Domaći Zakon o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima, koji uređuje postupak ekstradicije, ne predviđa vremensko ograničenje njegovog trajanja.
Iz tog razloga je moguće da ekstradicioni predmet bugarskog biznismena Cvetana Vasileva pune tri godine putuje između različitih sudskih instanci u Srbiji, bez ikakvih naznaka da će uskoro biti rešen.
Postupak izručenja je relativno jednostavan. Nakon hapšenja osobe koja se potražuje i prijema zamolnice od države koja je traži, postupak se odvija pred sudom na čijoj teritoriji se ta osoba nalazi. Predmet preuzima istražni sudija koji tu osobu saslušava o bitnim okolnostima, a zatim ga prosleđuje vanpretresnom veću suda. To veće, sastavljeno od tri sudije, razmatra da li su ispunjeni uslovi za izručenje. Između ostalog, sud ispituje da li je osoba državljanin Srbije, da li je počinilo krivično delo na teritoriji Srbije, da li postoje garancije da će u zemlji koja ga potražuje biti ponovljen postupak ukoliko je osuđen u odsustvu… Kada sud donese odluku, kakva god ona bila, predmet ide neposredno višem sudu. Ukoliko viši sud potvrdi odluku nižeg, rešenje se šalje ministru pravde koji ima konačnu odluku.
Međutim, viši sud može i da vrati nižem sudu predmet na ponovno odlučivanje i onda se kreće iznova. Razlog zbog kojeg predmeti izručenja u Srbiji mogu da traju godinama, je taj što Zakon o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima nije definisao koliko puta jedan predmet može da ide između dve sudske instance.
Viši sud u Beogradu je dva puta u poslednje tri godine donosio rešenje o izručenju Cvetana Vasileva, ali je Apelacioni sud taj predmet vraćao na ponovno odlučivanje. Poslednja odluka Višeg suda je da se oglasi nenadležnim. Ovaj predmet će preuzeti Posebno odeljenje Višeg suda, pošto je u međuvremenu protiv Vasileva optužnicu podiglo bugarsko specijalno tužilaštvo.
Bugarska je za Vasilevim raspisala poternicu u julu 2014. godine, zbog sumnje da je proneverio više od 100 miliona evra. Mediji su spekulisali o povezanosti Vasileva i bivšeg predsednika Srbije Tomislava Nikolića. Bivši predsednik je krajem prošle godine izjavio da je bugarski biznismen uplatio 200.000 dinara fondaciji njegove supruge, ali je naglasio da je novac stigao pre nego što je Bugarska protiv njega raspisala poternicu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.