Odluka Skupštine opštine po kojoj će 26 554 građana ove podunavske regije morati da plaćaju 1,40 evra za odnošenje smeća i 0,40 evra za čišćenje javnih površina, u skoro svim od 26 mesnih zajednica izazvala je buru protesta i nezadovoljstva.

U većini su održani zborovi gradjana na kojima je iskazano nezadovoljstvo i rukovodstvu Opštine peticijama jasno stavljeno do znanja da cenu ovih komunalnih usluga koja je u proseku tri puta veća od onih koje plačaju građani susednih opština, pa i šire, jednostavno neće plaćati. Tim pre što se naplata od 1,83 evra odnosi na svakog člana domaćinstva iz kog nisu izuzeta ni novorođenčad, pa tako ispada da jedno domaćinstvo ovom odlukom opštinskih vlasti mora mesečno da plaća oko 10 evra. I to nije sve. Komunalne usluge moraće da plaćaju i meštani koji se nalaze na privremenom radu u inostranstvu, a njih je oko 6 000. Ni luk jeli ni luk mirisali što bi reko narod. Protestu žitelja seoskih mesnih zajednica pridružili su se I privatni preduzetnici, od kojih primera radi, Boban Milenković iz Velikog Gradišta za pomenute usluge za svoje stovarište građevinskog materijala mesečno treba da plaća 32 000 dinara!

Niže cene ili nema plaćanja

Zbor na kome su izrazili nezadovoljstvo zbog previsokih komunalnih dažbina održali su i meštani Carevca, Mesne zajednice koja ima oko 200 domaćinstava i preko 1000 stanovnika, od kojih je približno 40 posto na privremenom radu u inostranstvu.

– I meštani Carevca su poput ostalih nezadovoljni ovom cenom obzirom da su cene ovih usluga u drugim opštinama Braničevskog okruga znatno niže. Mi smo pre desetak dana imali Zbor kome je prisustvovao i Živoslav Lazić, predsednik opštine koji je obrazložio svoje stavove, međutim svi prisutni meštani su se izjasnili da ne podržavaju ovu cenu, a samim tim ni odluku opštinskih organa. Zbog podeljenog mišljenja da li ne plaćati ili vratiti kontejnere, odlučili smo da se potpisima u vidu peticije suprostavimo ovakvom nametu bez pokrića, kaže Jovica Milovanović, predsednik Saveta MZ Carevac.

Istovetnog mišljenja su i Slađan Miletić, predsednik Saveta MZ Desine, Dejan Ilić iz Desina, Dušan Perić ( Topolovnik), Zlatko Stojanović ( Srednjevo), Slobodan Miladinović ( Ljubinje), i Slavoljub Trifunović, predsednik Saveta MZ Sirakovo, Svi oni izneli su stav svojih meštana koji od opštinskih vlasti traže da se cene odnošenja smeća prilagode onima u okruženju. Primera radi, u opštini Malo Crniće cena je 239 dinara po domaćinstvu, u Požarevcu i Kostolcu u proseku 320, građani Malog Mokrog Luga ( Beograd) plaćaju 359 dinara po domaćinstvu, Kušiljeva ( opština Svilajnac) 239, Markovca ( Velika Plana) 3, 22 dinara po kvadratnom metru…

-Ja posedujem dva objekta po 300 kvadratnih metara, i ako budem plaćao kao što je rečeno 25 dinara po kvadratnom metru, plus oko 800 dinara za stambeni prostor, mislim da bi to bilo previše, mišljenja je Bojan Milanović, privatni preduzetnik iz Velikog Gradišta čije mišljenje deli i Milomir Stokić, vlasnik elitnog restorana Dionis.

Tender, a ne konkurs

Prvog juna ove godine opština Veliko Gradište objavila je javni konkurs za prikupljanje pismenih ponuda za obavljanje poslova sakupljanja , odvoženja, odlaganja otpada i poslove održavanja javne higijene javnih povrsina. Navedeni konkurs objavljen je na osnovu Zakona o komunalnim delatnostima koji datira iz 1998. godine čime je zaobidjen Zakon o javnim nabavkama, gde je u članu 1 rečeno da se ovim zakonom uredjuju uslovi, način I postupak nabavke dobara I usluga, I ustupanje izvodjenja radova u slučaju kada je naručilac tih nabavki državni organ. Na ovaj način očigledno je da su obmanuti Opštinsko vece I skupština, jer je poveravanje ovakvog posla moralo biti u skladu sa zakonom o javnim nabavkama koji podrazumeva proceduru tendera.

-Na Veću sam postavio pitanje šta će da se desi ako firma koja se bavi odnošenjem smeća ne uspe da od stanovništva naplati račune. Odgovor predsednika opštine bio je sledeći: – Svaka firma koja je na tržištu rešavaće sporove pred sudom.Tada ni jednog trenutka nije pomenuo da će Opština svojim budžetom da garantuje privatnoj firmi naplatu iznošenja smeća za onaj procenat stanovništva koji ne bude hteo da plati te usluge. Pored toga, I svi građani koji ne budu plaćali pomenute komunalne usluge biće tuženi na osnovu opštinske Odluke koja je validna I doneta u skladu sa Zakonom o komunalnim odnosima, po kojoj se opština izjasnila da prihvata čišćenje cele teritorije opštine Veliko Gradište. Ta odluka nije sporna, ali je sav dalji postupak na osnovu tendera koji je raspisan morao da ide u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, a to znači da je model ugovora morao već tada da bude prezentiran I Komisiji a samim tim nadležnim institucijama- Opštinskom veću I Skupštini koja donosi konačnu odluku. To nije učinjeno pa je pred nadležnim sudom pokrenuta inicijativa da se Sud izjasni da li je procedura oko raspisivanja tendera u potpunosti ispoštovana. Imamo podatke da ta procedura nije ispoštovana što je nedopustivo, jer svi poslovi čija je vrednost preko 2, 9 miliona dinara idu u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama. Građani su svakako opravdano ogorčeni jer na osnovu saznanja do kog smo došli, u odnosu na Braničevski okrug I deo teritorije Srbije, opština Veliko Gradište plaća najveću cenu iznošenja smeća. Niko ne spori plaćanje usluga, ali uz primerenu cenu, kao što je plaćaju građani u okruženju gde je ona dva do tri puta niža. Opštinskom odlukom obuhvaćeni su svi stanovnici opštine Veliko Gradište, od najmlađeg do najstarijeg, čak I oni koji se nalaze na privremenom radu u inostranstvu, njih oko 6000 koji su u obavezi da plaćaju iznošenje smeća, kaže dr Ljuba Janković, član Opštinskog veća.

Da sud presudi

Da li su i u kojoj meri obmanuti Opštinsko veće i Skupština utvrdiće nadležni sud kako kažu naši sagovornici, ali činjenica je da je poveravanje ovakvog posla moralo biti u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama koji podrazumeva proceduru tendera. Tim pre što u konkursu koji je Opština objavila kaže se da pravo učesća imaju sva domaća pravna lica, kao i strana pravna lica koja se pojavljuju kao većinski osnivači pravnih lica na teritoriji Srbije. Komisija je izborom konzorcijuma Grčke i domaće firme stavila van snage Javni oglas koji ne predviđa mogućnost učešća konzorcijuma, a u trenutku javljanja na javni konkurs Grčka firma nije imala registrovanu firmu na teritoji Srbije sa većinskim osvnivačkim ulogom.

-Komisija je morala u samom startu diskvalifikovati obe ove ponude- Konzorcijum grčke firme “Spider environmental” i firme iz Novog Sada “Depo system”, i to iz više raloga. Grčka firma nije imala registrovanu fimru u Srbiji, nijedna od njih nije dostavila bankarske garancije a što je bio uslov, obe firme su dostavile bilanse uspeha iz prethodnog obračunskog perioda iz kojih se vidi da su iskazale gubitke, obe su dostavile potvrdu da nisu odgovorile poreskim obavezama koje su imale. Ovo je vise nego uslov za diskvalifikaciju. Iako je u javnom konkursu tačno propisano sta se boduje, Komisija se nije pridržavala pravila, sto je nedvosmisleno jasan dokaz da se protežirala firma koja je dobila posao. Posle svega ovog predsednik Opštine zaključuje ugovor o poveravanju obavljanja komunalne delatnosti sa konzorcijumom ponuđača ( Grčka firma i Depo sistem Novi Sad) ali se u ugovoru naprasno pojavio i treći saugovarač koga u postupku konkursa nigde nije bilo. Istim ugovorom predsednik Opštine bez ikakvog osnova “oslobađa” izvrsioce svih obaveza koje se odnose na propise o zastiti zivotne sredine. Pored toga, ugovorom po sopstvenom nahođenju daje garancije u visini od 90 posto naplate. Drugim rečima, ukoliko građani ne plate, Opština će dotirati iz budzeta do 90 posto naplate. Koliko mi je poznato, po Zakonu o budžetskom sistemu nije moguće transferisati nikakva sredstva onima koji nisu budzetski korisnici, a u ovom slučaju to izvršioci nisu, niti mogu biti. Nikada u Srbiji niti jedna opština nije garantovala ni svom Javnom komunalnom preduzecu 90 posto naplate, a kamo li privatnoj firmi. Građani koji su u inostranstvu ne ostavljau otpad ovde, pa stoga nisu u obavezi da plate jer Ustav garantuje da uslugu koju niste dobili ne morate ni platiti, kategoričan je Boban Jovanović, sekretar MZ Ljubinje.

Postupak nije u skladu sa zakonom

Opštinskom Javnom Pravobranicou tri odbornicke grupe u SO Veliko Gradište uputile su Opštinskom javnom pravobraniocu zahtev da pokrene postupak za utvrdjenje ništavosti ugovora.

-Postupak poveravanja komunalne delatnosti nije sproveden u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama. Takođe, u konkursnoj dokumentaciji nije prezentiran model Ugovora, što se utvrđuje iz izveštaja predsednika komisije Srđana Perića. Ugovor broj 501- 49/ 2009-01 od 27. 07. 2009. godine nije u skladu sa Odlukom SO Veliko Gradište broj 352- 13/ 2009- 01 od 13. 07. 2009. godine o izboru najpovoljnijeg ponuđača, jer je ovom odlukom povereno obavljanje komunalnih delatnosti bliže određenih u članu 1 ove Odluke, grupe ponuđača, po ugovoru o konzorcijumu “ Spider environmental servis” Janina Grčka I “ Depo system” Novi Sad, a u ugovoru je u konzorcijumu izvršioca označena I “ Spider Serbia”- Društvo sa ograničenom odgovornošću Borča, koja je I potpisnik ugovora, odgovor je Anele Jovanović, Opštinskog javnog pravobranioca.

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari