HORES pokrenuo akciju izdavanja sertifikata 'Sigurno i čisto' 1Foto: Pixabay/Olya Adamovich

Poslovno udruženje hotelsko ugostiteljske privrede Srbije (HORES) pokrenulo je danas akciju „Sigurno i čisto“ u kojoj će se izdavati sertifikati ugostiteljskim i hotelskim objektima koji ispune bezbednosne uslove za prijem gostiju.

Direktor HORES-a Georgi Genov rekao je na konferenciji za novinare je da je u vreme pandemije korona virusa za svakog gosta najvažnija sigurnost, a ugostiteljski objekti i hoteli će morati da dokažu da ispunjavaju uslove bezbednosti.

„Izradili smo prvi dokument koji opisuje kako će se hotelima pomoći da poštuju sve procedure u prijemu gostiju i radu zaposlenih“, naveo je Genov.

Prema njegovim rečima ugostitelji moraju da podignu higijenu na vidljiv nivo.

Genov je objasnio i da se procedura sertifikacije tiče socijalne distance, primene dezinfekcionih sredstava i ostalih uslova, da postoji i aplikacija sa jasnim pitanjima na koja ugostitelji moraju da odgovore kako bi podneli zahtev za sertifikat koji važi šest meseci.

„U narednom periodu će biti i inovacija u hotelijerstvu, gde će se procedura prijema gostiju odvijati beskontaktno i mnogi hoteli se pripremaju za te opcije od proleća sledeće godine“, kazao je Genov.

On je istakao i da hotelska industrija u gradovima radi sa 90 odsto manje kapaciteta nego prošle godine, dok restorateri imaju 70 odsto manje posla.

Genov je rekao da je HORES postao članica Evropskog saveta za putovanja i turizam.

Državni sekretar u Ministarstvu turizma, trgovine i telekomunikacija Miroslav Knežević kazao je da projekat „Sigurno i čisto“ predstavlja jedinstvenu proceduru objedinjavanja svih preporuka koje su dali Svetska zdravstvena organizacija, Institut za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ kao i Ministarstvo zdravlja, u cilju da se ugostiteljski objekti što bolje pripreme i da svojim gostima garantuju sigurnost.

On je kazao i da domaći turizam beleži dobre rezultate i da su maksimalno popunjeni kapaciteti u domaćim destinacijama.

„Šteta u turizmu se meri umanjenim deviznim prilivom koji je bio očekivan, ali sada se smanjio i devizni odliv i naši građani su poslušali apele da odmor provedu u Srbiji“, rekao je Knežević.

Govoreći o merama pomoći privredi, Knežević je istakao da su za turizam bili namenjeni krediti za likvidnost po izuzetno povoljnim uslovima, kao i da su obezbeđena dodatna sredstva za 400.000 novih vaučera.

Direktorka Turističke organizacije Srbije Marija Labović rekla je da je projekat „Sigurno i čisto“ izuzetno značajan ne samo za vreme pandemije već i za postkovid period, kao i da je važno da potencijalni turisti vide da je institucionalno država napravila korak ka tome da pokaže da brine o sigurnosti putnika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari