U Muzeju u Prijepolju od prošlog petka otvorena je izložba karikatura Predraga Koraksića Koraksa na kojoj je predstavljeno osamdesetak radova ovog vrsnog majstora četkice, koji na satiričan način već decenijama beleži aktuelna zbivanja i pojave na našoj, pre svega, političkoj sceni, ali i u drugim sferama društvene zbilje.
– Koraks je sjajan hroničar sa jakim moralnim stavom, veoma duhovit, odgovoran i strog koji je ostavio snažan pečat svojim karikaturama na vreme devedesetih godina. Sa odlaskom Miloševića mnogi su mislili da će i Koraks otići u zaborav i da će ostati bez posla. Naprotiv, to se nije desilo i on je nastavio da sjajnim psihoanalizama pravi metamorfoze likova i nakon vremena kratkotrajnog blagostanja koje je trajalo svega do 2003. godine kada je nečija zla ruka ugasila svetlo u balkanskoj krčmi, rekao je na otvaranju Koraksove izložbe u prijepoljskom Muzeju Muhamed Đerlek Maks, karikaturista iz Novog Pazara i njen promoter. Dodao je da likovi u Koraksovim karikaturama kao zločesta drčna i nepoćudna „divna stvorenja“ izgledaju simpatično, skoro kao neke maskotice koje radoznali posmatrač želi da okači na neko vidno mesto. „Koraks sa lakoćom radi dnevno – politički komentar koji, na sreću, nije nikada lišen univerzalne poruke. Zbog toga što on permanentno promišlja o suštinskim odlikama ljudskog karaktera, to njegovoj karikaturi daje svevremenost“, zaključio je Đerlek.
– Za vreme Titove epohe nije bilo moguće crtati karikaturu sa adresom, niti i jedno lice koje zaslužuje neku kritiku. Mi smo se kao karikaturisti bavili nemilim pojavama. To je bila jedna floskula, obrazac našeg bavljenja ljudskim manama bez adrese. Negde od kraja osamdesetih i početkom devedesetih godina, a naročito kada se pojavio Milošević, ja sam praktično eksplodirao, jer mi je apsolutno bilo jasno o čemu se radi, rekao je Koraks na otvaranju svoje, druge u poslednjih deset godina, izložbe u Prijepolju ističući da je „glupost neuništiva i da je ova zemlja Eldorado za svakog političkog karikaturistu“. Koraksić je najavio rad na novoj knjizi karikatura pod naslovom „Hronika smrtne neozbiljnosti“ sa oko 900 odabranih radova u periodu od 11 godina u kojoj će sve karikature imati fus notu sa tekstom koji će odgovoriti na pitanje gde je, kada, a naročiti, zašto je i kojim povodom objavljena.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.