Imigranti su mnogo veštiji, često pouzdaniji i spremniji na težak rad nego britanski radnici, te podstiču ekonomski rast zemlje koji iznosi čak šest milijardi engleskih funti godišnje, navodi se u prvoj zvaničnoj studiji Foruma Ministarstva unutrašnjih poslova Velike Britanije o uticaju migracija.
Imigranti su mnogo veštiji, često pouzdaniji i spremniji na težak rad nego britanski radnici, te podstiču ekonomski rast zemlje koji iznosi čak šest milijardi engleskih funti godišnje, navodi se u prvoj zvaničnoj studiji Foruma Ministarstva unutrašnjih poslova Velike Britanije o uticaju migracija. U izveštaju vladinog Foruma zaključuje se da imigranti u proseku zarađuju više ali i plaćaju veći porez nego britanski radnici.
Zajednička studija Ministarstva finansija, Ministarstva unutrašnjih poslova i Ministartsva za rad i penzije navodi da priliv stotina hiljada radnika iz Poljske i drugih zemalja Istočne Evrope „nije izazvao“ udarac na nezaposlenost i da je doveo samo do „skromnog porasta zarada“ britanskih radnika.
Ekonomska studija kaže da je 574.000 imigranata došlo u Britaniju na duži rok od 12 meseci do juna 2006, u istom periodu 385.000 je napustilo zemlju. Članovi Foruma sastali su se juče kada su razgovarali o zaključcima izveštaja i da li bi trebalo smanjiti ograničenja na dolazak Rumuna i Bugara u Britaniju.
Takođe u paralelnim izveštajima regionalnih organizacija, kao i zvaničnika policije, zdravstva i prosvete navodi se da gotovo sve britanske pokrajine imaju teškoća u oblastima stanovanja, zdravstva, obrazovanja i borbe protiv kriminala usled sve veće imigracije. Ti dokumenti sačinjeni su kako bi se članovima britanske vlade predočio uticaj koji imigranti imaju na britansku ekonomiju i ostale sfere života. U njima se, između ostalog, ističe, da je pet od ukupno osam britanskih pokrajina, u kojima su sačinjeni izveštaji, imalo teškoća u oblastima kriminala i obrazovanja.
Sedam regiona iz kojih su poslati izveštaji pokrenulo je pitanje stanovanja imigranata, a iz svih krajeva upućena je inicijativa za pružanje većeg broja podataka o kretanju tih ljudi, naročito onih koji imaju decu, kako bi se sačinili planovi za unapređenje javnih usluga. Takođe, vladina kancelarija za nacionalnu statistiku saopštila je da je u toku izrada novog modela popisa imigranata.
U pojedinim regionima izražene su i bojazni povodom sve većeg broja lakših krivičnih dela, kao što su kazne za nepropisnu vožnju, antidruštveno ponašanje i raspiravanje tenzija. Nakon objavljivanja izveštaja britanski ministar za imigraciju Lajam Barni istakao je da je potrebno „postići novu uravnoteženost’ u imigracionoj politici“. On je objasnio da to podrazumeva sagledavanje koristi koje britanska ekonomija ima od imigracije, kao i „šireg uticaja’ tog domena na ostale životne oblasti.
Po Barnijevim rečima, moraju se uzeti u obzir mnogi činioci pre donošenja važnih odluka, kao što je ograničen pristup radnicima iz Bugarske i Rumunije. Premda je povećana stopa imigracije imala pozitivan učinak na razvoj britanske privrede, mnogi strahuju da će javne službe pretrpeti štetne posledice, ukoliko se ne izdvoji dovoljno finansijskih sredstava, kako bi se zadovoljile potrebe sve većeg broja takvih radnika.
Ipak, u najnovijim izveštajima predlažu se i rešenja pojedinih problema. Između ostalog, poslodavcima se predlaže da organizuju nastavu engleskog jezika i obezbede ostale vidove pomoći za imigrante.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.