Imamo prevaziđen sistem nastave 1Foto: Učiteljski fakultet

Veštačka inteligencija mogla bi da postane deo nastave već od sledeće školske godine i to tako što bi posebno razvijen softver simulirao individualnog učitelja svakom đaku ponaosob.

To kaže Danimir Mandić, dekan Učiteljskog fakulteta u Beogradu, koji zajedno sa Ministarstvom prosvete i jednim brojem visokoobrazovnih ustanova, radi na projektu integrisanja veštačke inteligencije u nastavni sistem.

Sagovornik Danasa objašnjava da je ideja da đaci koristeći tablet ili telefon dobijaju od softvera zadatke koji bi odgovarali njihovim sposobnostima.

Tako bi na početku svi učenici ispred sebe imali zadatke prosečne težine, a u zavisnosti od toga koliko ih uspešno rešavaju bili bi vraćeni ili na prethodne korake ili bi dobijali kompleksnije izazove.

Svaki učenik bi u okviru pomenutog softvera imao svoj profil u kome bi bili sačuvani poeni koji bi se dodeljivali u zavisnosti od toga kako učenik rešava zadatke.

Mandić ističe da bi na taj način bio obezbeđen „individualni pristup učenicima u skladu sa njihovim perceptivnim sposobnostima, njihovim predznanjem i njihovim sposobnostima za dalje napredovanje“. Dekan Učiteljskog fakulteta dalje dodaje da iza svega zapravo stoji ideja da se nastava u školama mora menjati.

– Mi sada imamo prevaziđen sistem nastave po kome nastavnici daju gotova znanja očekujući od đaka prostu reprodukciju, što je najniži nivo kognitivnih sposobnosti. Ideja je da nastavnici organizuju proces učenja, odnosno učestvuje u diskusiji dok učenici rešavaju zadatke. Na taj način oni mogu da vrednuju suptilnije kognitivne sposobnosti kao što su razumevanje, analiza, primena znanja – kaže Mandić.

Prema Mandićevim rečima, projekat uvođenja veštačke inteligencije u školama rezultat je saradnje Učiteljskog fakulteta sa Pedagoškim univerzitetom iz Pekinga, koji je preko svog smartlearning instituta i kompanije NetDragon kreirao model korišćenja veštačke inteligencije, virtuelne realnosti, augmentovane realnosti i 3D simulacija u obrazovanju.

– Srbija će softver dobiti besplatno od kompanije NetDragon. Kada dobijemo opremu, počećemo sa obukom nastavnika tako da primenu softvera u nastavi očekujemo od sledeće školske godine. Softver je na engleskom tako da bi se jedan njegov deo koji ne zahteva prevod odmah koristio, a drugi delovi bi se koristili nakon što budu prevedeni – objašnjava Mandić.

Evaluacija

Na pitanje kako će se sprovoditi evaluacija korišćenja veštačke inteligencije u nastavi, Danimir Mandić kaže da će se porediti učenici koji ne koriste veštačku inteligenciju i oni koji je koriste. Kako ističe koristiće se različiti kriterijumi među kojima su i sposobnost primene znanja i trajnost znanja, postignuća, ali i koliko je đacima škola zanimljiva.

NetDragon otvara i fabriku

Govoreći o uvođenju veštačke inteligencije u škole ministar prosvete Mladen Šarčević kazao je za Večernje novosti da će saradnja sa kompanijom NetDragon, koja daje softver, imati nekoliko faza. „Prva faza je ova kojom se sada bavimo – otvaranje centara za promociju nauke. U drugoj fazi kineska kompanija će u Beogradu otvoriti razvojni centar, koji će biti priprema za otvaranje fabrike u Srbiji. Biće to jedina fabrika svetskog lidera u ovoj oblasti otvorena van Kine. Biće to velika šansa za Srbiju. Sve ovo dogovoreno je kada je visoka kineska delegacija bila u Srbiji, u okviru inicijative „Pojas i put““, rekao je Šarčević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari