Ko je jači od sistema i države, na koji način se opstruiraju istrage, pa i suđenja, šta su mehanizmi zbog kojih se decenijama urušavaju institucije – objašnjava večerašnja emisija Insajder televizije „Kad pobedi mrak“ u kojoj inspektor Dragan Kecman, čiju je karijeru obeležila istraga o ubistvu novinara Slavka Ćuruvije, govori o tome zašto je za njega taj slučaj rešen.
Autorka emisije „Kad pobedi mrak“, Brankica Stanković, kaže da je, u državi u kojoj je bilo više političkih ubistava, nedopustivo da se istorija na bilo koji način u tom pogledu ponavlja.
“Duže od dve decenije nemamo konačnu presudu za ubistvo Slavka Ćuruvije, a paralelno sa tim nastavljeno je etiketiranje novinara i podela na podobne i nepodobne. To jeste crvena linija preko koje ne sme da se prelazi, a ovde se ipak najviše čuje tišina, u kojoj pobeđuje mrak”, kaže Brankica Stanković.
Ova emisija, kako dodaje, jedan je od dokaza da je situacija takva.
Epilog višegodišnje istrage i sudskog postupka za ubistvo novinara jeste da bivši funkcioneri službe bezbednosti Ratko Romić i Milan Radonjić koji su optuženi za ubistvo – na slobodi čekaju presudu jer im je u međuvremenu ukinut i kućni pritvor.
Miroslav Kurak koji je, prema optužnici, pucao u novinara – u bekstvu je godinama.
Najmanje dva puta je, prema zvanično zavedenim podacima, planirano ubistvo Dragana Kecmana, policijskog inspektora koji je vodio istragu ali nikada nije dobio policijsku zaštitu. Već godinu dana ni dozvolu za nošenje oružja koje je dobio od MUP-a kao poklon za odlazak u penziju.
U takvim okolnostima čeka se saopštavanje konačne presude. Brojni mediji su, pozivajući se na nezvanična saznanja, objavili da je doneta oslobađajuća presuda za bivše funkcionere službe bezbednosti.
Brankica Stanković: „S obzirom na to da je reč o ubistvu novinara 1999. godine i da je taj novinar prethodno proglašen za izdajnika, kroz Vašu priču jednog policijskog inspektora i kroz priču tog slučaja mi bismo da vidimo gde smo i zašto smo tu gde jesmo 24 godine kasnije?“
Dragan Kecman: „Upravo tako. Znači da vidimo ako bude se potvrdilo i ako bude definitivno oslobađajuća presuda, gde se nalazimo. Evo dobro pitanje ne samo za komisiju, za policijske službenike koji su radili, nego i za vas novinare i za celo društvo – gde se nalazimo sad u ovom vremenu i u kom periodu se mi to nalazimo.“
Oslobađajuća presuda značila bi da je Apelacioni sud poništio čak dve prvostepene presude kojima su oba puta bivši funkcioneri službe bezbednosti osuđeni na ukupno 100 godina zatvora za ubistvo novinara. Ukoliko budu oslobođeni – značiće i da je sloboda govora zvanično ukinuta jer je i prema optužnici i prema prvostepenoj presudi novinar Slavko Ćuruvija ubijen zato što je kritikovao tadašnju vlast.
Dragan Kecman smatra da, ako bude oslobađajuća presuda, što, kako kaže, ne želi da prihvati, “onda smo mi u ozbiljnoj situaciji da se zapitamo kao društvo gde idemo, u kom pravcu idemo”.
Istraga o ubistvu novinara obeležila je i višedecenijsku karijeru policijskog pukovnika Dragana Kecmana. Priča o svemu tome otkriva i kako su se decenijama urušavale institucije sistema i zašto je Srbija državu koja ostaje da živi u mračnoj prošlosti.
Uoči Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima koji se obelezava 02. novembra, Insajder televizija pokrenula je kampanju “Mesec dana alarma”.
Alarm mora da zvoni za sve, jer problem se ne tiče samo novinara, već pre svega institucija sistema koje treba da rade u interesu građana. Danas samo pojedinci i iz medija i iz institucija rade u interesu građana. Ako je cilj stvaranje demokratskog drustva zašto niko ne sme da upali svetlo?
Izvor: Insajder
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.