inđija, Zlatibor, Mačva, OFK Bačka), dolaze dva najbolja iz Prve lige (Radnički 1923 iz Kragujevca i Kolubara).
Superliga će imati u narednoj sezoni 16 umesto 20 klubova.
Prva dva kluba ispod crte (Rad i Javor) uputila su inicijativu da se liga proširi na 18, taman da ostanu superligaši.
Predlog je odbijen, a Dragomir Lazović, predsednik Javora i predsednik Zajednice klubova Super i Prve lige, nezadovoljan odgovorom uputio je otvoreno pismo Marku Panteliću u kome, između ostalog, piše: „U fudbal dajem i od njega ne uzimam. Dva puta su mi oteli osvajanje kupa. Pre tri godine sam na brutalan način ispao iz Superlige. Ali ova poslednja sezona, tj. prolećni deo, u kom si ti predsednik, genocid je. Uništenje! Uništeno je baš sve! Zato, Panteliću, ne očekuj po cenu bilo čega da ću prihvatiti da plač uništenih mladih sportista, uništenog kluba, uništene istorije kluba, sve zbog nameštenih utakmica, gurnem ispod tepiha. To rade mali i nemoralni ljudi, ili klimoglavci, zbog sitnih interesa!“
Usledio je odgovor Marka Pantelića, v. d. predsednika FSS, koji u jednom delu kaže: „Radi se o osobi koja je po funkciji, kao predsednik Zajednice klubova Super i Prve lige Srbije, najodgovornija za funkcionisanje takmičenja, a svi smo bili svedoci sramnih dešavanja na mnogim terenima Super i Prve lige Srbije.“
Samo naivni su mogli da poveruju da ćemo saznati konkretnije koje su to nameštene utakmice i gde su to bili „svedoci sramnih dešavanja na mnogim terenima“.
Da li je bilo nečega nefudbalskog u Napretkovih pet vezanih pobeda, ili Radovih 18 bodova (pet pobeda, tri remija i jedan poraz) u poslednjih devet kola ili su samo dobro tempirali formu za završnicu i borbu za opstanak ostaće tajna.
Nedelja, 30. maj
Završen je još jedan Điro di Italia, jedna od tri najpoznatije biciklističke trke u svetu.
Pita me koleginica, koja obožava moto sport, kako mogu da gledam biciklističke trke kad su dosadne.
Pokušavam racionalno da objasnim svoju ljubav prema biciklizmu.
Na moto trkama voze krugove i najbrži je pobednik.
Biciklisti voze etape iz dan u dan i imaju nekoliko pobednika.
Najbolji u etapi, u generalnom plasmanu, na prolaznim i brdskim ciljevima, najuspešniji mladi vozač, ekipni plasman, najduže u begu.
Sve se nagrađuje i zato to nije samo obično okretanje pedala, već taktika i strategija.
Tim je kao porodica, ulaganje u jednog da bi svima bilo bolje.
Zato se radilice ne odvajaju od matice – prvog vozača ekipe, rade za njega, probijaju mu vazduh i pronalaze put da ga dovedu na čelo grupe.
U slučaju defekta, pozajmljuju bicikl, jedan čeka rezervni, a ostali ostaju uz njega i pomažu mu da stigne grupu.
Ako je matica sprinter, priliku na brdskim etapama dobija neko od radilica i obrnuto. Niko nije zapostavljen, a svi imaju zajednički cilj.
Meni dovoljno da gledam Điro i radujem se dolazećem Tur de Fransu.
Ponedeljak, 31. maj
Posle pet mečeva košarkaši Crvene zvezde osvojili su ABA ligu.
Protivnik je bila podgorička Budućnost.
Bilo je prigovora iz Beograd na suđenje, odnosno na broj slobodnih bacanja, a statistika kaže da su Podgoričani češće šutirali sa linije slobodnih bacanja (34) nego za dvojku (31) u trećem meču odigranom u glavnom gradu Crne Gore.
TV kameru su nam pokazale da je mečeve u beogradskom Pioniru pratilo oko 10.000 gledalaca, a oko 3.000 u Podgorici.
Mere za sprečavanje pandemije su još uvek na snazi i zabranjuju okupljanja, ali nije prvi put da se krše.
Kazne je pisala Komunalna policija, ali dvorana je nastavila da se puni iz meča u meč.
Niti je ispražnjena, niti je sprečen ulazak gledalaca.
Od premijerke Srbije čujemo da policija nije znala da će doći do kršenja mera, inače bi reagovala. „Hoće cenrala da pogreši jednom, ali ne sto puta“, reči su Ilije Čvorovića (Danilo Bata Srojković) u Balkanskom špijunu.
Utorak, 1. jun
Zaigrao je Novak Đoković na Rolan Garosu i kako se očekivalo sa 3:0 savladao Amerikanca Tenisa Sandgrena. Ono što još više raduje jesu reakcije Đokovića na ne baš najbolje odigrane udarce. Zna Novak da ga na putu do osvajanja turnira, najverovatnije, čeka Rafael Nadal, majstor šljake, a u takvim duelima sitnice odlučuju.
Sreda, 2. jun
Košarkaši Denvera poveli su protiv Portlanda 3:2 u seriji i na korak su od plasmana u narednu rundu plej-ofa. Peti meč doneo je i dva produžetka, na kraju je bilo 147:140. Nikola Jokić je odigrao uobičajeno, dobro. Postigao je 38 poena, imao 11 skokova i devet asistencija. Podseća me na vremena kad smo ostajali budni da bismo gledali Vladu Divca u dresu Lejkersa.
Autor je novinar Sportskog žurnala
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.