Porodica Ristić već 12 godina pokušava da sazna istinu o smrti svoga sina Milana, ali uprkos zahtevima međunarodnih institucija nadležni organi ne preduzimaju potrebne mere. U junu 2002. godine Komitet protiv torture Ujedinjenih nacija zvaničnom odlukom tražio je da se sprovede hitna, sveobuhvatna i nepristrasna istraga.

Porodica Ristić već 12 godina pokušava da sazna istinu o smrti svoga sina Milana, ali uprkos zahtevima međunarodnih institucija nadležni organi ne preduzimaju potrebne mere. U junu 2002. godine Komitet protiv torture Ujedinjenih nacija zvaničnom odlukom tražio je da se sprovede hitna, sveobuhvatna i nepristrasna istraga. Porodica Ristić očekivala je pomak u istrazi sa novim Zakonikom o krivičnom postupku.
Odluka da se na duži period odloži primena Zakonika proizvešće nesagledive političko-pravne posledice po međunarodni ugled zemlje, jer je tako odložena i primena odredaba koje regulišu ostvarivanje odluka međunarodnih ugovornih tela. Ovo se naročito odnosi na pet odluka Komiteta protiv torture UN (slučajevi Ristić, Nikolić – smrtni ishod), Odluke Komiteta za ljudska prava UN (slučaj novinara Bodrožića) i presudu Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu.
– Posle svega obavestiću izvestioca Komiteta protiv torture UN, koji prati i nadgleda sprovođenje njihovih odluka u zemljama potpisnicama Konvencije, pa neka Vlada i Parlament njemu objasne kada će obezbediti adekvatan pravni lek.
Skoro sigurno ćemo državu tužiti i pred sudom u Strazburu. Ona je ovakvom odlukom povredila više odredaba Evropske konvencije o ljudskim pravima, jer nije obezbedila blagotvoran pravni lek i pravično suđenje. Takođe, postoje pravne osnove da državu tužimo i pred domaćim sudovima, usled povrede prava ličnosti – kaže Radivoj Ristić.
On dodaje da država praktično više od dvanaest godina brani policijsku verziju o navodnom samoubistvu Milana Ristića, iako je nepobitno utvrđeno da su u toku krivičnog postupka kršena ljudska prava i slobode oštećenih, kao i da je prvobitna sudska odluka zasnovana na takvom kršenju. Nadležni sud ne dozvoljava ponavljanje krivičnog postupka, iako je u međuvremenu nepobitno dokazano, kroz određene istražne radnje, da je prvobitna sudska odluka zasnovana na lažnom nalazu prvobitnog obducenta i lažnom iskazu policajaca – navodnih svedoka pada ili skoka.
S druge strane „slučaj Ristić“ nije prisutan u lokalnim okvirima, niti ga pominju političke stranke ni odbornici, a slično je i u medijima. Kada je konačno to bio predmet emisije TV Šabac, došla je dojava da je u kancelariji sudije Okružnog suda u Šapcu Slobodana Velisavljevića, koji je pozvan u emisiju, postavljena bomba. Pokazalo se da je to lažna dojava, ali je i to sasvim dovoljno upozorenje. Novinaru TV Šabac Mirjani Čvorić sa skrivenog telefonskog broja stigle su pretnje da ubuduće vodi računa šta uzima za temu. Po svemu sudeći, kao i u nekim drugim slučajevima, razrešenje će pre doći od međunarodnih institucija nego od nadležnih domaćih.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari