Da neka deca beže od sapuna, to znate i sami, ali da to rade i šibice, možete proveriti lakim eksperimentom. Zabavnik otkriva i nešto više o hladnom krajnjem severu, ali i o najvećoj postignutoj brzini aviona.
Prema tvrdnjama redakcije Politkinog zabavnika ne raduju se sva deca kupanju u toploj vodi. Često im sapunica uđe u oči i smeta im, tako da se mora priznati da mnoga deca beže od sapuna. Nasuprot tome, svako dete voli šećer.
Takvo dečije ponašanje nije čudno, ali je zanimljivo da se u nekim situacijama i šibice ponašaju kao deca.
Možete sa svojom da napravite jedan mali eksperiment: nekoliko šibica poređajte u obliku zvezde pa ih spustite u dubok tanjir pun vode. Kada u sredinu “zvezde” umočite komadić zašiljenog sapuna, šibice će pobeći ka ivici tanjira. Nasuprot tome, ako isto učinite sa kockicom šećera, primetićete da se šibice vraćaju ka sredini tanjira.
Do ove pojave dovodi činjenica da se sapun i šećer u vodi ne rastvaraju na isti način.
Znate li šta se sve podrazumeva pod pojmom “krajnji sever” za koji smo svi čuli? Redakcija ovog zabavnika pojasnila je to svojim čitaocima.
Krajnji sever sačinjavaju predeli: Arktika, tundri i tajgi.
Predeli Artika obuhvataju površinu Severnog ledenog okeana na kome se nalaze mnogobrojna ostrva, sve do severne obale Karskog i Leptevih mora pa do istočnog Sibira.
Tundre su kopneni predeli oko Severnog ledenog okeana, koji se protežu od Karskog mora do Tihog okeana. To su beskrajne ravnice koje su samo ponegde pokrivene lišajevima, mahovinom i sitnom travom.
Južnije u odnosu na tundre, nalaze se tajge. To su guste šume drveća bora, jele, kedra i drugih stabala. Protežu se od Severnog ledenog okeana do Bajkalskog jezera i od Urala do Tihog okeana i poluostrva Kamčatka. Klima je surova: zima u tundri traje oko devet meseci, a u tajgi pet.
Nemački kapetan Diterle postigao je najveću brzinu prilikom vožnje aviona. Ona je 1939. godine kada je zabeležena, iznosila 746.660 metara na sat, što znači da je u jednoj sekundi prelazio 207 metara.
U Americi je osnovana veslačka regata za “stariju gospodu”. Na ovom takmičenju koje će se održavati jednom godišnje mogu učestvovati samo veslači koji imaju najmanje 45 godina.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Kako Pravda i Vreme nisu izlazili za vreme uskršnjih praznika, umesto njih prelistali smo 122. broj Politikinog zabavnika iz 1940. godine.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.