Prosvetni sistem Srbije danas bi mogao da bude paralisan ukoliko se veliki broj zaposlenih priključi obustavi rada koju su najavila četiri reprezentativna sindikata obrazovanja – Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, GSPRS Nezavisnost i Sindikat radnika u prosveti Srbije.
„Zaposleni u prosveti obustaviće rad u petak, 20. decembra u znak solidarnosti i podrške studentima u borbi za bolje i pravednije društvo”, navodi se u odluci reprezentativnih sindikata, koji su najavili da će njihovi predstavnici obići studente na fakultetima i uručiti im pomoć u hrani i potrepštinama.
U potpunoj obustavi rada danas će biti i članovi i Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije, koji zahtevaju da državni funkcioneri prestanu da iznose uvredljive izjave o učenicima, nastavnicima i studentima, da ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović podnese ostavku, kao i ispunjenje zahteva studenata koji protestuju širom Srbije.
U blokadi se trenutno nalaze gotovo svi državni univerziteti u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, kao i deo visokih škola strukovnih studija.
Broj studenata koji na plenumuma proglašavaju blokade je iz dana u dan sve veći. Podršku akademcima koji traže kažnjavanje odgovornih za nesreću na Železničkoj stanici, kao i osoba koje su napadale studente, pružili su brojni univerzitetski nastavnici.
Osim što blokiraju rad visokoškolskih ustanova, studenti izlaze na ulice u 11:52 i zaustavljaju saobraćaj na 15 minuta, u znak odavanja pošte stradalima na Železničkoj stanici.
Današnja akcija “Zastani Srbijo” mogla bi da bude najmasovnija otkako je pokrenuta, jer su podršku studentima najavili nastavnici iz osnovnih i srednjih škola.
Istovremeno, maturanti širom Srbije proteklih dana su bojkotovali nastavu, solidarišući se sa studentima i njihovim zahtevima. Prethodnih dana zajedno su zaustavljali saobraćaj u 11:52, a tako će biti i danas.
U prilog proceni da će prosveta Srbije danas stati ide i očekivano proglašenje zimskog raspusta od utorka, koje bi važilo za celu zemlju.
Ova najava je izazvala ogorčenje među prosvetnim radnicima, kao i njihovim sindikalnim predstavnicima koji su tražili da se predlog povuče.
Vlast, s druge strane, želi da osujeti radikalizaciju štrajka budući da su reprezentativni sindikati doneli odluku da se od 23. do 27. decembra zakonski štrak sprovodi na teritoriji cele Srbije, a ne samo na područjima školskih uprava Beograd i Požarevac, kako je prvobitno bilo planirano.
Glavni zahtev prosvetara je da početna plata nastavnika sa sedmim stepenom stručne spreme od 1. januara bude jednaka prosečnoj republičkoj zaradi, na šta se Vlada obavezala ranije potpisanim protokolom.
Sindikati sada imaju i nove zahteve – smenu kompletnog rukovodstva Ministarstva prosvete, potpisivanje izmena i dopuna Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednim školama i domovima učenika, kao i smanjenje administracije.
S obzirom da su prosvetni radnici u cirkularnom štrajku od početka novembra i da vlast do sada nije pokazala interes da ispuni ono što je obećala u protokolu, najnoviji manevar sa produženim, i za veliki deo đaka prevremenim zimskim raspustom, tumači se prevashodno kao namera države da uguši proteste maturanata.
Ipak, treba imati u vidu da su i đaci i studenti svojom odlučnošću pokrenuli nastavnike, pa smo prethodnih dana svedočili da su ih podržali mnogi školski kolektivi.
Nastavnici koju su nam se javljali ističu da su pod sve većim pritiskom roditelja mlađih srednjoškolaca koji kažu da njihova deca žele da se priključe maturantima.
Pojedini prosvetni radnici su došli u situaciju da roditelje upozore da su im deca maloletna, a ovi uzvraćaju Konvencijom o pravima deteta, kao dokazom da i srednjoškolci koji nisu punoletni imaju pravo da izraza svoj stav, o čemu su govorili i stručnjaci.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.