Inspekcija rada kontrolisaće poslovanje preduzeća Bridge srb iz Bele Crkve nakon pisanja medija uključujući i dnevni list Danas o odluci poslodavca da zaposleni koji odsustvuju sa posla duže od tri dana iz bilo kog razloga dobiju platu sa zakašnjenjem.
Danasu je u Ministarstvu rada rečeno da su inspektori rada iz Pančeva pokušali 11. avgusta da izvrše vanredni inspekcijski nadzor, ali „osim zaposlenog na poslovima obezbeđenja koji je zatečen u portirnici, nije zatečen nijedan zaposleni, jer su svi zaposleni na kolektivnom godišnjem odmoru“.
Pošto kolektivni odmor traje do 24. avgusta, inspektori rada tada će ponovo posetiti ovo preduzeće a u međuvremenu, inspektor je obavestio poslodavca koju dokumentaciju treba da dostavi.
Kako je Danas pisao pre dve nedelje, početkom aprila Bridge srb istakao je obaveštenje za radnike na kome piše da će zaposleni koji su bili na poslu svim radnim danima dobijati platu u redovnim danima za isplatu zarade. Oni zaposleni koji su imali do tri dana odsustva sa posla „bez obzira na razlog (bolovanje ili drugi razlog za odsustvo)“ dobiće zaradu do kraja meseca.
„Za zaposlene sa više od tri dana odsustva sa posla, bez obzira na razlog (bolovanje ili drugi razlog odsustva) datum isplate zarede će naknadno biti određen“, stoji u obaveštenju istaknutom 2. aprila 2020. godine. Iako su i radnici i sami bili svesni da je pomenuto obaveštenje nezakonito, dolazili su na posao, pa čak i bolesni, jer nisu mogli da priušti da dobije zaradu nekoliko nedelja kasnije u odnosu na redovan datum isplate.
– Ako odete na bolovanje recimo krajem jula, i ostanete na bolovanju i početkom avgusta, vi ćete platu primiti tek krajem septembra. Većini ljudi plata treba što pre, ne mogu toliko dugo da ostanu bez para, neki imaju i kredite – rekla je za Danas jedna zaposlena u Bridge srb, koja nije htela da se njeno ime objavi iz straha od gubitka posla. Još troje zaposlenih u ovom preduzeću potvrdili su Danasu istu priču.
Prošlog meseca međutim među radnicima se pojavila sumnja da se korona virus pojavio u njihovoj fabrici, zbog čega su organizovali su protest tražeći između ostalog da svi budu testirani kao i da oni koji odu na bolovanje ne budu kažnjavani sa kašnjenjem plate. Epilog pobune dela radnika bio je da je testiranje organizovano, a da li je i kod kolikog broja radnika otkriven virus, nismo saznali od nadležnih. Na ovo pitanje prethodno nam nisu odgovorili Zavod za javno zdravlje Pančevo, predsednik opštine Bela Crkva Darko Bogosavljević, kao ni predstavnici Bridge srb.
U Ministarstvu rada kazali su da ove podatke nemaju, upućujući nas na Ministarstvo zdravlja i nadležne zdravstvene institucije. Iz ovog ministarstva takođe nisu mogli da kažu da li je neko od zaposlenih preminuo od korona virusa, na šta pojedini radnici sumnjaju nakon što su u julu dve njihove koleginice umrle u kratkom vremenskom periodu.
Prethodno, ni iz same kompanije Bridge srb nismo uspeli da dobijemo odgovore na ova pitanja kao ni na pitanje zašto su odlučili da radnici koji ne dolaze na posao primaju kasnije platu. Kako su nam kazali, politika kompanije je takva da „sve što se tiče zaposlenih se ne sme javno iznositi“, dodajući da „poštuju sve zakone i propise Republike Srbije i ponašaju se u skladu sa istim“.
Koliko ovaj poslodavac trenutno poštuje i koliko je u prethodnom periodu poštovao zakone Srbije nismo saznali ni u Ministarstvu rada. Na naše pitanje da li je Ministarstvo bilo ranije obavešteno o potencijalno opasnoj epidemiološkoj situaciji u ovom preduzeću, odgovorili su nam da su tokom aprila u dva navrata kontrolisali bezbednosti i zdravlja na radu u ovoj firmi i to nakon dobijenih anonimnih prijava u kojima je bilo navedeno da u radnim prostorijama poslodavca ne poštuju mere zaštite od korona virusa.
„Prilikom navedenih nadzora poslodavcu je ukazano da je u obavezi da kontinuirano sprovodi propisane preventivne mere radi sprečavanja pojave i širenja zarazne bolesti kovid 19, vodeći računa o korišćenju zaštitnih maski, pravilnom održavanju higijene zaposlenih i korišćenju dezinfekcionih sredstava, kao i pojačanoj higijeni i održavanju radnih i pomoćnih prostorija“, navodi se u pisanom odgovoru Ministarstva rada.
Na naše dodatno pitanje šta je inspekcija zapravo utvrdila tokom ovih nadzore, te da li se Bridge srb pridržavao propisanih mera, nismo dobili odgovor. Iz same kompanije Danasu su ranije rekli i da „poštuju i da se pridržavaju svih propisanih mera u vezi sa sprečavanjem i širenja zarazne bolesti kovid 19, kao i da sarađuje i poštuje sve preporuke nadležnih zdravstvenih i drugih institucija Republike Srbije“.
Bez prijava za mobing
Radnici kompanije Bridge srb Danasu su ispričali da u firmi vlada klima zastrašivanja i pretnji. „Nekad smo imali osećaj kada nam srpski šefovi stave traku da radi brzo kao da smo u logoru. Mi se znojimo, gušimo se od treme, jer znamo da ne možemo da postignemo ono što se od nas očekuje. Mnogi su napustili firmu u prethodne dve godine jer nisu mogli da izdrže“, rekla je jedna bivša radnica Bridge srb. U Ministarstvu rada pak navode da inspekcija do sada nije dobila prijave za mobing u ovoj firmi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.