Srbija želi da pod okriljem Uneska kao deo nematerijalnog kulturnog nasleđa zaštiti pirotski, staparski i sjeničko-pešterski ćilim i da oni postanu nacionalni brend i protokolarni poklon u međunarodnim i diplomatskim kontaktima, rečeno je danas na 6. tkačkoj koloniji u Staparu kod Sombora.
Svaka druga žena u selu je nezaposlena, a njih 67 odsto nema mogućnost da ostvari penziju i zato je neophodno da ih osnažimo, da ih država podrži.
Nadam se da će to nova vlada uraditi usvajanjem odgovarajućih zakona – o zanatstvu, socijalnom preduzetništvu, rodnoj ravnopravnosti, poručila je potpredsednica odlazeće vlade i predsednica Koordinbacionog tela za rodnu ravopravnost Zoprana Mihajlović.
Ona je na ceremoniji u okviru 6. tkačke kolonije u Staparu rekla da državni zvaničnici već sada koriste rukotvorine iz domaće radinosti kao protokolarne poklone i da bi to trebalo da postane praksa.
Mihailović je sugerisala da tkaljama u Srbiji treba institucionalno omogućiti „čuvarke tradicije“ kako bi se dodatno osnažila njihova ekonomska samostalnost.
Ona je zahvalila predstavnicima Nemačke i Kanade na podršci inicijativi da se tri ćilima iz Srbije nađu na listi zaštićene nematerijalne kulturne baštine Uneska.
Predsednica Etno mreže i Nacionalne alijanse za lokalni razvoj (NALED) Violeta Jovanović ukazala je na angažovanje ambasada SAD i Kande koji su pokrovitelji današnje manifestacije, zahvalivši i diplomatskim prdstavništvima Nemačke, Finske, Belgije, Brazila, Izraela, Egipat, Austrija i Argentine na podršci Etno mreži „u ekonomskom osnaživanju najranjivijih duštvenih grupa“.
Ona je predložila da Ministarstvo inostranih poslova Srbije opskribi sve ambasade u svetu proizvodima domaće radinosti i rukotvorinama i da one postanu protokolarni pokloni, što bi dodatno doprino ekonomskom osnaživanju žena i podstaklo održavanje tradicionih vrednosti i očuvanju nacionalne baštine.
Američki amasadror Entoni Godfri, čija supruga En je bila jedna od učesnica kolonije u Staparu, rekao je da je ponosan što USAID direktno podržava Etno mrežu i razvoj lokalnog preduzetništva i da je do sada u projete uloženo više od 100.000 dolara.
Godfri je pohvalio „posvećenost žena“ i njihovo nastojanje da „ličnim radom i preduzetničkim angažovanjem obezbede bolju budućnost“.
Amabsadorka Kanade Kati Čaba naglasila je da njena zemlja u Srbiji podržava ekonomsko osnaživanje civiilnog društva, posebno žena.
Tkačku koloniju u Staparu, čiji su organizatori Etno mreža i NALED pod pokroviteljstvom ambasada Amerike i Kanade, danas su posetili predstavnici diplomatskog kora u Srbiji, državni pokrajinski zvaničnici i čelnici lokalne uprave.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.