„Pogađam da je ovo pobeda zapada. Ovo je naročito divan dan za mene“, izjavila je Hilari Klinton pred svojim pristalicama posle pobede na preliminarnim izborima u Nevadi za demokratsku predsedničku nominaciju. Ona je osvojila podršku 51 odsto birača, nasuprot Baraku Obami koga je podržalo 45 odsto.
„Pogađam da je ovo pobeda zapada. Ovo je naročito divan dan za mene“, izjavila je Hilari Klinton pred svojim pristalicama posle pobede na preliminarnim izborima u Nevadi za demokratsku predsedničku nominaciju. Ona je osvojila podršku 51 odsto birača, nasuprot Baraku Obami koga je podržalo 45 odsto. Džon Edvards je osvojio manje od četiri odsto glasova, podstičući sumnje u sposobnost da se i dalje održi kao kandidat.
Izlaznost je bila više nego dobra, čak 100.000 birača, što je deset puta više nego na izborima 2004. Veliki procenat izlaznosti odražava koliko su važni preliminarni izbori u Nevadi.
Za Obamu poraz u Nevadi znači da u Južnu Karolinu, gde se izbori održavaju u subotu, odlazi s malo nade da će ponoviti pobedu iz trke u Ajovi 3. januara. Nevadu je napustio i otišao u Džordžiju. Nije se obratio pristalicama, samo im se putem saopštenja zahvalio na „poštenoj kampanji“. Ovaj poraz donekle je iznenadio Obamu, budući da je dobio potpis najvećih i najbolje organizovanih sindikata u Nevadi koji zastupaju više od 600.000 hotelskih i radnika u kazinima. Pred Obamom je sada izazov reparacije loše slike o sebi posle dva uzastopna poraza na preliminarnim izborima. Još jednom Obama je osvojio podršku mlađeg dela biračkog tela, od čega je više od 60 odsto njegovih glasača u svojim dvadesetim godinama. S druge strane, Hilari Klinton je dominantnija među starijim biračima.
Nevada je pokazala novu snagu Hilari Klinton. Latinoamerikanci koji čine 15 odsto biračkog tela podržali su Hilari, koja je osvojila dve trećine njihovih glasova. Što je najvažnije, ona je osvojila 30 odsto podrške birača koji su rekli da su promene njihov najvažniji kriterijum, kao i 90 odsto onih za koje je prioritet iskustvo.
Naredna borba biće prva trka demokrata na jugu, gde se Obama uzda u crne birače koji čine više od polovine stanovnika Južne Karoline. Ipak, većina istraživanja daje prednost Hilari Klinton i u ovoj državi.
Ispred kandidata za republikansku predsedničku nominaciju pobedu u subotu u Nevadi odneo je Mit Rumni, koji je iskoristio odluku svojih rivala da se usredsrede više na Južnu Karolinu. Rumniju je ovo drugi veliki uspeh, a polovinu glasova dobio je od mormona. Rumni se nada da će postati prvi član ove grupe koji će ući u Belu kuću. Republikanac Džon Mekejn proslavljao je trijumf u Južnoj Karolini, gde je borba bila tesna, Mekejn je osvojio 33 odsto, nasuprot glavnom rivalu Majku Hakbiju koji je osvojio 30 odsto. Južna Karolina se posmatra kao važna stanica, budući da za nju važi nepisano pravilo od izbora 1980 – svaki republikanski kandidat koji osvoji pobedu u Južnoj Karolini obično osvoji i partijsku nominaciju.
Sledeće veliko takmičenje za republikance jeste Florida 29. januara, čiji će ishod biti od velikog značaja uoči superutorka 5. februara, kada se izbori istovremeno održavaju u 22 države.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.