Identična dojka i posle karcinoma 1Prof.dr sci.med Siniša Kojić Foto: Olivera Trifković

Sve je više žena kod kojih se dijagnostikuje karcinom dojke. Godišnje se u Srbiji otkrije 4.600 novih slučajeva.

Da lečenje karcinoma i njegova operacija ne vode nužno u invaliditet potvrđuje za Danas i prof. dr sci. med Siniša Kojić, osnivač i vlasnik klinike Varis, govoreći o tome koliko rekonstruktivna hirurgija može da pomogne tim ženama.

– Od 4.600 novootkrivenih slučajeva karcinoma dojke polovina završi sa mastektomijom, odnosno kompletnim odstranjenjem dojke. Mogućnosti koje pruža rekonstruktivna hirurgija jesu da se dojka rekonstruiše u okviru iste operacije kada se i odstranjuje karicnomom zahvaćena dojka. Tada govorimo o primarnim rekonstrukcijama. Druga mogućnost je da se, ukoliko je potrebno, završi komplentno lečenje, koje uključuje hemioterapiju i/ili radioterapiju, nakon toga pristupa rekonstrukciji. Nju u ovom slučaju nazivamo sekundarnom rekonstrukcijom.

* Još 1997. godine uradili ste prvu rekonstrukciju dojke. Kakve su mogućnosti rekonstruktivne hirurgije danas?

– Te godine uradio sam prvu rekonstrukciju dojke sopstvenim tkivom sa stomaka. To je podrazumevalo premeštanje kože, potkožnog tkiva i mišića sa stomaka na mesto amputirane dojke. Zahvaljujući napretku medicinskih saznanja, prvenstveno iz oblasti vaskularne anatomije, danas je izvodljiv mikrohirurški transfer kože stomaka na mesto nedostajuće dojke, bez fukcionalnog deficita sa mesta odakle se uzima tkivo. Ova metoda je i zlatni standard u rekonstrukciji dojke. Današnjim metodama rekonstrukcije moguće je napraviti dojku koja u potpunosto odgovara onoj zdravoj.

* Da li žene teže podnesu vest da su obolele od karcinoma dojke ili vest da su morali da im odstane dojku, koja je i simbol ženstvenosti, majčinstva, seksipila?

– I jedno i drugo je veoma traumatično iskustvo za ženu. U početku je to strah od smrti i preživljavanja, a kasnije se na to dodaju psihičke traume nedostatka dojke. Strah od smrti se vremenom prevaziđe, ali psihičke traume se urezuju duboko u moždane vijuge. Postaju prepreka normalnom životu osobe kakav su imale pre saznanja o bolesti.

* Šta tačno podrazumeva rekonstrukcija dojke i koliko je javnost o tome upoznata?

– Rekonstrukcijom dojke se vraća oblik i izgled dojke. Mislim da je javnost nedovoljno informisana o mogućnostima rekonstrukcije dojke. U razvijenim zemljama zapada, na primer, zakonom je propisano da je pacijentkinjama obavezno dati detaljne informacije o mogućnostima za rekonstrukciju dojke. Njen je izbor da li će ona na to da se odluči. Zapravo, prva i najznačajnija etapa u ovom procesu su informisanje i edukacija pacijenata. Opet, sa druge strane, na zapadu sve vrste rekonstrukcija dojke finansira država…

* Koje metode rekonstruktivne hirurgije dojke postoje i od čega zavisi koja će biti primenjena?

– Postoje tri metode. Danas je, kao što sam već spomenuo, zlatni standard u svetu za rekonstrukciju dojke metoda mikrohirurškog transfera kože stomaka na mesto nedostajuće dojke, bez fukcionalnog deficita sa mesta odakle se uzima tkivo. Poznato je, takođe, da se dojka rekonstruiše implantatima. Ta metoda je, međutim, ograničena samo na mali broj pacijenata, uglavnom na one sa malim dojkama. Laka je za izvođenje, ali i ograničena na pacijente koji nisu imali radioterapiju. Još jedna metoda rekonstrukcije podrazumeva kombinaciju biološkog tkiva sa leđa i implantata.

* Šta je pokazala praksa, u kojom meri se bolest vraća kod žena nakon rekonstruktivne operacije dojke?

– Rekonstrukcija dojke ne utiče na tok i razvoj bolesti. Procenat recidiva, odnosno ponovnog javljanja bolesti, kod žena kojima je rekonstruisana dojka manji je za 15 odsto nego kod onih kojima dojka nije rekonstruisana. Osobe sa rekonstruoisanim dojkama su srećnije i zadovoljnije, pa je lučenje dobrih hormona endorfina povećano, a to bitno utiče na razvoj bolesti.

Obezbeđena sredstva za operaciju 12 žena

* Planirate jednu humanu kampanju za narednu godinu. O čemu je reč?

– Moja klinika je obezbedila sredstva za 12 žena kojima će biti rekonstruisane dojke. U odabiru pacijenata odlučivaće medicinska indikacija sa izbegavanjem svih faktora rizika da bi operacija bila uspešno izvedena, ali i socijalni status. Kriterijume za izbor pacijenata ćemo objaviti početkom decembra, tako da će javnost biti blagovremeno obaveštena o svemu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari