Ako se usvoje ustavni amandmani o pravosuđu koje je pripremilo Ministarstvo pravde Srbije kao radnu verziju, biće propuštena prilika za depolitizaciju tužilaštva, ocenio je Goran Ilić, predsednik Udruženja tužilaca Srbije i poverenik za samostalnost javnog tužilaštva.
Tužilaštvo mora biti nezavisno, a po predloženim amandmanima njegov položaj je nepovoljniji nego sada, ocenio je Ilić u intervjuu za Novi Magazin.
Prema njegovim rečima, ukoliko se tzv. radni tekst amandmana koje je sačinilo Ministarstvo pravde ne izmeni u potpunosti, tužilaštvo će ostati pod starateljstvom politike i pojedinaca.
Pisci amandmana su iz Mišljenja Venecijanske komisije i Saveta Evrope, zakona drugih država uopšte i međunarodnih dokumenata, uzimali delove rečenica i pasusa i tumačili ih izvan konteksta. Ili su ih jednostavno zanemarivali ne bi li skrojili tekst prema kojem će tužilaštvo biti zastupnik vlasti ili oruđe u rukama vlasti, a ne zastupnik javnog interesa i pravde, objasnio je on.
Formulišući ključne zamerke tužilaca Ilić je rekao da se amandmanima koje predlaže Ministarstvo vrši relokacija političkog uticaja sa jednog organa na drugi, umnožavanje i koncentracija političkog uticaja.
Ukoliko stvari ostanu ovakve, barem kad je tužilaštvo u pitanju, građani će mnogo teže moći da dosegnu do pravde, pogotovo kad je sa druge strane neko uticajan i politički moćan, ocenio je on.
Ilić ističe i da nema sumnje da bi trebalo jačati mehanizme odgovornosti u tužilaštvu i da je više puta rekao da su mnogi u pravu kada tvrde da zaslužuju bolji sud i tužilaštvo.
Međutim, dodao je on, ukoliko je sada pravosuđe zaista u toj meri loše kao što tvrde, lošim je pravosuđe učinila politika, koja donosi pravosudne zakone i ima presudan uticaj na izbor sudija i tužilaca.
Zato smatram da politički odgovornije pravosuđe nije „lek“ za slabosti sadašnjeg pravosudnog sistema, rekao je Ilić. (kraj) lj 18:03
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.