Kineski hakeri, za koje se veruje da su iz Narodnooslobodilačke armije (PLA), napali su kompjuterske mreže britanske vlade, otkriva Gardijan. Hakeri su ušli u mrežu Forin ofisa, kao i u ključna ministarstva, naveli su zvaničnici Vajthola.
Ministarstvo odbrane Britanije odbilo je da komentariše ove navode.
Kineski hakeri, za koje se veruje da su iz Narodnooslobodilačke armije (PLA), napali su kompjuterske mreže britanske vlade, otkriva Gardijan. Hakeri su ušli u mrežu Forin ofisa, kao i u ključna ministarstva, naveli su zvaničnici Vajthola.
Ministarstvo odbrane Britanije odbilo je da komentariše ove navode. Zbog sličnog incidenta prošle godine bili su isključeni kompjuteri Donjeg doma parlamenta i prvobitno se verovalo da je mrežu napao pojedinac, ali je na kraju otkriveno da je reč o organizovanoj kineskoj grupi hakera, saopštili su zvaničnici.
Bezbednosni zvaničnici izjavili su da su nekoliko ministarstava Vajthola žrtve kineskih sajber ratnika. Jedan stručnjak opisao je događaj kao „konstantni problem“.
Ova otkrića usledila su posle izveštaja da su pripadnici kineske vojske upali u kompjutersku mrežu Pentagona u junu. Fajnenšel tajms je pisao da su američki zvaničnici nazvali ceo događaj najuspešnijim sajber napadom na američko ministarstvo odbrane.
Ministarstvo odbrane SAD potvrdilo je da su „detektovali prodiranje“ elemenata u i-mejl sistem, u okviru mreže u kojoj je i kancelarija ministra odbrane Robert Gejtsa. SAD su šifrovanim imenom Titanski pljusak okarakterisali sve veći broj kineskih napada u kompjuterske sisteme Pentagona i američkih ministarstava u proteklih nekoliko godina. Najnoviji napad uzrokovao je minorne administrativne poremećaje.
Aleks Nil, kineski stručnjak i šef Programa za azijsku bezbednost na kraljevskom Institutu RUSI, izjavio je da je poslednji sajber napad Kineza na Pentagon „najsramniji i bezobrazniji“.
Napad na kompjuterski sistem Pentagona, prema rečima Sandre Bel, šefa bezbednosnog odseka u okviru RUSI, jeste „poziv na buđenje“. „Kinezi ne vide razliku između asimetričnog i konvencionalnog ratovanja“.
Stručnjaci za Internet već nekoliko godina prate kineske hakere. Pretnje od državnog sponzorisanog hakerisanja dominiraju širom sveta. Neki nagoveštavaju da se čak 120 zemalja aktivno bavi sajber kriminalom. Kina je jednom prilikom objasnila da su „obaveštene oružane snage“, jedan od tri stuba njihove vojne strategije, nagoveštavajući izgradnju sajber armije koja bi mogla da pobedi u tom ratu do 2050.
Najosetljivija mreža u SAD je Siprnet, ustanovljena za tajne informacije, i hakeri u nju nikada nisu prodrli. Manje tajne Informacije prolaze kroz manje obezbeđenu mrežu Niprnet i veruje se da su kineski hakeri prodrli u jedan segment ove mreže.
Još nije jasno kako su hakeri uspeli da uđu u kompjutere Pentagona. Prema rečima Dena Hagmena, kompjuterskog forenzičara kompanije 7sejf, moguće je da su oni najpre ušli u jednostavan, neobezbeđen kompjuter koji se koristi za neke manje važne administrativne poslove, a potom su iskoristili njegove greške kako bi ušli u druge kompjutere, šireći lanac komande.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.