Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Valentin Incko današnju sednicu Saveta za implementaciju mira, kako je ranije najavio, iskoristiće da poništi „antidejtonsku“ odluku o raspisivanju referenduma u Republici Srpskoj. Na referendumu u prvoj polovini juna građani RS bi, u skladu sa odlukom Narodne skupštine, trebalo da se izjasne o odlukama koje je Incko nametnuo, posebno onim koje se odnose na rad Suda i Tužilaštva BiH.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik u razgovoru za Danas nije potvrdio, ali ni demantovao medijske navode prema kojima će svi izabrani i imenovani funkcioneri RS, pošto Incko suspenduje odluku o raspisivanju referenduma, napustiti zajedničke organe, agencije i institucije BiH.
Kako komentarišete ocenu Incka da je referendum koji organizuje RS u nadležnosti države BiH?
– Naravno da to ni suštinski ni formalno nije tačno. Republika Srpska ima pravo na referendum o svim pitanjima koje se nje tiču. Ranije su visoki predstavnici nametali zakone na šta nisu imali pravo. Svaka nova nadležnost koja se uvodi za Bosnu i Hercegovinu mora, prema Dejtonskom sporazumu, imati saglasnost strana u koje spada i RS, a koja za to nije pitana. Incko ima problem sa materijalnim činjenicama i nastoji da napravi privid. Dejton su najviše rušili visoki predstavnici koji su zaduženi za implementaciju, a ne za donošenje zakona. Tako nešto nije predviđeno ni Bonskim ovlašćenjima, ali odluke su nametane pod snažnim uticajem Zapada.
Možete li da potvrdite povlačenje predstavnika RS iz zajedničkih institucija u slučaju da Incko poništi odluku o raspisivanju referenduma?
– Razumljivo mi je da se sada o tome spekuliše. Mi smo veoma ozbiljna struktura, što smo pokazali i kada je raniji visoki predstavnik Miroslav Lajčak pokušavao da nametne većinsko odlučivanje u Parlamentu BiH, čemu smo umeli da se suprotstavimo.
Mislite li da li Incko uživa nepodeljenu podršku zapadnih zemalja u nameri da poništi odluku o raspisivanju referenduma?
– Mislim da nema. Incko se kao neizabrani funkcioner upleo i u nezakonito formiranje vlasti u Federaciji BiH ukinuvši odluku Centralne izborne komisije o validnosti te vlasti, što je takođe kršenje Dejtonskog sporazuma, a ne njegova odbrana. S takvom politikom mnogi nisu saglasni i mnogi su sumnjičavi. Mislim da je to opšte mesto u međunarodnoj zajednici. Incka pre svega podržavaju Britanci.
Učestale su ocene da ste zbog politike koju vodite suočeni sa velikim pritiscima Zapada. Osećate li se kao da ste u nemilosti?
– Nikada nisam bio bez pritisaka. Raditi ovakve poslove i u ovakvim uslovima uvek je pritisak. Svakako da postoji konfrontacija, ali što se mene tiče, nemam pravo da se osvrćem na pretnje i sankcije. Narod želi jaku i stabilnu Republiku Srpsku sa dejtonskim nadležnostima koje su nam bezočno oteli.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.