Granična policija Bosne i Hercegovine nije imala obavezu da evidentira ulazak Branimira Glavaša u BiH, pa nije poznato kuda je i na kom graničnom prelazu on prešao u BiH, pošto je u petak u Zagrebu osuđen na deset godina zatvora zbog ratnog zločina nad Srbima u Osijeku.

Ovo je za banjalučke Nezavisne novine rekao direktor granične policije BiH Vinko Dumančić, navodeći da granična policija evidentira samo ulaske osoba iz migracijski visokorizičnih zemalja.

Branimir Glavaš, koji je u prvostepenom postupku osuđen na kaznu zatvora u trajanju od deset godina zbog ratnih zločina nad srpskim civilima u Osijeku 1991. godine, pobegao je u BiH. Glavaš je rođen u Osijeku u Hrvatskoj, a njegovi roditelji u selu Drinovac, kod Gruda u Hercegovini.

– Poznato je da građani BiH i Hrvatske u jednu, odnosno drugu zemlju ulaze samo uz posedovanje lične karte. Branimir Glavaš je, prema informacijama koje smo saznali iz medija, ušao na isti način. Nismo imali obavezu da evidentiramo njegov ulazak, pa nismo ni proveravali kada je i gde ušao u BiH – naveo je Dumančić.

On je još rekao da hrvatski Sabor Glavašu do juče nije ukinuo imunitet niti je za njim raspisana poternica, zbog čega nisu postojali razlozi da se obraća pažnja na njegov ulazak u BiH.

Komentarišući činjenicu da granična policija nije imala informacije ni o nedavnom ulasku u BiH bivšeg visokog funkcionera bosanskih Hrvata Ante Jelavića, osuđenog za organizovani kriminal, on je rekao da njegova služba ni od jedne relevantne bezbednosne agencije iz BiH i Hrvatske nije dobila informacije gde je i kako Jelavić ušao u zemlju.

Beguncu ukinut imunitet

Zagreb – Saborska Mandatno-imunitetska komisija ukinula je juče poslanički imunitet Branimiru Glavašu tako da više nema zakonskih prepreka za njegov pritvor po nepravosnažnoj presudi kojom je osuđen na deset godina zatvora zbog ratnog zločina. Za zahtjev Suda da se Glavašu ukine imunitet glasalo je osam članova, a protiv je bio Vladimir Šišljagić iz Glavaševe stranke Hrvatski demokratski savez Slavonije i Baranje (HDSSB). Odluku treba da potvrdi Sabor na plenarnoj sjednici, ali to ne odgađa njeno izvršenje, jer odluka Mandatno-imunitetske komisije ima pravnu snagu dok Sabor ne zasjeda. Srna

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari