I nordijskom šetnjom protiv dijabetesa 1Foto: Pixabay/jaytaix

Projektu „Otvori plavi krug“ posvećenom prevenciji i suzbijanju dijabetesa i gojaznosti u Beogradu, danas su se pridružili udruženje „Krug dvojke Srbije“, koje čine oboleli od dijabetesa tipa 2, kao i Beogradski trkački klub (BRC).

Od sada na organizovanim šetnjama koje se sprovode pod nadzorom medicinskih sestara, učestvuju i profesionalni treneri iz BRC-a, saopšteno je danas na konferenciji za novinare.

U vreme pandemije ljudi koji imaju dijabetes imali su, ali i dalje imaju problem sa kontrolama i promenom terapije kod svojih izabranih lekara i endokrinologa, tako da im ovakve akcije, uz mogućnost konsultovanja, znače mnogo. U sklopu projekta počinje i „Otvori plavi krug“ škola nordijskog hodanja, sa besplatnim časovima ove popularne discipline u trajanju od dva meseca.

– Za sprečavanje šećerne bolesti i gojaznosti najmanje što je potrebno je dva i po sata umerene aerobne fizičke aktivnosti. Šetnja je takva aktivnost. Za nju su potrebni motiv, vreme i društvo, kaže Teodora Beljić Živković, endokrinolog i direktor Klinike za Interne bolesti KBC „Zvezdara“.

Još je bolje ako šetnje vode treneri i kada su pod nadzorom medicinskih sestara, jer onda postaju edukativne i učesnici mogu da dobiju niz korisnih informacija. Energična šetnja baš kao i trčanje, smanjuje rizik od visokog krvnog pritiska, visokog holesterola i dijabetesa, svih problema koji mogu dovesti do srčanih oboljenja, istakla je dr Beljić Živković.

Okosnicu projekta „Otvori plavi krug“ čine organizovane šetnje sa ciljem da se oboleli druže, edukuju i razmenjuju iskustva u borbi protiv dijabetesa, gojaznosti, ali i o zdravom životu. Šetnje se obavljaju pod nadzorom medicinskih sestara, a priključili su im se profesionalni treneri BRC-a, koji se trude da šetnje dodatno postanu i neka vrsta malog treninga.

Šetnje se organizuju u grupama do 20 učesnika na više lokacija i to Ada Ciganlija, Košutnjak, Ušće, Zvezdarska i Bajfordova (Banjička) šuma. Organizovane šetnje počele su u julu ove godine, a do sada ih je sprovedeno ukupno 13. Povremeno im se priključuju i edukatori, kao što su lekari, nutricionisti, psiholozi i drugi stručnjaci. Projektu “Otvori plavi krug” pridružilo se udruženje “Krug dvojke Srbije”, koje čine oboleli od dijabetesa tip 2.

– Korona je donela velike probleme pacijentima, kao i ograničen pristup lekarima. Zato smo, kao udruženje, prethodne godine imali nekoliko onlajn savetodavnih aktivnosti. Fizička aktivnost je preko potrebna pacijentima, naročito nakon prošlogodišnjeg zatvaranja i ograničenog kretanja. Pozivam sve pacijente sa dijabetesom, one koji su u riziku, ali i sve ostale zainteresovane građane, da nam se pridruže, nauče nešto novo, posavetuju se sa profesionalcima i da zajednički doprinesemo zdravlju svakog od nas, rekao je Đorđe Branković, predsednik Udruženja pacijenata „Krug dvojke Srbije“.

Od 15. septembra organizuje se i „Otvori plavi krug“ – Škola nordijskog hodanja. Pod nadzorom stručnjaka iz Beogradskog trkačkog kluba, koji su pioniri ove sve popularnije discipline u našoj zemlji, obezbeđena je besplatna škola u trajanju od dva meseca, prilagođena ciljevima projekta. Ukoliko se pokaže da postoji zainteresovanost šetača za ovu aktivnost planirano je da škola postane stalni deo projekta.

– Ono što će polaznici na treninzima naučiti jeste pravu tehniku hodanja. Glavni rekvizit za šetnju su štapovi, koji će biti obezbeđeni. Šetnjom sa štapovima aktivira se mnogo veći broj mišića, nego prilikom običnog hodanja. Polaznici će i sami videti kako će se, nakon obuke, lakše popeti uz stepenice ili hodati uzbrdo, izjavio je Dragoljub Milosavljević, direktor Beogradskog trkačkog kluba. Angelina Ignjatović (70) već 15 godina živi sa dijabetesom tip 2.

– Svakodnevno se bavim svojom bolešću, ali i zdravom ishranom, merenjem šećera, stalnim kontrolama, a naročito fizičkom aktivnošću. Dnevno pređem minimum pet, 10, a nekada i 15 hiljada koraka. Verujte mi, čovek se bolje oseća nakon šetnje, ima više energije, a ono što je najbitnije i bolje regulisan šećer, napomenula je Ignjatović.

– Iako su okolnosti bile izazovne zbog epidemijske situacije, naši sugrađani su kako u organizovanim šetnjama, tako i individualno u okviru aplikacije „Otvori plavi krug“ do sada prešli više od 38.000 kilometara. Na taj način smo prikupili dovoljno koraka za donacije gradu Beogradu za poboljšanje uslova za suzbijanje i prevenciju dijabetesa i gojaznosti, istakao je Vladimir Tipsarević, iz kompanije NovoNordisk.

Korisna aplikacija

U sklopu projekta pokrenuta je i aplikacija „Otvori plavi krug“ koja svim zainteresovanim građanima pruža korisne informacije o zdravlju, terminima i lokacijama za šetnje, kao i o stručnjacima koji se šetnjama priključuju. Aplikacija je namenjena i beleženju pređenih koraka u cilju prikupljanja donacija za unapređenje uslova za prevenciju i suzbijanje dijabetesa i gojaznosti.

„Gradovi koji menjaju dijabetes“

Od novembra prošle godine Beograd je deo globalne kampanje „Gradovi koji menjaju dijabetes“, zajedno sa više od 30 svetskih metropola poput Rima, Berlina, Pekinga, Istanbula, Kopenhagena.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari