Inicijativa NDMBGD: Zašto zakoni ne važe za sve 1Foto: Ne davimo Beograd

Inicijativa Ne da(vi)mo Beograd saopštila je danas da zahteva da se MUP i Tužilaštvo za visokotehnološki kriminal izjasne zbog čega zakoni ne važe za sve građane.

Oni su se oglasili povodom izjave ministra Nebojše Stefanovića od srede da će u toku dana saznati i objaviti zbog čega policija već više od godinu dana ne reaguje na prijave pretnji upućenih aktivistima i aktivistkinjama inicijative Ne da(vi)mo Beograd.

Naime, inicijativa Ne da(vi)mo Beograd podseća da je podnela je ove godine 17, a prethodne preko 30 prijava povodom mučnih i eksplicitnih pretnji koje sa nekoliko različitih stranica na društvenim mrežama promovišu govor mržnje, pozivaju na nasilje i u komentarima huškaju na ugrožavanje bezbednosti aktivista i aktivistkinja Ne da(vi)mo Beograd.

„Da se ne radi o izolovanim incidentima ili izlivima ekstremizma govori činjenica da su postovi ovih stranica sponzorisani velikim iznosima, ali i to da su na njihovoj meti novinari i javne ličnosti koji kritički govore o vlasti. Radi se o dobro osmišljenoj kampanji koje je započela kada je inicijativa Ne da(vi)mo Beograd na ulice izvela više desetina hiljada ljudi zbog rušenja u Hercegovačkoj ulici. Sled ove kampanje je takav da najpre režimski mediji danima blate novinare, aktiviste i javne ličnosti, optužujući ih da su izdajnici i strani plaćenici, da bi zatim atmosfera linča bila produbljivana pozivima na nasilje i mržnju putem stranica na društvenim mrežama“, navodi Inicijativa u saopštenju.

U ovoj kampanji, dodaju, učestvuju i pojedini narodni poslanici poput Vladimira Đukanovića, Marijana Rističevića i Srbe Filipovića, koji ujedno vrši funkciju i gradskog odbornika Skupštine Beograda, i bivši zaposleni u Kancelariji za Kosovo i Metohiju i vođa ekstremno desničarske organizacije Miša Vacić, protiv kojeg je podneto nekoliko prijava.

„O svemu ovome redovno su obaveštavani tužilaštvo i policija uz zahtev da nam dostave informacije o postupanju povodom prijavljenih pretnji, međutim bez ikakvih rezultata. Iako je nakon rušenja u Hercegovačkoj ulici, kada je policija odbila da izađe na pozive ugroženih građana, postalo jasno da ista pravila ne važe za sve, odbijamo da mirno gledamo kako moćnici na vlasti prave od javnih institucija svoje lične policije i sudstva i zahtevamo reakciju“, ocenjuje Inicijativa.

Napominju i da je, u istom periodu, protiv aktivista i aktivistkinja inicijative Ne da(vi)mo Beograd pokrenuto preko 30 prekršajnih postupaka zbog organizovanja protesta, pa čak i lepljenja jedne nalepnice na banderu.

„Hitrost pokretanja ovih procesa pokazuje da su institucije koje treba da nas štite zapravo trome samo onda kada se ukaže potreba za njegovim nereagovanjem“, zaključuju oni.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari