Vlada Srbije je 1. decembra usvojila uredbu o proglašenju Specijalnog rezervata prirode Gutavica, pored Sjenice, kojom se ovaj rezervat daje na upravljanje verskoj zajednici – Medžlisu Islamske zajednice Sjenice, odnosno Rijasetu IZ Srbije, koji predvodi reis-ul-ulema Adem Zilkić.



U uredbi se navodi da će ova verska zajednica, pored ostalog, organizovati čuvarsku službu, obeležiti zaštićeno područje, doneti plan upravljanja, ali i utvrđivati i naplaćivati naknade za korišćenje zaštićenog područja. Gutavica ima više od 11 hektara prirodne šume – jela, koja predstavlja poslednji fragment prirodnih nepreglednih četinarskih šuma na Pešteru i Sandžaku.


Dok predstavnici Rijaseta u Sjenici izražavaju spremnost da ispune uredbom propisane odredbe, lokalni predstavnici Islamske zajednice u Srbiji koju predvodi muftija Muamer Zukorlić, oštro se protive ovoj odluci tvrdeći da je ovaj akt donet mimo svih propisa. Odredbe o svojini i gazdovanju specijalnim rezervatom prirode čelnici opštinske vlasti nisu želeli da komentarišu, tvrdeći da u procesu donošenja uredbe lokalna vlast Sjenice nije konsultovana.

Predsednik Medžlisa IZ Srbije u Sjenici, Mustafa Makić, rekao je da im je iz Vlade Srbije dostavljena kompletna dokumentacija o proglašenju specijalnog rezervata Gutavica.

– Mi smo spremni da, u skladu sa našim mogućnostima i u saradnji sa Vladom Srbije, ispunimo propisane obaveze, kazao je Makić. On je dodao da je Gutavica vakufska svojina od kada postoji džamija u Uglu – 370 godina, ali pošto džamija nema svoj pečat i ne može biti pravni vlasnik zaštićene parcele, upravljačke obaveze pripale su Rijasetu. Makić je takođe istakao da su meštani i pre proglašenja specijalnog rezervata vodili računa o vakufskoj šumi, jer je, prema predanjima, svako ko je pokušao da poseče stablo iz te šume, doživeo neku nesreću.

Po mišljenju Ramiza Hamidovića, glavnog imama Medžlisa IZ u Srbiji, koju predvodi muftija Muamer Zukorlić, vakufska imovina je nepravedno i mimo svih propisa data na upravljanje Rijasetu.

– To je čista otimačina Vlade Srbije i Islamske zajednice Srbije, kazao je Hamidović. On je dodao da je džamija u Uglu stara punih 370 godina i kao takva predstavlja najstariji islamski verski objekat u Sandžaku.

– Narod i meštani sigurno neće dozvoliti nepravedno pripisivanje vakufske imovine takvog verskog objekta Rijasetu, istakao je Hamidović.

Obe islamske zajednice od države traže vraćanje imovine po Zakonu o vraćanju imovine verskim zajednicama. Nadležna Agencija nije izdala nijedno rešenje o vraćanju imovine muslimanskoj verskoj organizaciji, jer ne zna kojoj od dve IZ da vrati imovinu. U Agenciji čekaju da neko drugi presudi koja IZ je legitimna.

Opština nije konsultovana

Vakufsko poreklo zaštićenog rezervata potvrdio je i predsednik opštine Sjenica Muriz Turković. Međutim, pitanje određivanja upravljača i staratelja tim prirodnim dobrom, Turković nije želeo da komentariše, jer, kako navodi, lokalna samouprava Sjenice nije konsultovana u postupku donošenja takve vladine uredbe.

Hajdarević: Nedopustivo

Kenan Hajdarević iz LDP kaže da je vlada netransparentno i daleko od očiju javnosti, „očigledno pod ucjenom vladajućih stranaka iz Sandžaka“, nastavila da „ignoriše stvarnost“ i pokazala „nespremnost da rešava probleme koje je sama stvorila“. „Nedopustivo je na takav način isključivati legitimnu IZ u Srbiji, jer time vlast diskriminiše većinu vjernika u Sandžaku, svojih građana, koji priznaju samo Islamsku zajednicu u Srbiji, navodi Hajdarević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari