Vlasti Nepala, države pod Himalajima razorene zemljotresom jačine 8,1 stepena koji je odneo živote preko 7.000 ljudi, očekuju od međunarodne zajednice da im pruže očajnički potrebnu pomoć. Pretpostavlja se da će dva velika i moćna suseda, Indija i Narodna Republika Kina, najviše pomoći da u zemlji sa preko 30 miliona stanovnika bude izbegnuta još teža humanitarna katastrofa.

Agilni premijer Indije Narendra Modi je u radio poruci naciji kazao da njegovi sunarodnici treba da „obrišu suze sa lica svakog stanovnika Nepala, uzmu ih za ruku i budu uz njih“. Predsednik NR Kine Ksi Đinping je uzdržanije rekao da je njegova zemlja „spremna da pruži svu neophodnu humanitarnu pomoć Nepalu“.
Južni sused Indija, i sama pogođena zemljotresom od koga su na njenoj teritoriji poginule najmanje 34 osobe, pokrenula je samo četiri sata posle kataklizme Operaciju „Maitri“ („Prijateljstvo“) i prva uputila humanitarnu pomoć i spasilačke ekipe u Nepal. Od tada je u Nepalu raspoređeno više od 20 letelica indijskog ratnog vazduhoplovstva, uključujući i helikoptere koji prenose pomoć u pogođena područja, te oko 1.000 humanitarnih radnika.
Državni ministar za unutrašnje poslova Kiren Riđiđu je u gornjem domu parlamenta saopštio da je Indija vodeća država u humanitarnoj pomoći Nepalu. Mada vrednost te pomoći nije do sada numerički izražena, prema nekim izveštajima mogla bi da bude najveća koja je pružena u prirodnim nepogodama u susednoj državi.
Do sada neviđeno veliki doprinos u ljudstvu, novcu i materijalu Nepalu pružili su i indijski poslovni ljudi, od velikih korporacija do firmi početnika. Tako su, pored ostalih, neke indijske telefonske kompanije omogućile prva dva dana po zemljotresu pozive ka Nepalu „potpuno besplatno“ ili naplaćujući ih kao lokalne razgovore.
NR Kina, još jedna regionalna sila koja deli granicu sa Nepalom, dan po zemljotresu poslala je 62-člani tim za nalaženje i spasavanje zatrpanih u Nepalu. Za njima su usledile nove ekipe državnih organa i civilnih institucija sa preko potrebnom opremom i materijalom.
Prema državnoj novinskoj agenciji Sinhua, zemljotres sa epicentrom u Nepalu je u autonomnom regionu Tibet u NR Kini usmrtio 25 ljudi, povredio 383, te razorio dva pogranična grada. Kineski deo glavnog auto-puta koji povezuje Tibet i Nepal raskrčen je od odrona i lavina šest dana posle zemljotresa.
Zaključno sa petkom u Nepalu je bilo preko 350 kineskih spasilaca, inženjera i lekara, koji su doneli i pomoći za spasavanje života. U dva maha je poslata humanitarna pomoć vredna 9,7 miliona dolara.
Nepal, mada površinski mali (preko 141.000 kvadratnih kilometara) u poređenju sa Indijom i NR Kinom, od strateškog je značaja za Nju Delhi i Peking. Od kada je Indija stekla nezavisnost 1947, druga najmnogoljudnija zemlja na svetu je bila glavna spoljna sila u Nepalu koja je znala da utiče na tamošnja najznačajnija politička kretanja. Nju Delhi vidi Nepal ne samo kao sličnu naciju sa većinskim hindu stanovništvom, već i kao integralni deo svoje sfere uticaja u Južnoj Aziji, regionu sa kojim Indija želi da podstakne kulturne i privredne odnose.
Uticaj Indije su nepalski državnici decenijama nastojali da balansiraju sa rastućim uplivom NR Kine. Za sada NR Kina investira u Nepal samo deo onoga što ulaže u drugim zemljama slične veličine u Africi, na primer, ali je odnedavno iz Pekinga najavljeno petostruko povećanje fondova za razvoj južnog suseda.
Otuda su se u ovim sudbonosnim danima po Nepal pojavili u svetskoj štampi članci da li se NR Kina i Indija takmiče kada pomažu susedu, da li je u pitanju diplomatija humanitarne pomoći…?
Na to je ministar spoljnih poslova Nepala Mahendra Bahadur Pandej nastojao da odgovori izbalansirano. Kazao je da je vlada u Katmanduu zahvalna svom „veoma dobrom prijatelju “ Indiji, ali je brzo pomenuo i NR Kinu, „koja šalje ekipe ljude i lekove. Oni čine najviše moguće da spasu naše ljude. Podelili smo područja na kojima deluju Indija i Kina“, kazao je ministar.
Tako na Himalajima, na aerodromu u Pokari, drugom najvećem gradu u Nepalu, indijski vojnici trčećim korakom prenose džakove pirinča, ćebad, plastične folije i ostalu pomoć u helikoptere koji lete ka zemljotresom razorenim selima. U teško pogođenom starom gradu Baktapuru, u blizini Katmandua, spasioci iz NR Kine, tragaju za preživelima usred razrušenih kuća i hramova.
inistarstvo spoljnih poslova u Pekingu je saopštilo da su „Kina i Indija susedi Nepala. Želimo da radimo zajedno i pozitivno usklađujemo da Indijom u našim nastojanjima da pomognemo Nepalu da prevaziđe teškoće i obnovi domovinu“, saopštio je portparol Hong Lei. Hong je naveo da Peking „planira da pojača spasilački rad“, a da pomoć „pokazuje kako su sve azijske države deo zajednice sa istom sudbinom“.
Indijski sekretar za spoljne poslove Subramaniam Džaišankar je prokomentarisao da je za njegovu zemlju koja ima vekove dubokih istorijskih, kulturnih i porodičnih veza pojedinaca sa Nepalom, pomoć bila „instinktivna reakcija“. To nema nikakve veze sa NR Kinom i njenom pomoći Nepalu, za Si En En je kazao Džaišankar.

 

SAD raspoređuju helikoptere

Sjedinjene Američke Države su objavile raspoređivanje helikoptera u Nepalu kako bi pomogle u proceni humanitarnih potreba i dostavi pomoći u područjima van glavnog grada Katmandua. SAD su već uputile 130 članova spasilačkog tima (DART) sa kargom od 45 tona i obećale pomoć vrednu 12,5 miliona dolara.
Evropska komisija je saopštila da će u Nepal poslati kao prvi odgovor na katastrofu pomoć vrednu 3,35 miliona dolara. Proizvođač aviona Erbas je saopštio da će tu zemlju pomoći letilicama i satelitskim snimcima u kasnijoj obnovi.

SMS za Nepalce

Građani Srbije slanjem SMS poruke na broj 9009 mogu da pomognu ugroženom stanovništvu Nepala, saopšteno je iz UNICEF-a Srbija. Broj važi za sve domaće mobilne mreže, a cena poruke je 100 dinara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari