Hotel Bristol prešao u nadležnost Direkcije za imovinu 1Hotel Bristol Foto: www.vudedinje.mod.gov.rs

Zaključkom Vlade Srbije iz avgusta 2018. godine prestalo je pravo Ministarstva odbrane da hotel „Bristol“ koristi za privremeni, odnosno samački smeštaj i odlučeno je da se hotel preda u nadležnost Republičkoj direkciji za imovinu.

Ministarstvo odbrane saopštilo je da brine o svojim aktivnim i penzionisanim pripadnicima, pa je svim nosiocima prava korišćenja samačkog smeštaja hotela „Bristol“ u skladu sa zakonskom regulativom ponudilo adekvatan smeštaj.

Više od 90 odsto lica koja su bila smeštena u hotelu „Bristol“ prihvatilo je ponuđena rešenja i preselilo se u ostale samačke hotele, vojne objekte ili stanove za privremeni smeštaj u Beogradu, dok je u hotelu ostalo još 15 nosilaca rešenja.

Sa ciljem stambenog zbrinjavanja preostalih stanara hotela „Bristol“, predstavnici Ministarstava odbrane održali su sastanak i sa licima koja se još nisu iselila, a koja nisu imala pravnog osnova da koriste smeštaj u vojnim samačkim hotelima ili vojnim objektima.

Rukovodeći se brigom o ljudima i humanim razlozima, a zbog loših vremenskih prilika i niskih temperatura, svim licima koja su u trenutku promene namene objekta „Bristol” koristila privremeni smeštaj, čak i onim koji nisu ostvarivali prava na smeštaj u bilo kojem vojnom objektu, ponuđen je privremeni smeštaj u nekom od vojnosamačkih hotela.

„Ukazujemo na činjenicu da je manji broj stanara odbio rešenje za privremeni smeštaj koje im je Ministarstvo odbrane ponudilo, već su samo po osnovu činjenice da su smešteni u hotelu ‘Bristol’ zahtevali dodelu stanova u trajno vlasništvo, što je suprotno propisima kojima je regulisano stambeno zbrinjavanje u Ministarstvu odbrane“, navodi se u saopštenju ovog ministarstva.

Ministarstvo je saopštilo da se propisi o stambenom zbrinjavanju odnose na sve pripadnike Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, aktivne i penzionisane.

„Ustanovljena je jedinstvena rang lista za rešavanje stambenih pitanja na kojoj su pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije više godina, pa i decenija, čekajući konačno rešenje svog stambenog pitanja. To što neki koriste privremeni smeštaj u hotelu „Bristol“ ne daje im prednost za trajno rešavanje stambenog pitanja u odnosu na ostale na rang listi“, ističe se u saopštenju.

Iz Ministarstva naglašavaju da su neki stanari koji su i sada privremeno smešteni u hotelu „Bristol“ odbili ponuđeni privremeni smeštaj u stanove koje je Ministarstvo odbrane dobilo od grada Beograda tražeći veći stan ili dodelu stana u trajno vlasništvo, što je suprotno propisima.

Stanovi dobijeni od grada Beograda ne mogu se otuđiti, već samo koristiti, baš kao što se ni sobe u Bristolu ne mogu otuđiti. Napominjemo da se stanovi od grada Beograda za privremeno korišćenje nalaze na lokacijama od A bloka na Novom Beogradu do Voždovca, Vračara i Zvezdare, navodi se u saopštenju.

Da podsetimo, članovi Udruženja vojnih beskućnika Srbije tražili su danas od Ministarstva odbrane da se njihovo stambeno pitanje reši na zakonit način iz fonda 134 stana dobijenih od Grada Beograda, da službenici ministarstva prestanu da ucenjuju i prete, kao i da se stanarima omogući grejanje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari