Republika Srpska neće dozvoliti da se ijedan njen dio, pa ni Potočari, izdvaja iz ustavno-pravnog poretka RS, poručio je juče predsjednik RS Milan Jelić, komentarišući Odluku visokog predstavnika Kristijana Švarc-Šilinga o nametanju Zakona o Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari.

Republika Srpska neće dozvoliti da se ijedan njen dio, pa ni Potočari, izdvaja iz ustavno-pravnog poretka RS, poručio je juče predsjednik RS Milan Jelić, komentarišući Odluku visokog predstavnika Kristijana Švarc-Šilinga o nametanju Zakona o Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari. On je napomenuo da je ovom odlukom prekršen Ustav RS u smislu nadležnosti policije RS na tom prostoru.
– Sigurno je da će Vlada RS istrajati na svojim zaključcima, kao i da će se Narodna skupština izjasniti o ovom pitanju jer je nametanjem ovog zakona visoki predstavnik u BIH izašao iz okvira nadležnosti koje predviđa njegova funkcija, rekao je Jelić. Izražavajući žaljenje zbog odluke visokog predstavnika, Jelić je rekao da je hitno reagovao u skladu sa ustavom i zakonom da se održi hitna sjednica Vlade RS koja se odredila o ovom pitanju. Predsjednik RS je istakao da ova odluka ne može da bude doprinos stabilizaciji i miru na prostoru BIH i podsjetio da je Vlada RS najavila žalbu Savjetu za implementaciju mira.

Investicija

Britanski ambasador u BIH Metju Rajkroft podržava nametnuti zakon o Memorijalnom centru i raduje se otvaranju Memorijalne sobe u Potočarima, za šta je Velika Britanija uložila značajna sredstva.

– Treba da bude jasno da nametanje ovog zakona nema nikakve veze s posebnim statusom Srebrenice, naglasio je Rajkroft. On je istakao da je njegova zemlja za Srebrenicu nakon rata izdvojila oko deset miliona KM i da britanska kompanija „Mineko“ investira u srebrenički rudnik „Sase“, odakle je počela eksploatisati rudu olova i cinka.

Visoki predstavnik u BIH Kristijan Švarc-Šiling nametnuo je zakon kojim se osniva Memorijalni centar „Srebrenica – Potočari, spomen obilježje i mezarje“ koji će preuzeti aktivnosti Fondacije spomen-obilježje mezarje. Švarc-Šiling je tom prilikom rekao da će ovo novo pravno lice obavljati aktivnosti memorijalnog centra, primati i raspolagati sredstvima za centar i sarađivati sa sličnim institucijama širom svijeta. Memorijalnim centrom upravljaće država BIH posredstvom Upravnog odbora koji će biti odgovoran Savjetu ministara koji će imenovati njegove članove.
Demokratski narodni savez tražiće od Narodne skupštine Republike Srpske da pronađe pravne modalitete da odluka visokog predstavnika o nametanju Zakona o Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari u nadležnosti BIH nikada ne stupi na snagu.
– Švarc Šiling je pokazao da je samo jedan u nizu ovlaštenih predstavnika međunarodne zajednice koji neće da shvate suštinu odnosa i problema u BIH i koji je ovom odlukom stvorio i ostavio novi problem u odnosima među narodima koji ovdje žive, saopšteno je iz DNS.
DNS smatra da visoki predstavnik, dajući podršku neosnovanim zahtjevima sarajevskih političara, produbljuje agoniju ovdašnjeg društva i ponovo vlade i političare udaljava od životnih i suštinskih potreba građana u BIH za evropskim, boljim životom i vraća ih u vrijeme nacionalnih nezadovoljstava i nesigurnosti.
Republička organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske izrazila je razočaranje, kako je navela, „izuzimanjem Memorijalnog centra u Potočarima iz opštine Srebrenica i RS“.
Iz OHR pak poručuju da se „odluka koju je donio visoki predstavnik u BIH Kristijan Švarc-Šiling o osnivanju Memorijalnog centra „Srebrenica – Potočari, spomen-obilježje i mezarje“ ne odnosi na poseban status, niti na ustavne promjene“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari