Identitet muškarca koji je navodno pratio suprugu Predraga Malog, brata ministra finansija, i dalje je nepoznanica sem da su njegovi inicijali N.A. Poznato je i da je saslušan u Prvom osnovnom tužilaštvu, ali ne i po kom osnovu niti šta je rekao.
Za njega je prorežimski tabloid Srpski telegraf tvrdio da je novinar KRIK-a, što se ispostavilo kao netačno a MUP Srbije je 25. jula ponudio 500.000 dinara za informaciju koja će omogućiti identifikaciju nepoznatog muškarca.
Da li će protiv N.A. biti pokrenut postupak, da li su tačni navodi da je pratio suprugu brata finansija i zbog čega, pitanja su na koje je tužilaštvo ostalo nemo. Interesantno je da Srpski telegraf dva dana nakon informacije da je N.A. identifikovan i saslušan nije imao tu vest, iako je njegov glavni i odgovorni urednik Milan Lađević tvrdio da će da dokaže da je reč o novinaru KRIK-a još pre dvadesetak dana, kada je istraživački portal objavio priču o sumnjivim vezama Predraga Malog i firme Milenijum tim, najpoznatije po angažovanju na projektu „Beograd na vodi“.
Sagovornici Danasa smatraju da informacije o osumnjičenom ne idu u prilog pisanja tabloida, te da zbog toga i nisu puštene u javnost. S obzirom da su u mnogim drugim slučajevima prorežimski tabloidi imali „ekskluzivna saznanja“ o identitetima uhapšenih, baratajući informacijama koje imaju samo policija ili tužilaštvo, ovaj slučaj je još jedan dokaz da postoji sprega istražnih organa, izvršne vlasti i tabloida, te da policija i tužilaštvo nisu nezavisni, kažu naši sagovornici.
Advokat Vladimir Gajić ističe za Danas da tužilaštvo nije saopštilo podatke o osumnjičenom najverovatnije zato što ne može da ga poveže sa KRIK-om.
– S obzirom da ne mogu da nastave sa prljavom kampanjom protiv KRIK-a, tabloidi ovog puta „nemaju“ informaciju o licu koje je saslušano u tužilaštvu – kaže Gajić. Na pitanje kako komentariše to što informacije često „cure“ ka tabloidima u toku predistražnih radnji, naš sagovornik navodi da je to pokazatelj da istražni organi u svom radu nisu nezavisni.
– Policija je u službi partije na vlasti, a ne u službi građana. Zato je u Srbiji normalno da tabloidi dobijaju informacije iz predistražnog postupka od policije, baš kao što predsednik Republike javno maše dokumentacijom BIA i faktički strovaljuje bezbednosni i obaveštajni sistem države. Srbija je ne samo zarobljena, ona je i oteta država od strane SNS – zaključuje Gajić.
Istog mišljenja je i medijski analitičar Nedim Sejdinović, koji kaže da je jasno da tužilaštvo ne želi da demantuje režimske neistine da je u pitanju novinar Krika.
– Tužilaštvo izgleda i ne krije da je alatka u rukama izvršne vlasti ili, bolje rečeno, vladajuće stranke. Tabloidi su deo vlasti, a curenje podataka iz istrage su jedna od ozbiljnih kočnica Srbije na njenom tzv. evropskom putu. Čini se da vlast neće ni po koju cenu odustati od toga da kontroliše sve grane vlasti, uključujući tu i medije – ističe Sejdinović za Danas.
Podsetimo, nakon što je KRIK objavio tekst u kome je otkrio da je Predrag Mali, brat ministra finansija Siniše Malog, koristio stan i automobil Milenijum tima, Srpski telegraf pokrenuo je hajku protiv ovog istraživačkog portala. Milan Lađević je potom optužio KRIK da koristi „japansku metodu praćenja“ i da je deo tajne operacije „Omča“, koju navodno sprovode zapadne ambasade sa ciljem da sruše Aleksandra Vučića i SNS sa vlasti. Dan kasnije, međutim, tvrdio je da ipak ne zna da li je na snimku novinar ili saradnik KRIK-a.
Prvo osnovno tužilaštvo juče nije odgovorilo na pitanja Danasa da li će protiv N.A. biti pokrenut neki postupak, po kom osnovu je saslušan i na koji način je policija došla do njega, odnosno otkrila njegov identitet.
Lađević: Sve informacije danas
Na pitanje zbog čega nemaju informaciju o identitetu osumnjičenog za praćenje Predraga Malog, glavni urednik Srpskog telegrafa Milan Lađević kaže za naš list da će detalje objaviti danas i da je slučaj „zanimljiviji nego što je mislio“.
Gruhonjić: Tužilaštvo je alat izvršne vlasti
Programski urednik NDNV Dinko Gruhonjić kaže za Danas da detaljnije informacije o saslušanju osumnjičenog N.A. nemamo „zato što je tužilaštvo nažalost organ izvršne vlasti“. „Preciznije rečeno: alat izvršne vlasti. Uz časne izuzetke, kojih u ovom slučaju nažalost nema“, navodi Gruhonjić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.