Srbija je uvrstila vakcinu protiv humanog papiloma virusa (HPV) kao „preporučeni” deo prevencije raka grlića materice, ali domovi zdravlja uglavnom ne dobijaju tu vakcinu, iako u Srbiji od raka grlića materice svake godine oboli više od 1.300 žena, a umre približno 500 pacijentkinja, pišu VOICE i Storiteler.
Rak grlića materice drugi je uzrok oboljevanja i četvrti po redu uzrok umiranja od raka među ženama u zemlji, pišu u koprodukciji portali Vojvođanski istraživačko-analitički centar (VOICE) i Storiteler (Storyteller).
„Vakcina je i u Srbiji dostupna, ali je mnogim ženama nedostižno skupa. Ne smemo da dozvolimo da birokratija stoji na putu zdravlja. Vakcina protiv HPV virusa bi odavno bila uključena u zdravstveno osiguranje koje imaju svi – da mi nemamo tu zakonsku regulativu koja kaže da Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) finansira samo obavezne vakcine”, kazala su za portale aktivistkinje Marija Ratković i Ana Pataki, koje se već godinama bore protiv iskorenjivanja HPV uzrokovanih vrsta raka.
Kako su navele, za razliku od razvijenijih zemalja, Srbija – uz nefunkcionalan sistem i administraciju – nema vakcinu koja je dostupna svima jer se plaća 200-300 evra pa mnogi ne mogu to da priušte, ne radi se dovoljno na seksualnoj edukaciji i prevenciji, pa mladi ne koriste kondome u neophodnoj meri, skrining program postoji.
Portali su preneli i da se vakcinacija protiv humanog papiloma virusa od 2008. godine sprovodi u 19 zemalja Evropske unije, uključujući Norvešku i Island, a iako nije obavezna, sprovodi se i u susednim zemljama, kao što su Hrvatska i Crna Gora.
Najbolji primer je Australija koja je za period od 10 godina pojavu HPV-a u opštoj populaciji smanjila sa 22,7 odsto na 1,1 odsto, navodi se u članku i dodaje da je na taj način masovna imunizacija stvorila grupni imunitet i maksimalno smanjila rizik od bolesti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.